2019.03.27 17:45

Pagerinti rekordai, įveiktos kliūtys ir Abu Dabio karštis – Lietuvos sportininkų istorijos specialiosiose olimpinėse žaidynėse

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2019.03.27 17:45

Nepaprastų sportininkų nepaprasti pasirodymai. Taip galima apibūdinti tai, ką kovo 14–21 dienomis vykusių XV-ųjų specialiųjų olimpinių vasaros žaidynių metu Abu Dabyje pademonstravo mūsų šalies sportininkai. Gausiausia žaidynių istorijoje Lietuvos rinktinė, kurią sudarė 26 atletai, namo parvežė rekordinį – 16 aukso, 8 sidabro ir 4 bronzos medalių kraitį.

Jungtinių Arabų Emiratų (JAE) sostinėje vykusios specialiosios žaidynės turėjo visus įprastinėms olimpinėms žaidynėms būdingus atributus – atidarymo ir uždarymo renginius, olimpinio deglo įžiebimo momentą bei, žinoma, apdovanojimų ceremonijas.

Mūsų šalies delegacijos vadovas žaidynėse ir lengvosios atletikos treneris Zenonas Misiūnas, bendraudamas su portalu LRT.lt, teigė, jog Abu Dabyje dar prieš žaidynes labiausiai gąsdino ne būsimi startai, o tvoskiantis karštis.

„Žinoma, šiek tiek jaudinomės dėl klimato sąlygų – juk į Abu Dabį keliavome iš tikrų šalčių. Jungtiniuose Arabų Emiratuose papuolėme į 30 laipsnių karštį, – šypojosi Z. Misiūnas. – Mums pasisekė, nes penkios dienos iki olimpinių žaidynių vyksta „miestų programa“, kurios metu gyvenome tam tikrose Jungtinių Arabų Emiratų provincijose ir galėjome susipažinti su vietiniais papročiais bei, svarbiausia, sportininkai galėjo priprasti prieš karščio.“

Sportininkai, vengdami karščio, varžydavosi nuo ankstyvo ryto iki pietų ir nuo popietės iki vakaro. Lietuvos specialiosios olimpinių vasaros žaidynių rinktinė greitai pamiršo karštį ir jį prisiaukino – mūsų šalies atletai pradėjo fiksuoti vieną asmeninį rekordą po kito.

Įsivaizduokite situaciją: 3 km bėgime Arūnas Martinonis, paprastai kalbant, pasirodė „per daug“ gerai – sportininkas daugiau nei 15 procentų viršijo anksčiau kvalifikacijoje užfiksuotą savo laiką ir pagal žaidynių taisykles negalėjo pretenduoti į medalius, nes tai reikštų galimą atleto pervargimą.

Visgi A. Martinonis atsigriebė 1500 m distancijoje, kurioje savo asmeninį rezultatą pagerino neperžengdamas leistinų ribų, ir iškovojo aukso medalį.

Lietuvos delegacijos vadovo teigimu, savo rezultatus gerino ne tik lengvaatlečiai, kurie iškovojo visų spalvų apdovanojimus, bet ir kitos individualios rungties – plaukimo – atstovai.

Vilniaus specialiosios olimpiados plaukimo klubo vadovė ir plaukimo trenerė Asta Misiūnaitė Abu Dabyje apskritai negalėjo patikėti puikiais auklėtinių rezultatais.

„Rezultatai buvo gerinami taip smarkiai... Tai buvo neįtikėtina. Tikėjausi, kad galbūt plaukime 100 m laisvuoju stiliumi mano auklėtiniai Augustė Šerpytytė ir Adomas Bužinskas savo geriausią rezultatą maksimaliai pagerins kokiomis 5 sekundėmis, bet jie rezultatą pagerino 10 sekundžių ir dar daugiau“, – pasakojo trenerė.

Greitai Abu Dabyje delegacijų treneriai pradėjo kabėtis tarpusavyje – kas nutiko taip smarkiai rezultatus gerinantiems sportininkams? Turnyro taisykles pažeidusių ir „per gerai“ pasirodžiusių nuo savo užfiksuoto kvalifikacijos laiko sportininkų skaičius tik didėjo.

„Vien dėl pagerintų rezultatų visi sportininkai man yra laimėtojai. Medaliai – tik malonios detalės, – kalbėjo A. Misiūnaitė. – Galbūt rezultatus sportininkai gerino dėl geros energijos, stipraus adrenalino, gero maisto ar saulės. Tai yra mįslė, apie kurią diskutavome su treneriais ir stengiamės ją įminti. Tokie dalykai nutiko ne tik lietuviams. Apie tai šnekėjo Hondūro, Latvijos, Austrijos ir Australijos rinktinės atstovai.“

Ypatingos žaidynėse dalyvavusių plaukikų istorijos

Pirmąją žaidynių dieną Lietuvos plaukikų kvartetas – A. Bužinskas, A. Šerpytytė, Julius Rėksnys ir Kristupas von Gravrockas-Goesas – tapo nugalėtojais 4 po 25 m distancijos plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje.

Jau kiek vėliau savo asmeninius rekordus gerino geriausiai tarp plaukikų pasirodęs A. Bužinskas, iškovojęs net du aukso medalius – plaukimo laisvuoju stiliumi 100 m distancijoje M01 kategorijoje ir 50 m laisvuoju stiliumi rungtyje M04 kategorijoje.

