2019.04.04 12:50

Ar „Žalgiris“ sustabdys uraganines puolimo atkarpas sukeliančius „Real“ krepšininkus?

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2019.04.04 12:50

Vėlyvą ketvirtadienio vakarą Lietuvos krepšinio gerbėjai pagaliau sužinos atsakymą į klausimą – ar Eurolygos reguliariojo sezono pabaigoje puikų žaidimą demonstruojantys Kauno „Žalgirio“ krepšininkai iškovos bilietą į ketvirtfinalio etapą. Žalgiriečiai savo plano dalį, iškovoti būtiną pergalę, bandys išpildyti Madride, kur kovos su čempionų titulą ginančia „Real“ ekipa. Portalas LRT.lt apžvelgia karališkojo klubo žaidimo stiprybes bei praeities akistatas su „Žalgiriu“.

Besitęsianti „Žalgirio“ pralaimėjimų serija Madride ir vienintelė pergalė

Šnekant skambiomis klišinėmis frazėmis, „Žalgiris“ Madride turės „nutraukti išvykos rungtynių pralaimėjimų prakeiksmą“. Kauniečiai modernios Eurolygos istorijoje su „Real“ ekipa žaidė 19 rungtynių ir yra iškovoję tik vieną pergalę savų žiūrovų akivaizdoje. Žalgiriečiai pralaimėjo visas 9 tarpusavio rungtynes Ispanijoje.

Arčiausiai pergalės Madride žalgiriečiai buvo 2012-13 m. sezone. Tuomet susitkimo pabaigoje „Žalgiris“ po Oliverio Lafayette`o baudų metimų likus žaisti 8 sekundes pirmavo 74:72. Tiesa, kitoje atakoje S. Rodriguezas tritaškiu persverė rezultatą, o rungtynes išgelbėti galėję Marko Popovičiaus tritaškis ir Pauliaus Jankūno dvitaškis buvo netiklūs – 74:75. Dvikovai papildomą prieskonį suteikė kilęs susistumdymas tarp Rudy Fernandezo ir P. Jankūno, jau nuaidėjus finalinei susitikimo sirenai.

2016-17 m. sezone „Žalgiris“ vėl kibo į atlapus namuose žaidusiai „Real“ ekipai. Likus žaisti dvi minutes rezultatas buvo lygus – 86:86. Madrido klubą nuo nesėkmės išgelbėjo du tritaškius iš eilės pataikęs 18-metis Luka Dončičius, kuris padėjo savo ekipai atitrūkti ir vėliau įtvirtinti pergalę rezultatu – 96:91.

Vienintelę pergalę prieš Madrido klubą „Žalgiris“ pasiekė Šarūnui Jasikevičiui dar rungtyniaujant su žaliai-baltais marškinėliais, o ne duodant nurodymus krepšininkams nuo šoninės linijos. 2013-14 m. sezone paskutinėse Eurolygos „Top-16” etapo rungtynėse žalgiriečiai rezultatu 87:80 sugebėjo palaužti Ispanijos klubą.

Tiesa, tuomet Š. Jasikevičius Kauno ekipai rungtynėse nepadėjo, o netikėtos pergalės kalviu tapo amerikietis Justinas Dentmonas. Krepšininkas surinko net 36 taškus bei pataikė net 7 tolimus metimus iš 11. Surengęs tokią tritaškių liūtį gynėjas užfiksavo ir Eurolygos rekordą – sezone iš viso pataikė net 74 tritaškius metimus.

Iš dabartinių „Real“ komandos žaidėjų Kaune tąkart komandos garbę gynė Rudy Fernandezas, Felipe Reyesas ir Sergio Llullas. Ekipą treniravo ir dabar „Real“ vadovaujantis Pablo Laso.

Pirmosios komandų tarpusavio akistatos sezone akcentai

Praėjusių metų lapkričio 2 dieną komandos kovojo pirmoje tarpusavio akistatoje sezone „Žalgirio“ arenoje. Kauniečiai įspūdingai pradėjo rungtynes – po sudėtingo Pauliaus Jankūno dvitaškio pirmojo ketvirčio pabaigoje žalgiriečiai turėjo net 14 taškų pranašumą – 32:18.

Tiesa, jau po dviejų kėlinių komandas skyrė tik vienas taškas – 44:43. Žalgiriečiai dar sykį dviženkliu skirtumu buvo atitrūkę po Derricko Waltono dvitaškio su pražanga antroje trečiojo kėlinio dalyje – 64:54, tačiau „Real“ klubas rezultatą išlygino ketvirtojo kėlinio viduryje – 73:73. Atsiplėšti nuo „Žalgirio“ svečiams padėjo keturi R. Fernandezo ir vienas Anthony Randolpho tritaškis. Susitikimą „Real“ laimėjo – 90:79.

Jau po dvikovos Šarūnas Jasikevičius išskyrė, jog susikraudavę pranašumą žalgiriečiai „įsiveldavo į „Real“ mėgstamą greitą krepšinį, kurio „Žalgiris“ neturėjo galimybių demonstruoti“. Tuomet kalbėdamas treneris pabrėžė ir įžaidėjų vadovavimo stoką.

Tai, jog žalgiriečių gynėjų žaidimas tuomet dar nebuvo toks galingas pasako ir iškalbingi statistikos faktai – šiuo metu puikią sportinę formą demonstruojantys Thomas Walkupas, Leo Westermannas ir Marius Grigonis tąsyk kartu sudėjus žaidė 26 minutes (!), surinko tik 6 taškus (!) ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus. Palyginimui, praėjusią savaitę Pirėjuje vykusioje dvikovoje šis trio atstovai ant parketo praleido 69 minutes, pelnė 23 taškus ir atliko 7 rezultatyvūs perdavimus. Skirtumas daugiau nei akivaizdus.

