Sportas

2018.08.08 13:28

FIFA 2018 siurprizai: kas tie čempionato „juodieji arkliukai“

LRT.lt2018.08.08 13:28

Beveik kiekvienas didelis futbolo turnyras pilnas ir staigmenų, kai komandos, iš kurių niekas nesitikėjo didelių pergalių, įkanda ne vieniems iš turnyro favoritų ar net triumfuoja čempionate. Kviečiame pažvelgti, kas šiemet Rusijoje vykstančiame pasaulio futbolo čempionate galėtų nustebinti.

Islandų klausimas

Viena tokių ekipų, kuri tai, kad gali įveiki bet ką, parodė jau kvalifikacijoje į 2016 metų Europos čempionatą – Islandija. Trečdalį milijono gyventojų turinčią tautą reprezentuojanti komanda kvalifikacijos A grupėje įveikė Turkijos ir Nyderlandų komandas, grupėje finišavo antra bei pirmą kartą pateko į Senojo žemyno pirmenybes, rašoma pranešime spaudai.

Pirmąkart į pirmenybes tuomet pateko ir Velso futbolininkai. Tiesa, B grupė, kurioje jie rungtyniavo, nebuvo tokia galinga kaip islandų. Antrąją vietą I grupėje užėmė ir albanai – Europos čempionato debiutantai svečiuose atrankos metu sugebėjo įveikti portugalus.

Tiesa, šioms rinktinėms pačiame čempionate sekėsi skirtingai – kai albanai neperžengė grupės etapo barjero, tai islandai šešioliktfinalyje iš turnyro išmetė anglus ir tik vėliau pralaimėjo čempionato šeimininkams prancūzams. Valai nužengė net iki pusfinalio ir tik ten buvo priversti pripažinti Europos čempionais tapusių portugalų viršenybę.

Vienintelė iš šių komandų į pasaulio čempionatą pateko Islandijos vienuolikė. Tiesa, išaugęs dėmesys ir „juodojo arkliuko“ etiketės priklijavimas komandai gali ir pakenkti. Taip mano ir „Betsafe“ futbolo lažybininkai, kurie islandų galimybes nugalėti grupės varžybose vertina vos 8 proc., kai argentiniečių ir kroatų šansai vertinami atitinkamai beveik 62 proc. ir 27 proc.

Islandijos nacionalinė rinktinė, AFP/Scanpix nuotr.

Tačiau futbolo sirgaliai mano kitaip. Vienas jų – komikas ir laidų vedėjas Paulius Ambrazevičius.

„Islandija yra turbūt numeris vienas iš komandų, iš kurių žmonės kažko tikisi, nes jau prieš Europos čempionatą ją įvardijo kaip „juodąjį arkliuką“. Dabar jie ir vėl žaidžia dideliame čempionate. Jei reikėtų rinktis vieną komandą, kuri nustebins, tai rinkčiausi Islandiją. Ji turėtų išeiti iš savo grupės, o tai reiškia, kad į kitą etapą nepateks arba Kroatija, arba Argentina – viena iš futbolo valstybių. Ir tai bus sensacija“, – įsitikinęs pašnekovas.

Kaip seksis kaimynams?

Daug vilčių futbolo gerbėjai deda ir į Roberto Lewandowskio vedamą Lenkijos nacionalinę ekipą, kurios šansai nugalėti grupės varžybose vertinami 36,4 proc. Kiek geriau H grupėje vertinami Kolumbijos šansai – 40 proc. Tiesa, atsiranda ir skeptikų.

„Lenkijos komanda stipri, bet nemanau, kad ji toli nueis. Jos žaidėjai savo geriausius laikus jau pragyvenę. Jei lygintume komandas, tai mačiau lenkus 1982 metais Ispanijoje – buvo fantastiškas čempionatas, fantastiška komanda ir nemanau, kad jie dar kada turės tokią stiprią ekipą“, – prisiminimais, kai Lenkijos rinktinė tuomet užėmė trečią vietą turnyre, dalinasi futbolo treneris Benjaminas Zelkevičius.

R. Lewandowskis, Reuters/Scanpix nuotr.

Kiek prasčiau vertinami kitos Lietuvos kaimynės – Rusijos – šansai nugalėti grupės etape – 35,7 proc. Tačiau tai ne geriausiai vertinami šios A grupės komandos galimybės – tikimybė, kad Urugvajus laimės grupės varžybas – 58 proc.

Kitų grupių nugalėtojai, „Betsafe“ nuomone, itin aiškūs: Ispanija – 66,7 proc., Prancūzija – 78 proc., Vokietija – 72,5 proc., Brazilija – 79,37 proc., Belgija – 52,6 proc.

Iš pastarosios rinktinės, nors ji pastaraisiais dešimtmečiais nėra pasiekusi jokių didesnių pergalių, tikimasi itin daug.

„Iš „juodųjų arkliukų“, jei taip dar galima ją vadinti, išskirčiau Belgijos rinktinę. Norėtųsi, kad ji parodytų visą savo potencialą ir nukeliautų bent iki pusfinalio. Manau, kad tai būtų tos rinktinės galimybių pademonstravimas“, – mano sporto komentatorius Gediminas Reklaitis.

Dar didesnius reikalavimus jai kelia „radistas“ Rolandas Mackevičius: „Duok Dieve, bent jau iki finalo.“

Panašiai mano ir B. Zelkevičius: „Man atrodo, kad savo tikrojo veido neparodo belgai. Jie turi labai stiprią komandą, bet kažko trūksta, nors kokie žaidžia ten žaidėjai...“

Belgijos rinktinė, AFP/Scanpix nuotr.

Nors nėra priskiriami prie favoritų, nustebinti gali ir fenomenalų sezoną žaidžiančio Mohamedo Salah į priekį vedami egiptiečiai (15,4 proc.). Taip pat nereikėtų pamiršti ir to, kad švedai (13,3 proc.) užkirto kelią į čempionatą prasimušti italams, ar to, kad Kosta Rika (4 proc.) prieš ketverius metus pasiekė ketvirtfinalį ir tik ten po baudinių serijos pralaimėjo Nyderlandams.

Anot B. Zelkevičiaus, kur kas aiškiau bus, kai jau prasidės pats turnyras.

„Čempionato metu gali atsirasti daug naujų komandų, naujų lyderių. Pamatysime labai greitai, išaiškės komandos, mat jei ji gerai sužaidžia, tai iškart įgauna pasitikėjimą, nes juk tai pats svarbiausias renginys pasaulyje.“