„Nesitikėjau, kad Adomas šitaip pagerins rezultatus, juk mūsų sporte yra ir sėkmės aspektas. Tiesa, kortos susidėliojo tiesiog puikiai ir jis tiesiog susišlavė aukso medalius. Buvo gera, kad sėkmė ir sportinė fortūna buvo Adomo pusėje“, – kalbėjo vilniečio trenerė A. Misiūnaitė.

Dramatiškai susiklostė vieno plaukimo komandos lyderių J. Rėksnio startas žaidynėse. Tapęs čempionu komandinėje plaukimo rungtyje, vaikinas greitai susirgo ir jam pakilo aukšta 39 laipsnių temperatūra. Tris dienas Lietuvos rinktinės narys kovojo su karščiu ir trenerė A. Misiūnaitė privalėjo atšaukti vieną jaunuolio startą – plaukimą 200 m distancijoje krūtine.

Tik šiek pasijutęs geriau, J. Rėksnys neatsisakė minčių plaukti 100 m distancijoje plaukime krūtine. Jaunuolis pademonstravo didžiules valios pastangas ir iškovojo bronzą.

„Julius labai veržėsi ir paskutinę savo distanciją plaukė su temperatūra bei laimėjo bronzos medalį, – tvirtino A. Misiūnaitė. – Šis medalis man yra ne bronzinis, o deimantinis. Patikėkite, mano vaikai supranta, kaip jie jaučiasi. Julius po distancijos jau prašė prisėsti. Tai reiškia, jog vaikinas ne tik atidavė visas jėgas, bet padarė ir dar daugiau. Julius man yra didvyris.“

Treneriai ypatingai jaudinosi dėl savo auklėtinių startų. Specialiosiose žaidynėse atletams labai svarbu išlaikyti ryšį su savo treneriais. Bėgimo rungtyse sportininkai gai matyti pažįstamus veidus ir jaustis saugūs, tačiau baseine treneriai gali tik palydėti sportininką iki tiltelio bei vėliau turi būti tylūs ir nerodyti jokių emocijų.

„Ši olimpiada buvo vienintelė, kai teisėjai leido treneriams palydėti sportininką, jei šis labai jaudinosi. Tokia galimybe pasinaudojau ir visus savo vaikus lydėjau. Tas šeimyniškumo jausmas tarp visų trenerių, ne tik Lietuvos, buvo labai stiprus. Starto metu turiu būti atskirai nuo sportininkų ir negaliu nei šnekėti, nei parodyti emocijų. Emocijos tikrai liejosi per kraštus“, – tvirtino trenerė.

Visi mūsų šalies rinktinės sportininkų iškovoti medaliai Abu Dabyje

Net po keturis aukso medalius žaidynėse iškovojo jėgos trikovės atstovai, Laurynas Šaulis ir Laura Margevičiūtė, laimėję apdovanojimus visose rungtyse: pritūpimo su štanga, štangos spaudimo, štangos atkėlimo ir bendroje įskaitoje.

Tris aukso medalius iškovojo plaukikas Adomas Bužinskas, laimėjęs plaukimuose 50 ir 100 m distancijose laisvuoju stiliumi bei 4 po 25 m komandinėje estafetėje laisvuoju stiliumi kartu su A. Šerpetyte, J. Rėksniu bei K. von Gravrocku-Goesu.

Du kartus žaidynių čempionu tapo baidarininkas Edgaras Minsofinas, po vieną aukso medalį iškovojo bėgikai Arūnas Martinonis bei Rimvydas Kriauzlys.

Specialiųjų olimpinių vasaros žaidynių čempione tapo ir Lietuvos futbolo rinktinė, kuri finale 4:2 palaužė Braziliją.

Trijų sidabro medalių savininku tapo baidarininkas Rolandas Kriauzlys, po vieną sidabro medalį iškovojo bėgikai – Aušra Burbulytė ir Tadas Vainius. Vieną sidabro medalį dvivietėje baidarėje kartu su R. Kriauzliu iškovojo ir E. Minsofinas.

Antrosios vietos apdovanojimą pelnė ir stalo tenisininkė Solventa Kapačiauskaitė. Sidabrą bočios varžybose pelnė Alfredo Šimo ir Godos Ragulskytės pora. Asmeninėse bočios varžybose G. Ragulskytė tapo vicečempione, o A. Šimas iškovojo bronzą.

Bronzos medalius Lietuvai taip pat iškovojo stalo tenisininkių S. Kapačiauskaitės ir Liucijos Kolesinkajos pora.

Bronza džiaugėsi Lietuvos bėgikų mišrios estafetės komanda (A. Burbulytė, A. Martinionis, T. Vainius ir Kasparas Vaičiulis) bei plaukikas J. Rėksnys.

Iš viso JAE vykusiose specialiosiose vasaros olimpinėse žaidynėse varžėsi 1,5 tūkstančio sportininkų iš 190 valstybių. Ši specialioji olimpiada buvo jau aštuntoji.

2015 m. Los Andžele (JAV) vykusioje pastarosiose specialiosiose vasaros olimpinėse žaidynėse Lietuvos delegacija iškovojo 21 medalį.

Kitos specialiosios vasarosios olimpinėse žaidynės vyks 2023 metais Vokietijos sostinėje Berlyne. 2021 metais bus organizuojamos specialiosios žiemos olimpinės žaidynės, kurios vyks Švedijoje.