Sportas

2015.02.07 19:16

Lenktynių puošmena – „Didysis žiemos prizas“

LRT.lt 2015.02.07 19:16

Gausiai renginį stebėjusių žiūrovų  aplodismentai, kaimo kapelijų ir dūdų maršai –  visa tai buvo skirta šeštadienio pavakarę finišavusių  tradicinių ristūnų lenktynių „Sartai 2015“ pagrindiniam herojui, varėniškiui Eimantui Klebauskui, kurio vadeliojama bėra kumelė Ladybird Va Bene pirmoji kirto pagrindiniu bėgimu laikomos rungties finišą.

Gausiai renginį stebėjusių žiūrovų  aplodismentai, kaimo kapelijų ir dūdų maršai –  visa tai buvo skirta šeštadienio pavakarę finišavusių  tradicinių ristūnų lenktynių „Sartai 2015“ pagrindiniam herojui, varėniškiui Eimantui Klebauskui, kurio vadeliojama bėra kumelė Ladybird Va Bene pirmoji kirto pagrindiniu bėgimu laikomos rungties finišą.

Nors nugalėtojo laikas 1609 metrų distancijoje – 2 min. 03,991 sek., lyginant su pernai Egidijaus Gudonio pasiektu trasos 2 min. 00,775 sek. rekordu, kuklokas, tačiau šio bėgimo, kurio dalyviai tradiciškai varžosi dėl renginio iniciatorės – Lietuvos žemės ūkio ministerijos steigiamo „Didžiojo žiemos prizo“ – nugalėtojas laikomas lenktynių karaliumi. Iki kitų metų, kitų lenktynių, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Ne visas varžybas, kokios atkaklios jos bebūtų, vainikuoja rekordai, tačiau dėl to renginys, sutraukęs tokias minias žiūrovų, nė kiek nenukentėjo. Priešingai, jis pasižymėjo nepaprastai azartiška, nenuspėjama kova, kausčiusia žiūrovų dėmesį iki pat paskutinio bėgimo finišo“, – įteikdama ministerijos prizą ir sveikindama rungties nugalėtoją bei prizininkus kalbėjo Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Ministrė nuoširdžiai padėkojo žiūrovams ir sportininkams, rėmėjams, varžybų organizatoriams už  puikiai surengtas lenktynes ir įspūdingas akimirkas, kurios neabejotinai daugeliui ilgam išliks atmintyje.

Ant „Didžiojo žiemos prizo“ nugalėtojų  ir prizininkų pakylos džiaugėsi užkopę antrosios vietos laimėtojas, trasos rekordininkas Egidijus Gudonis, su tuo pačiu Rodney Augustinu šįkart trasą įveikęs per 2 min. 04,777 sek. ir trečiosios vietos nugalėtojas Stanislovas Kėrys, šiame bėgime vadeliojęs Immobiliare ir pasiekęs 2 min. 04,779 sek. laiką.

Magiška renginio trauka

Skirstydamiesi po lenktynių daugelis žiūrovų  apgailestavo, jog pagal ilgametes tradicijas pirmąjį antrojo mėnesio šeštadienį čia vykusios jau 108-osios oficialiai rengiamos ristūnų lenktynės „Sartai 2015“ baigėsi ir jų teks vėl laukti metus. Prisiekusiems šios sporto šakos gerbėjams ristūnų lenktynės Dusetų hipodrome – kur kas daugiau nei įspūdingiausios, nenuspėjamos kovos akimirkos.

„Gilias tradicijas turinčios Sartų lenktynės yra ne tik žirgų augintojų ir šios sporto šakos mėgėjų  šventė. Tai bene vienintelė žiemos šventė, į kurią susirenka daugybė žmonių iš visos Lietuvos, net iš tolimiausių jos kampelių. Vaizdinga, nuotaikinga, azartiška, daug dešimtmečių vykstanti Lietuvos žirgų mylėtojų šventė turi būti puoselėjama ir populiarinama. Džiaugiuosi ir palaikau šią puikią Lietuvos žirgų augintojų tradiciją“, – prieš lenktynes surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo renginio pagrindinio rėmėjo „Vičiūnų grupės“ valdybos pirmininkas Visvaldas Matijošaitis.

