Islandų barjeras – per aukštas: Lietuvos rankininkams dar teks palaukti sugrįžimo į pasaulio čempionatą

Itin kovingai nusiteikę lietuviai lemiamoje dvikovoje dėl vietos 2019 metų pasaulio rankinio čempionate pritrūko sėkmės bei tikslumo. Permainingose rungtynėse tituluotieji Islandijos rankininkai namuose sugebėjo susikurti saugų įvarčių skirtumą ir galiausiai šventė pergalę rezultatu 34:31 (18:16).
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Reikjavike trečiadienio vakarą užvirė kova dėl teisės dalyvauti rankinio pasaulio čempionate. 57-erių Gudmunduro Gudmundssono treniruojama Islandija rungtynėse Vilniuje antrajame kėlinyje prarado turėtą persvarą ir galiausiai pralaimėjo rezultatu 28:27 (10:13). Tiesa, vėliau rezultatas buvo pakoreguotas, o rungtynės baigėsi lygiosiomis 27:27.

Gausiai palaikomi savų žiūrovų islandai mėgino iškovoti net penktąjį kelialapį į pasaulio pirmenybes iš eilės. Lietuviams pergalė būtų atvėrusi kelią į šį turnyrą po 21-erių metų pertraukos.

„Rezultatas toks, kuris palieka viltis kautis antrosiose rungtynėse. (...) Niekas nieko nelaidoja. Važiuojame į Islandiją kautis“, – optimistiškai praėjusį penktadienį po pirmųjų rungtynių kalbėjo Lietuvos rinktinės treneris Artūras Juškėnas.

BNS nuotr.

Rezultatyvus pirmasis kėlinys

O kad kautis galima, buvo matyti jau nuo pirmųjų minučių. Nors lietuviai pirmą įvartį praleido sužaidus vos minutę, tačiau Vytautas Urbonas atidarė lietuvių įvarčių sąskaitą visai netrukus – sužaidus vos dvi minutes.

Sužaidus dar dvi minutes – lietuviai jau priekyje. Dar po minutės – rikošetas po Aideno Malašinsko smūgio ir kamuolys vartuose. Puiki pradžia ir 3:1.

Ilgai neradę kelių lietuvių vartų link, islandai galiausiai pamažu įsivažiavo. Po to, kai Jonas Truchanovičius už kietą pražangą turėjo apleisti aikštelę porai minučių, islandai mūsiškius prisivijo. Sužaidus 11 minučių rezultatas buvo lygus – 5:5.

Prabėgus 14 minučių – pirmas didesnis laimėjimas Lietuvos rinktinėje – už smūgį kamuoliu į Lietuvos rinktinės vartininko galvą iš aikštės buvo pašalintas gerai rungtynes pradėjęs, o Vilniuje net 7 įvarčius pelnęs Olafuras Gudmundssonas.

Neišnaudoję kiekybinės persvaros, mūsiškiai įtraukė islandus į greitą žaidimą – sužaidus 20 minučių rezultatas buvo lygus, o Lietuvos rinktinė vėl turėjo kiekybinę persvarą.

Tačiau jos vėl neišnaudojo ir jau 23 minutę atsilikinėjo 13:15. Likus žaisti penkias minutes pirmajame kėlinyje – jau trijų įvarčių islandų persvara.

Nors islandai galiausiai buvo išsiveržę į priekį net keturiais įvarčiais, tačiau sėkmingai sužaista kėlinio pabaiga leido prisivyti šeimininkus iki dviejų įvarčių – paskutinę sekundę puikiai kamuolį į Islandijos rinktinės vartus pasiuntė Rolandas Baravykas. 16:18 mūsiškiai pralaimėjo pirmąją rungtynių pusę, tačiau kėlinys kur kas rezultatyvesnis nei Vilniuje – tuomet jis baigėsi rezultatu 10:13. Tai geros naujienos lietuviams, kuriems Reikjavike užteko ir lygiųjų, bet pelnius ne mažiau 27 įvarčius.

BNS nuotr.

Kova persikėlė į antrą kėlinį

A. Juškėnas per pertrauką sustygavo komandos žaidimą ir antrasis kėlinys prasidėjo puikiu lietuvių spurtu. Sužaidus tris minutes antrajame kėlinyje rezultatas jau buvo lygus – 19:19. Tačiau tada mūsiškiai vėl paleido aikštės šeimininkus į priekį – sužaidus 8 minutes antrajame kėlinyje atsilikinėjome 20:23.

Nors pasitikėjimo savimi lietuviams įpūtė ir arenoje rungtynes stebėjusių tautiečių grupė, tačiau 10 antrojo kėlinio minutę – dar prastesnė padėtis: lietuviai atsilikinėjo jau 4 įvarčiais.

Įpusėjus kėliniui – 26:23 islandų naudai. Tiesa, rezultatas galėjo būti minimalus, tačiau dviejose atakose iš eilės puikiai sužaidė Islandijos rinktinės vartininkas.

Prastesnę atkarpą keitė kur kas geresnė. Įsismarkavę ir vieną progą po kitos kūrę lietuviai rezultatą visgi sumažino iki vieno įvarčio – 26:25.

Tačiau toks pozityvumas išliko neilgai. Likus penkioms minutėms šioje lemiamoje dvikovoje – vėl keturių įvarčių aikštės šeimininkų persvara. A. Malašinskas čia pat realizavo 7 metrų baudinį ir lietuvių viltys atgijo. Tiesa, čia pat mūsiškių klaida ir islandai vėl neskubėdami bei pirmaudami saugiu atstumu kurpė dar vieną savo ataką.

Kai lietuvių vartininkas puikiai atremdavo islandų atakas, mūsiškiams nesisekė realizuoti savo progų, išskyrus standartines situacijas. Po dar vieno A. Malašinsko realizuoto baudinio, likus žaisti kiek mažiau nei dvi minutes, komandas skyrė vėl trys įvarčiai (33:30).

Likus žaisti pusę minutės – 34:31 ir viskas jau aišku. Lietuviams durys į pasaulio čempionatą užsikirto prieš pat nosį. Per likusį laiką rezultatas nepakito, o A. Juškėno auklėtiniai turėjo palikti aikštę nusivylę. Tiesa, už itin kovingą ir puikią dvikovą nusipelnė kuo didžiausių pagyrų – jie nepaisė islandams klijuotos poros favoritų etiketė ir buvo visai netoli to, kad turėtų progą pakartoti 1997 metų įvykius.

Daugiausiai įvarčių mūsiškių gretose pelnė A. Malašinskas – 8, Mindaugas Tarcijonas pridėjo dar 6, o pirmojo mačo herojumi tapęs Mindaugas Dumčius – dar 5. Islandų gretose 10 įvarčių prie pergalės prisidėjo Gudjonas Valuras Sigurdssonas.