Antroje rungtynių dalyje žaidimą atradę lietuviai palaužė Izraelio rinktinę

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė Europos pirmenybėse iškovojo pirmąją pergalę – šeštadienį Tel Avive lietuviai, sėkmingai sužaidę antrąją rungtynių pusę, kurioje labai naudingai pasirodė atsarginiai komandos žaidėjai, nugalėjo Izraelio krepšininkus 88:73 (19:23, 19:14, 33:14, 17:22).
M. Kuzminskas, AFP/Scanpix nuotr.

Lietuvos krepšininkams pavyko numalšinti kartėlį po nesėkmingai susiklosčiusio čempionato starto prieš Gruzijos rinktinę ir iškovoti pirmąją pergalę Tel Avivo „Menora Mivtachim“ arenoje. Pirmąją rungtynių dalį lietuviai Izraelio rinktinei nesugebėjo primesti savo žaidimo ir po dviejų ketvirčių mūsiškių persvara buvo minimali – 38:37. Rungtynių eigą nulėmė itin galingai sužaistas trečiasis kėlinys, kurį Lietuvos krepšininkai laimėjo 33:14. Ketvirtajame ketvirtyje šiek tiek sėkmingiau žaidė turnyro šeimininkai, tačiau į priekį dviženkle persvara įsiveržę Dainiaus Adomaičio auklėtiniai išlaikė žaidimo kontrolę ir rungtynes laimėjo turėdami 15 taškų persvarą – 88:73.

Naudingumu šįkart išsiskyrė nuo atsarginių suolo kilę žaidėjai. Rezultatyviausieji komandoje – Edgaras Ulanovas, surinkęs 18, ir Artūras Gudaitis bei Mindaugas Kuzminskas, pelnę po 16 taškų. Iš viso Lietuvos rinktinės atsarginių suolelis surinko net 56 taškus. Palyginimui, Izraelio komandos atsarginiai žaidėjai pasižymėjo tik 9 taškais.

Rungtynių eiga

Pirmas kėlinys. Po pramesto Donato Motiejūno metimo ir klaidos pirmieji taškus pelnė Izraelio atstovai, bet D. Motiejūnas rezultatą netrukus išlygino – 2:2. Užsivedę varžovai surengė dar dvi sėkmingas atakas, tačiau į tai vėl atsakė D. Motiejūnas – 4:6. Sužaidus daugiau nei 4 minutes Jonas Valančiūnas dėjimu sumažino skirtumą iki vieno taško 7:8. Likus 5 minutėms iki ketvirčio pabaigos pirmąkart čempionate aikštėje pasirodė Marius Grigonis, po kelių akimirkų du taškus pelnė J. Valančiūnas – 9:10. Netrukus po Mindaugo Kuzminsko dvitaškio lietuviai pirmąkart išsiveržė į priekį 13:12, tačiau tai ilgai netruko – varžovai pelnė du taškus su pražanga ir vėl įgavo trijų taškų persvarą 18:15, vėliau po Omri Casspi tritaškio skirtumas išaugo iki keturių – 21:17. Kėliniui baigiantis komandos apsikeitė rezultatyviomis atakomis, skirtumas išliko toks pat – 23:19.

Antras kėlinys. Ketvirtis prasidėjo sėkminga lietuvių atkarpa 6:0: paskutinę atakos sekundę taškus iš po krepšio pelnęs M. Kuzminskas sumažino skirtumą – 21:23, netrukus po puikaus Martyno Gecevičiaus perdavimo kamuolį iš viršaus įdėjo Artūras Gudaitis, dar du taškus pridėjo Adas Juškevičius – lietuviai priekyje 25:23. Po sėkmingo epizodo gynyboje lietuviai persvarą padidino – penkis iš eilės taškus pelnė E. Ulanovas – 30:23. Sužaidus 4,5 minutės Izraelio atstovai pagaliau pelnė taškus antrame kėlinyje – 30:25. Sėkmingai Mantą Kalnietį įžaidėjo pozicijoje pakeitęs A. Juškevičius vėl padidino skirtumą – 32:25, tačiau varžovai atsakė 4 taškais – lyderio vaidmens ėmėsi Richardas Howellas (32:29). Po kurio laiko skirtumą iki 7 taškų padidino taiklūs E. Ulanovo ir J. Mačiulio dvitaškiai, o likus žaisti apie dvi minutes M. Kalnietis pridėjo dar vieną – 38:29. Tačiau rekordinė persvara ilgai neišsilaikė – Izraelio krepšininkai per minutę sugebėjo aptirpdyti skirtumą iki trijų taškų – 38:35. Netrukus po O. Casspi baudos metimų lietuvių pranašumas tapo minimalus, toks skirtumas išliko ir baigiantis ketvirčiui – 38:37. Rezultatyviausias Izraelio rinktinės gretose po dviejų kėlinių – R. Howellas (14 tšk.), lietuvių – E. Ulanovas (7 tšk.). Lietuvos krepšininkai per pirmąją rungtynių pusę nepataikė nė vieno tritaškio – pramesti visi 6 metimai.

E. Ulanovas, BNS nuotr.

Trečias kėlinys. Ketvirtį dviem taikliais baudos metimais pradėjo J. Valančiūnas, skirtumas išaugo iki trijų taškų – 40:37, tačiau į tai greit dvitaškiu atsakė R. Howellas. Tiesa, kitoje atakoje varžovų lyderis užsidirbo 4 pražangą. Sužaidus pusantros minutės lietuviai priekyje 43:39, netrukus gavęs progą pirmąjį lietuvių tritaškį smeigė M. Gecevičius – 46:39, o vėliau sėkmingai po krepšiu atsikovojęs kamuolį dvitaškį pridėjo M. Kuzminskas – 48:39. Pagavę žaidimo ritmą mūsiškiai pratęsė sėkmingą atkarpą – skirtumas išaugo iki trylikos taškų – 52:39, tačiau varžovai atitolti neleido ir pelnė 4 taškus iš eilės. Komandos apsikeitė taikliais metimais, likus žaisti apie keturias minutes rezultatas 53:45. Puikią atkarpą sužaidęs M. Kuzminskas padidino skirtumą iki dvylikos taškų – 59:47, netrukus E. Ulanovas pridėjo dvitaškį – 61:47. Kėlinio pabaigoje apsukų nesumažinę lietuviai toliau sėkmingai puolė – likus žaisti apie 40 sekundžių skirtumas išaugo iki 17 taškų – 66:49, o kėlinys užbaigtas kone įspūdingiausiu lietuvių epizodu čempionate – mesdamas nuo savo aikštės pusės tritaškio linijos pataikė A. Juškevičius, taip padidindamas skirtumą iki 20-ies – 71:51.

Ketvirtas kėlinys. Paskutinį ketvirtį puikiai pradėjo A. Gudaitis, pelnydamas penkis taškus iš eilės, dar du dėjimu pridėjo M. Kuzminskas. Sužaidus apie tris minutes rezultatas – 78:58. Tiesa, per trumpą atkarpą žydai pelnė 5 taškus iš eilės, skirtumas sumažėjo iki 15. Sužaidus apie pusę kėlinio D. Adomaitis gavo techninę pražangą, po prarasto kamuolio ir sėkmingos varžovų atakos jam teko imti minutinę pertraukėlę, rezultatas 60:46. Skaudų smūgį lemiamu momentu smogė E. Ulanovas, pataikydamas tritaškį likus 3,5 minutės, o vėliau pridėdamas dar du taškus – 86:66. Aikštelėje pirmąkart pasirodė Eimantas Bendžius. Į sėkmingą lietuvių atkarpą Izraelio atstovai atsakė 4 taškais – 86:70. Tačiau per likusį laiką mūsiškiai varžovams įsijausti neleido, galutinis rezultatas – 88:73.

Lietuva: Edgaras Ulanovas 18, Mindaugas Kuzminskas ir Artūras Gudaitis po 16, Jonas Valančiūnas (10 atk. k.) 11, Jonas Mačiulis 8 (9 atk. k.), Donatas Motiejūnas ir Adas Juškevičius po 6, Mantas Kalnietis 4, Martynas Gecevičius 3 taškų. Marius Grigonis ir Eimantas Bendžius taškų nepelnė, Artūras Milaknis aikštėje nepasirodė.

Izraelis: Richardas Howellas 20, Galis Mekelis 18, Omri Casspi 15, Lioras Eliyahu 9, Baras Timoras 3, Idanas Zalmansonas, Yogevas Ohayonas ir Shawnas Dawsonas pelnė po 2 taškus.

Lietuvos rinktinės vyr. treneris D. Adomaitis po mačo vykusioje spaudos konferencijoje pasidžiaugė puikia atmosfera Tel Avivo arenoje ir pabrėžė, kad vienas svarbiausių pergalės veiksnių – solidi lietuvių kova po krepšiu.

„Norėčiau padėkoti sirgaliams – Lietuvos ir Izraelio – atmosfera buvo neįtikėtina. <...> Šiandien buvome nusistatę planą žaisti po krepšiu, kontroliuoti žaidimą po lenta. Tai buvo labai svarbu – laimėjome kovą po krepšiu – atkovojome dvigubai daugiau kamuolių. Svarbu ir tai, kad turėjome daug progų mūsų „aukštiems“ mesti nuo baudų metimo linijos. <...> Svarbiausias buvo trečias kėlinys, kurį sužaidėm labai gerai“, – reziumavo D. Adomaitis.

Visa spaudos konferencija:

***

Kitose B grupės antrojo turo rungtynėse šeštadienį Gruzijos komanda turėjo pripažinti vokiečių pranašumą 57:67, o Italijos rinktinė 78:66 nugalėjo Ukrainos krepšininkus.

B grupėje Lietuvos rinktinės dar laukia rungtynės su Italijos (rugsėjo 3 d.), Ukrainos (rugsėjo 5 d.) ir Vokietijos (rugsėjo 6 d.) krepšininkais.

Atkrintamosios rungtynės prasidės rugsėjo 9 d.

„Eurobasket 2017“ vyksta keturiose valstybėse – Turkijoje, Izraelyje, Suomijoje ir Rumunijoje. Grupės varžybos – keturiuose skirtinguose miestuose: A grupė - Helsinkyje, B grupė – Tel Avive, C grupė – Kluže-Napokoje, D grupė – Stambule.

Europos krepšinio čempionato rungtynes, kuriose žaidžia Lietuvos rinktinė, tradiciškai transliuoja LRT RADIJAS.