Į šventę atvykusius žiūrovus, sportininkus, trenerius, žirgų augintojus šiltai pasveikino Žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė, kurią ir kitus specialistus itin pradžiugino varžybų atidarymo šventėje pasirodę nacionaliniam lietuviškajam žirgų paveldui priskiriami žemaitukai, Zarasų rajono meras Arvydas Steponavičius, visiems šventės rengėjams ir organizatoriams už įdėtą didelį triūsą padėkoję lenktynių organizacinio komiteto pirmininkas, žemės ūkio viceministras Saulius Gintas Cironka, lenktynes rengiančios VŠĮ „Promo events“ direktorius Darius Jonušis ir kiti.

Lenktynių vėliavą pakėlė „Sartų 2014“ lenktynių nugalėtojas ir trasos rekordininkas E. Gudonis, o teisė uždegti lenktynių ugnį buvo suteikta varžybų vyriausiajai teisėjai Astai Muntvidaitei.

Linkėdamas visiems laimingų ir sėkmingų  varžybų renginį palaimino Dusetų klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas.

Prieš lenktynių pradžią tylos minute pagerbtas prieš metus, po pernykščių Sartų lenktynių anapilin išėjęs tikra žirgų sporto legenda, daugiau nei keturis dešimtmečius šiam renginiui atidavęs Mečislovas Preišegolavičius.

Lenktynes pradėjo mažiausiai patyrę

Pagal nusistovėjusią tradiciją „Sartų  2015“ lenktynes pradėjo jauniausieji, trimečiai žirgai, kurių vadeliotojai 1609 metrų distancijoje varžėsi dėl Kūno kultūros ir sporto departamento įsteigto prizo.

Pirmasis, aidinti šiemet kaip niekad gausiai tribūnas ir hipodromo prieigas užpildžiusių žiūrovų aplodismentams, finišo liniją kirto svečias iš Estijos, nuolatinis lenktynių Dusetose dalyvis Jevgenijus Ivanovas, su žirgu Hypnotist distanciją įveikęs per 2 min. 07,137 sek. Antras liko C.C. Noble Augustinu vadeliojęs norvegas Geir Kihle (2 min. 08.397 sek.), o trečiąją vietą užėmė važnyčiotoja iš Latvijos Tatjana Martinsonė, su Koman Sel distancijoje sugaišusi lygiai tiek pat, kaip ir antrasis prizininkas, tačiau pralaimėjusi jam fotofinišą.

Jei pirmajame važiavime visą nugalėtojų  garbės pakylą užėmė užsieniečiai, tai 2400 metrų  distancijoje dėl „Rokiškio sūrio“ prizo rungtyniavo tik varžybų šeimininkai. Čia beveik sekundės persvara pergalę laimėjo daugkartinis šių lenktynių dalyvis, buvęs trasos rekordininkas S. Kėrys iš Dubičių žemės ūkio bendrovės, su Pronto Ribb distanciją įveikęs per 3 min. 16,553 sek. Jis pranoko iškart net dvi daliosios lyties atstoves – antrąją vietą su Griausmu užėmusią Moniką Vinskutę (3 min. 17,173 sek.) ir trečiąją su Gajumi iškovojusią Dianą Jarmalavičienę (3 min. 20,659).

Kartu su „Rokiškio sūriu“ šiemet pirmąkart prizą įsteigė ir „Linas Agro Group“ koncernas, o dėl jo varžėsi suaugusiųjų žirgų vadeliotojai. Čia sėkmė lydėjo Bucky Augustinu vadeliojusį Mindaugą Seržantą, 2400 metrų distancijoje sugaišusius 3 min. 09,600 sek, ir pranokusius garsųjį Kastytį Trotą su In This Corner (3 min. 10,200 sek.) ir viešnią iš Estijos Jeleną Fironovą su Danzel Eson (3 min. 10,500 sek.).

Ketvirtajame važiavime, kurio dalyviai kovėsi dėl Lietuvos Respublikos Seimo prizo, žiūrovai ovacijomis sutiko ne tik pagarsėjusį S. Kėrį, bet ir jo vadeliojamą Sakalą, kurio pasiektas trasos rekordas laikėsi iki pernykščių lenktynių, kol jo nepagerino E. Gudonis. Išskirtinę žiūrovų pagarbą vienuolikos metų žirgui ir jo vadeliotojui šis duetas pateisino su kaupu, pirmieji kirtę finišo liniją per 2 min. 05,380 sek.

