Sportas

2015.09.08 13:45

Po pasaulio čempionato FIFA skaičiuoja milijardinį pelną, Brazilija negali išlaikyti stadionų

15min.lt 2015.09.08 13:45

Pirmą kartą nuo 1978 metų Pasaulio futbolo čempionatas šią vasarą buvo surengtas Pietų Amerikos žemyne. Milijardus eurų Brazilijai kainavęs ir fiasko futbolo rinktinei pasibaigęs turnyras FIFA sukrovė didžiulį pelną, o šeimininkams ir toliau neša vien nuostolius.

Pirmą kartą nuo 1978 metų Pasaulio futbolo čempionatas šią vasarą buvo surengtas Pietų Amerikos žemyne. Milijardus eurų Brazilijai kainavęs ir fiasko futbolo rinktinei pasibaigęs turnyras FIFA sukrovė didžiulį pelną, o šeimininkams ir toliau neša vien nuostolius.

Kaip rašo BBC, mažiausiai šešis iš 12-os stadionų, kuriuose vyko planetos čempionatas, valdantys klubai dabar patiria finansinių problemų.

Pusfinalyje vėliau čempione tapusiai Vokietijai net 1:7 pralaimėjusi Brazilija čempionatą baigė be medalių, o po to namuose dar nėra žaidusi nė vienerių rungtynių.

FIFA neseniai paskelbė, kad per ketverių metų ciklą prieš pasaulio čempionatą ir pačias pirmenybes iš viso uždirbo daugiau nei 2,25 mlrd. eurų pelno.

Brazilija vien stadionų statyboms ir atnaujinimui išleido daugiau nei 3,3 mlrd. eurų, o dabar stadionus reikia ir išlaikyti, tačiau FIFA tai nė motais.

Brazilų žurnalistas Jamilas Chade`as kovo 21-ąją dieną Ciuriche vykusiame FIFA susirinkime kalbėjo su ne vienu delegatu. Nors pastarieji nenorėjo būti įvardyti, tačiau žurnalisto tekstai plačiai nuskambėjo Brazilijoje.

Vienas Europos delegatas brazilui teigė, kad brazilų problemos dėl stadionų niekam nerūpi: „Tai Brazilijos, o ne futbolo pasaulio reikalas.“

Puikus pavyzdys – Brazilijos miesto stadionas

Šalies sostinėje Brazilijoje buvo pastatytas pats brangiausias, beveik 400 mln. eurų kainavęs, 72 tūkst. vietų „Estadio Nacional Mane Garrincha“ stadionas.

Jame vyko Konfederacijų taurės varžybos 2013 metais bei septyni pasaulio čempionato mačai, tarp kurių ir rungtynės dėl trečios vietos.

Po planetos pirmenybių pabaigos stadionas dar nė karto nebuvo užpildytas, o vien jo išlaikymas miestui jau atsiėjo per 1,7 mln. eurų. 2015 metais čia dar nevyko nė vienos oficialios rungtynės.

Brazilijos apylinkėse egzituoja aštuoni klubai, tačiau visi jie žaidžia 4–5 šalies futbolo divizionuose. Net ir geriausiais laikais į šių ekipų rungtynes susirenka tik po kelis tūkstančius sirgalių.

Vieno didžiausių vietos klubų „Brasiliense“ atstovas teigė, kad net sudėjus visų 80-ties praėjusio sezono mačų lankomumą, „Estadio Nacional Mane Garrincha“ nebūtų pilnas.

„Pasaulio čempionato organizavimas Brazilijos mieste mums neparankus. Senajame „Mane Garrincha“ stadione galėjome žaisti už dyką, tačiau jį atnaujinus mokesčiai yra milžiniški“, – sakė „Brasiliense“ atstovas Thiago Henrique.

Stadiono nuoma vienerioms rungtynėms atsieina apie 82 tūkst. eurų. Net susitikus didžiausiems priešams „Brasiliense“ ir „Gama“, iš bilietų į rungtynes klubai galėtų tikėtis uždirbti tik apie 6600 eurų, tad likusią sumą turėtų dengti iš savo sąskaitų.

Pasaulinės klasės stadionas biurams

Brazilijos miestas yra labai jaunas, įkurtas tik maždaug 1960 metais, daugiausiai apgyvendintas emigrantais iš užsienio ir atvykėliais iš kitų Brazilijos miestų.

Natūralu, kad gilios istorijos neturinčio miesto futbolo klubai nesugeba sukurti ir rimtos sirgalių bazės, tad futbolo tradicijos paprastai perduodamos iš kartos į kartą. Žmonės dažniausiai save pozicionuoja su gimtųjų vietų komandomis.

Tikėtasi, kad žinomų klubų žaidimas pasaulinės klasės stadione paskatins bilietų pardavimus, tačiau į Braziljos miestą sužaisti rungtynių atvykus „Fluminense“ ir „Botafogo“ komandoms buvo užpildyta tik maždaug pusė stadiono.

Naujoji Brazilijos miesto valdžia, pradėjusi savo darbą, neseniai sužinojo, kad miesto pinigų atsargos siekia tik kiek daugiau nei 17 tūkst. eurų, o mėnesinės išlaidos – 530 mln. eurų.