Pirmose rungtynėse su „Real“ kauniečiai puikiai naudojosi ispanų klubo aukštaūgio Walterio Tavareso silpnybėmis gynyboje. Gindamasis nuo žalgiriečių atakų „du prieš du“ 221 cm ūgio bokštas dengdavosi „pasyviai“ – likdavo arčiau savo krepšio, taip leisdamas „Žalgiriui“ inicijuoti „pikenpopo“ derinius, po kurių P. Jankūnas atakuodavo iš vidutinio nuotolio distancijos. Tai ypatingai puikiai veikė pirmojo kėlinio metu – žalgiriečių kapitonas surinko 10 taškų, o „Žalgiris“ buvo atitrūkęs dviženkliu skirtumu. Dar sykį W. Tavareso mobilumo trūkumu kauniečiai naudojosi trečiojo kėlinio pirmoje pusėje, tačiau vėliau P. Laso aukštaūgio paslaugų atsisakė ir susitikimo pabaigą jis praleido ant atsarginių žaidėjų suolo.

„Žalgiriui“ daugiau problemų pridarė kiek mobilesnis meksikietis Gustavo Ayonas, pelnęs 13 taškų, atkovojęs 10 kamuolių ir surinkęs net 30 naudingumo balų bei universalusis priekinės linijos žaidėjas A. Randolphas – 16 taškų (2/3 tritaškių).

Be to, susitikimo pabaigoje atsivėrusios spragos žalgiriečių gynyboje ties perimetru nesustabdė tritaškius svaidžiusio R. Fernandezo bei palei galinę liniją įkirtimus (ang. backdoor cuts) inicijavusių „Real“ žaidėjų.

„Real“ stiprybės ir jų neutralizavimo planas

Blogiausias dalykas, kurį varžovai gali padaryti prieš „Real“ – budrumo ir agresijos praradimas dvikovose. Įskaitant ir pirmąją dvikovą su „Žalgiriu“, Madrido ekipa šiame Eurolygos sezone net penkiuose susitikimuose po pirmojo kėlinio atsiliko dviženkliu taškų skirtumu. P. Laso auklėtiniai iš šių penkių susitikimų pralaimėjo tik vienerias (!) rungtynes – gruodžio 28 d. Stambule „Fenerbahce“ klubui – 63:65.

Šviežiausias toks sugrįžimas įvyko praėjusią savaitę Atėnuose. Po pirmųjų dešimties minučių „Panathinaikos“ taršė „Real“ klubą lyg šiltą vilną – 32:14. Tiesa, anksčiau laiko traukti pergalės dainas pradėję graikai nusvilo kaip reikiant – Madrido klubas pergalę iškovojo po fantastiško R. Fernandezo tritaškio pačioje rungtynių pabaigoje – 74:73.

Po pirmosios Madride surengtos treniruotės apie tai, jog „Real“ krepšininkams negalima leisti žaisti jiems parankaus krepšinio, kalbėdamas su „Žalgiris TV“, mintimis dalinosi žalgirietis M. Grigonis.

„Turime neleisti jiems bėgti ir kontroliuoti varžovų komandos gynėjus. „Real“ nori žaisti be kontakto – tada jie įsijaučia. Visi žino, kaip būna su ispanais ir krepšininkai, kurie yra labai talentingi. Reikia suagresyvinti gynybą, jie jaučiasi nepatogiai ir tada prasideda nervai ir blogi sprendimai“, – tvirtino M. Grigonis.

Tai, koks subalansuotas „Real“ žaidimas, rodo ir komandinė statistika. Eurolygoje Madrido klubas žygiuoja trečioje vietoje pagal rezultatyvumą (85,93), atkovoja daugiausiai kamuolių (36,93), atlieka daugiausiai rezultatyvių perdavimų (19,93) ir per rungtynes pataiko daugiausiai tritaškių metimų (10,52).

Žalgiriečiai privalės gudriai ir nuolat ties pražangos riba gintis prieš laisvą ir greitą krepšinį mėgstančią propagajuojančią Madrido ekipą. Kietas krepšinis ir savalaikės pražangos, kaip ir minėjo Š. Jasikevičius bei M. Grigonis, gali padėti išvesti iš ritmo „Real“ ekipą. Tiesa, kaip ir buvo minėta anksčiau – bet koks akceleratoriaus pedalo atleidimas, gali leisti labai greitai įsivažiuoti Madrido klubo greitaeigiam bolidui.

Ispanijos ekipa antrąją sezono dvikovą su „Žalgiriu“ pasitinka kiek nukraujavusi. Komandai neturėtų padėti traumą gavęs gynėjas Sergio Llullas (10,6 taško, 4,2 rezultatyvaus perdavimo). Nėra aišku, ar „Real“ galės rungtyniauti ir „Žalgirį“ tritaškiais Kaune skandinęs Rudy Fernandezas (9,1 taško, 2,7 atk. kam, 2,6 rez. perd.), jaučiantis čiurnos skausmus.

Tiesa, net ir be šių žaidėjų Madrido „Real“ komanda turi galingą žaidėjų sudėtį, kurioje grėsmę priekinėje linijoje kelia jau minėti – W. Tavaresas, G. Ayonas, A. Randolphas ir Trye Thompkinsas. Gynėjų grandyje yra visada pavojingi – Facundo Campazzo, Jaycee Carrollas, Fabienas Causeras. Iššauti gali ir puolėjai – Jeffery Tayloras ir Gabrielis Deckas.