Po finišo S. Kėrys sakė, jog Sakalas, nepaisant solidaus amžiaus, yra puikios sportinės formos, todėl su juo būtų  drąsu pasivaržyti ir dėl pagrindinio, Žemės ūkio ministerijos įsteigto „Didžiojo žiemos prizo“, o galbūt net ir dėl trasos rekordo, tačiau patyrusio sportininko arklidėse žvengia ir daugiau žirgų, kuriuos maga išbandyti „Sartų 2015“ lenktynėse.

Antras šiame bėgime su Burbulu per 2 min. 06,845 sek. finišavo Valdas Vencevičius, o trečioje vietoje liko Alvydas Banėnas, vadeliojęs Hotline Baff ir trasoje sugaišęs 2 min. 08, 002sek.

3200 metrų ilgio maratonas

Ilgiausioje visų lenktynių programoje, 3200 metrų distancijoje suaugusiųjų žirgų vadeliotojai varžėsi dėl „Vičiūnų grupės“ UAB Agroholdingo įsteigto prizo, kurį įmonės vadovas V. Matijošaitis kartu su varžybų organizacinio komiteto pirmininku S. G. Cironka įteikė šios rungties nugalėtojui J. Ivanovui su Up To Belle distanciją įveikusiam per 4 min. 20,309 sek.

Beveik 5 sekundes nuo nugalėtojo atsilikusi antra finišavo Tatjana Martinsonė su Coming Heart (4 min. 25,233 sek.), o trečias liko Aurimas Sakalovas, vadeliojęs Unki Blue.

Lietuvos respublikos vyriausybės įsteigto „Eikliojo žirgo“ prizo nugalėtojų garbės pakylos aukščiausiąjį laiptelį užėmė Saulius Matulevičius, su Bellatrix Cass 1609 metrų distanciją įveikęs per 2 min. 10,939 sek. Antroje vietoje su Dante Star liko Ernestas Juškauskas (2 min. 12,103 sek.), o trečias – Mečislovas Radzevičius su Vesenij Luč (2 min. 13,346 sek.).

Šiame važiavime neapsieita be nemalonaus vienam iš favoritų – Kaziui Trotai – incidento, kai ilgai pirmavęs jo Koranas ėmė ir sušuoliavo, už ką sportininkas buvo diskvalifikuotas.

„Zarasų krašto“ Zarasų rajono savivaldybės įsteigtą prizą su Luna Augustinu iškovojo E. Gudonis, trasoje sugaišęs 2 min. 17,751 sek. ir pranokęs E. Juškauską su Ūlos Tėkme bei trečioje vietoje likusį M. Radzevičių su Ukmergės Lunatiku.

Jauniausiajam – Prezidento prizas

Kartu su kitais patyrusiais važnyčiotojais dėl UAB „Vasaknos“ įsteigto „Dusetų krašto“ prizo kovėsi ir jauniausias lenktynių dalyvis, ukmergiškis Dainius Perednikas, vasarą sulauksiantis 15-ojo gimtadienio. Tačiau net nepradėjęs varžybų Dainius jau buvo laimėjęs specialųjį šią šventę itin mėgusio Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko 500 eurų piniginį prizą, skirtą jauniausiajam lenktynių sportininkui.

Tradicinių lenktynių „Sartai 2015“  partneris bravoras „Volfas Engelman“ įsteigė specialų prizą lenktynių džentelmenams. Už ristūnų žirgų sporto tradicijų puoselėjimą ir džentelmeniškumą sporte proginėmis „Volfas Engelman“ sąsagomis apdovanoti šio sporto entuziastai Algis Vilkinis ir Egidijus Gudonis.

„Dusetų krašto“ prizą, dėl kurio varžėsi „D“ reitingo suaugusius ristūnus vadeliojantys sportininkai, išsivežė UAB „Kasandros grupės“ žirgą Serenade Crach vadeliojęs Aurimas Sakalovas, 1609 metrų distanciją įveikęs per 2 min. 10,720 sek. Antras su Granit Ollo liko Irmantas Gramackas (2 min. 11,049 sek.), o trečiąją prizinę vietą iškovojo jaunasis D. Perednikas.