Vien „Mane Garrincha“ stadiono išlaikymas kas mėnesį atsieina apie 400 tūkst. eurų.

Taupydama pinigus miesto valdžia pirmą kartą nuo 1983 metų atšaukė kasmetinį Karnavalą.

Stadiono išlaidos bus mažinamos ir dar drastiškesniais būdais. Daugiau nei 400 miesto tarnautojų netrukus persikels į stadione įrenginėjamus biurus, o stadiono stovėjimo aikštelė jau naudojama kaip autobusų parkas.

Kaip sekasi kitiems miestams?

44 tūkst. vietų Manauso miesto „Arena Amazonia“ išlaikymas nuo planetos pirmenybių pabaigos miestui kainavo jau virš 740 tūkst. eurų.

Mieste ir apylinkėse rimtų ir mėgstamų klubų nėra, o vietinės pirmenybės praėjusiame sezone į rungtynes vidutiniškai pritraukdavo po 659 žiūrovus. Tai Lietuvos futbolo A lygos lygis.

Kujabos miesto „Arena Pantanal“ 41 tūkst. vietų stadionas sausį buvo uždarytas skubiems remonto darbams. Pranešama, kad praėjus vos metams nuo pastatymo stadiono stogas jau prakiuro, sugedo daug liftų ir oro kondicionavimo sistema.

Salvadoro miesto 52 tūkst. vietų „Arena Fonte Nova“ valdanti privati bendrovė OAS yra įsipainiojusi į nešvarius darbelius. Kompanijai yra iškelta byla dėl korupcijos, teismas neseniai įšaldė jos akcijas, tad arenos ateitis neaiški.

Natalio miesto futbolo klubas „ABC FC“ padavė į teismą 40 tūkst. vietų „Rio Grande do Notre“ stadioną valdantį konsorciumą. Pagal sutartį vietinio čempionato rungtynės tarp „ABC FC“ ir „America-RN“ turėjo būti žaidžiamos pasaulio čempionato arenoje.

Vis dėlto, dėl nuviliančio vietinio čempionato mačų lankomumo (daugiausiai buvo susirinkę 10 tūkst. žiūrovų), artimiausios rungtynės suplanuotos senajame „Estadio Frasqueirao“.

Net Rio de Žaneiro žymioji „Maracana“ kol kas neša vien nuostolius. Kad stadione rengiamų rungtynių išlaidų ir pajamų balansas būtų nulinis reikia, kad į rungtynes susirinktų bent 30 tūkst. žmonių.

Vis dėlto, Rio vietiniame čempionate vidutinis lankomumas siekė 3,6 tūkst. žmonių, daugiau atėjo į „Flamengo“ rungtynes, tačiau vis tiek vos 16 tūkst.

Tikimasi, kad stadionai bent kažkiek atsigaus nuo gegužės, kai startuos aukščiausios šalies lygos „Brasileirao“ sezonas.

Kiek geriau sekasi tik stadionams miestuose, turinčiuose stiprius klubus: Porto Alegrei su „Gremio“, Belo Horizontei su „Cruzeiro“ ir Kuritibai su „Clube Atletico Paranaense“.

„Manau, kad tokia situacija yra ne FIFA, o Brazilijos valdžios kaltė. Juk mes patys sutikome su iškeltomis sąlygomis. Nebuvo jokio plano, kaip reikės gyventi pasibaigus čempionatui. Mums reikėjo rengti brazilišką čempionatą, o ne japonišką ar vokišką“, – teigė vienas žinomiausių Brazilijos futbolo apžvalgininkų Juca Kfouri.

Brazilija nusprendė planetos pirmenybėms statyti ar atnaujinti 12 stadionų, kai FIFA taisyklės reikalauja turėti tik aštuonis.

Olimpinis atgimimas?

FIFA neseniai paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad per ketverius metus prieš čempionatą ir per jį organizacija gavo 4,24 mlrd. eurų pajamų, išleido beveik 2 mlrd. eurų, tad čempionatas atnešė apie 2,25 mlrd. eurų pelno.

Anot FIFA, pagrindinė išlaidų augimo, lyginant su čempionatu PAR, priežastis yra brangiau parduotos reklamos ir TV transliacijų teisės.

Brazilijai buvo suteikta beveik 89 mln. eurų paramos futbolo vystymui, tačiau tuo FIFA pagalba ir baigėsi.

Vis dėlto, Brazilijos ir Manauso miesto stadionai vėl atgis per 2016 metų olimpines žaidynes, o ir viešoji nuomonė apie prabėgusį čempionatą šalyje, anot BBC, yra teigiama.

„Net ir „Mane Garrincha“ yra vertingas stadionas. Kaip ir kiti pastatyti, tai yra mūsų nacionalinio sportinio identiteto dalis. Stadionai bus naudojami ne tik futbolui ir taps svarbiomis vietomis visam šalies sportui“, – teigiamą medalio pusę įvardijo Brazilijos sporto ministras George `as Hiltonas.