Naujienų srautas

Sportas2019.04.09 07:30

Atviras NBA snaiperio Korverio pasakojimas – kai odos spalva tampa „privilegija“

LRT.lt 2019.04.09 07:30

Jutos „Jazz“ komandos veteranas Kyle`as Korveris atvirame straipsnyje portalui „The Players‘ Tribune“ pasidalino savo mintimis bei istorijomis apie skirtingų rasių atstovų santykius Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) bei papasakojo apie žaidimą NBA lygoje iš savo, kaip baltaodžio, perspektyvos.

Straipsnyje, pavadintame „The privileged“ (lt. privilegijuotas), K. Korveris prisiminė ne vieną su rasine tematika susijusią istoriją – nuo 2015 metais neteisėtai policijos sulaikyto juodaodžio tuometinio komandos draugo iki šių metų kovą kilusio konflikto tarp „Jazz“ sirgaliaus ir Oklahoos „Thunder“ žvaigždės Russello Westbrooko.

„Reikia pagaliau pripažinti šį ore sklandantį neišvengiamą faktą, apie kurį itin daug mąsčiau pastaruoju metu. Tai faktas, jog demografiškai, jeigu būsiu visiškai atviras, daugiau bendro turiu su fanais tribūnose įprastinėse NBA rungtynėse, nei su žaidėjais aikštelėje“, – pasakojo K. Korveris.

Ne vieną sykį straipsnyje „Jazz“ žaidėjas išskyrė, jog nekart turėjo „privilegiją“ įsitraukti į kovą su rasizmu arba labai paprastai būti šios temos nuošalyje.

„Suprantu, kad ir kaip aršiai kovoje su rasizmu palaikyčiau NBA ar WNBA žaidėjus, ar laikyčiausi nuošalyje, galiu bet kada „įšokti“ į diskusijas šia tema, nes esu „privilegijuotųjų“ pusėje. Kita vertus, bet kada iš šių diskusijų galiu pasitraukti. Man yra „suteikta“ tokia galimybė. Ji man suteikta vien dėl mano odos spalvos“, – aiškino snaiperis.

Atvirai apie savo poziciją papasakojusį K. Korverį socialiniame tinkle „Twitter“ pasveikino buvęs žaidėjo komandos draugas Klyvlendo „Cavaliers“ klube ir dabartinis Los Andželo „Lakers“ lyderis LeBronas Jamesas.

„Pagarba mano broliui! Tai reiškia labai daug. Kaip ir sakei, tikiuosi, kad žmonės paklausys. Tiesiog atkimškite savo ausis ir paklausykite!”, – savo socialinio tinklapio „Twitter“ paskyroje dalindamasis K. Korverio straipsniu rašė L. Jamesas.

38-erių metų K. Korveris 2015 metais rungtyniavo Atlantos „Hawks“ klube, kuomet tuometinį ekipos žaidėją Thabo Sefolosha sulaukė Niujorko policija dėl tariamo trukdymo pareigūnams nusikaltimo vietoje.

Buvęs K. Korverio komandos draugas sulaikymo metu nukentėjo – žaidėjas patyrė kojos traumą, dėl kurios buvo priverstas praleisti visą likusią sezono dalį. Kiek vėliau tais pačiais metais šveicarui buvo panaikinti visi trys kaltinimai nusižengimais kilusio incidento metu.

Straipsnyje K. Korveris teigė, jog jam buvo gėda prisiminti savo pirminę reakciją apie 2015 m. įvykusį komandos draugo sulaikymą.

„Iškart pagalvojau, ką vėl naktiniame klube veikė Thabo? Aš net nežinojau visos istorijos. Netgi prieš galėdamas pasikalbėti su pačiu Thabo aš jau buvau nusistatęs, kad tai buvo jo kaltė“, – atviravo K. Korveris.

„Jazz“ krepšininkas prisiminė ir neseniai rungtynėse Jutoje nutikusią istoriją, kuomet kovo 11 d. „Vivint Center“ arenoje kilo žodinis konfliktas tarp vieno iš sirgalių ir R. Wesbrooko. Tąsyk „Thunder“ žvaigždę išprovokavo „Jazz“ gerbėjo Shane`o Keiselio pasakyta frazė „klaupkis ant kelių, ką ir esi įpratęs daryti“. Karštai sureagavęs NBA žaidėjas vyriškiui atšovę, jog jis „su juo susidorosiąs“.

Vėliau R. Westbrookas teigė, jog sirgaliaus replikos buvo rasistinio pobūdžio ir visiškai „nepagarbios“. Žaidėjas už konflikte pasakytą savo repliką buvo nubaustas 25 tūkst. JAV dolerių bauda, o sirgaliui uždrausta visą gyvenimą lankytis „Jazz“ namų rungtynėse.

K. Korveris teigė, jog šis konfliktas išaukė „nervingą reakciją „Jazz“ komandoje“. Iškart po įvykio „Jazz“ prezidentas Steve`as Starksas sušaukė susirinkimą už uždarų durų.

„Tai nebuvo pirmasis kartas, kuomet buvo inicijuoti pokalbiai, susiję su rasės klausimais, NBA žaidėjų karjerose. Tai nebuvo pirmasis kartais, kada žaidėjams teko atsakyti į neapykantos pilnus veiksmus iš aplinkos. Susitikime buvo nekart iškelta esminė problema – tai ne vien sirgaliaus ir R. Westbrooko problema. Kalbėta apie tai, ką reiškia nebaltaodžiui egzistuoti šiuo metu. Kalbėta apie rasizmą JAV“, – pasakojo krepšininkas.

K. Korveris straipsnyje mąstė ir apie tai, kaip galėtų, kaip baltaodis NBA žaidėjas, padėti kovoti su rasizmo problema.

„Žinau, kad kaip baltasis, turiu priversti atsakyti už savo veiksmus kitus baltuosius. Kiekvienas iš mūsų turi būti atsakingas. Ir taškas. Ne vien dėl savo veiksmų, bet ir dėl savo neveiksnumo, kuris gali sukurti „saugią“ aplinką toksiškiems poelgiams“, – teigė K. Korvervis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi