Sportas

2019.03.24 13:14

D-Mo sugrįžimas į NBA: kaip lietuvis pasinaudos palankia situacija „Spurs“ klube?

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2019.03.24 13:14

Du sezonus Kinijoje praleidęs Donatas Motiejūnas rado kelią atgal į NBA. Krepšininkas grįžta į Teksaso valstiją, kurioje rungtyniavo gindamas Hjustono „Rockets“ komandos garbę 2012–2016 metais, bei likusią šio sezono dalį pasitiks jau kaip San Antonijaus „Spurs“ krepšininkas. Portalas LRT.lt apžvelgia, kokia rolė laukia 28-erių metų 213 cm ūgio kauniečio legendinio Greggo Popovichiaus treniruojamame klube.

Šangdongo „Golden Stars“ ekipoje Kinijoje, su kuria D. Motiejūnas pasiekė Kinijos lygos aštuntfinalį, aukštaūgis galėjo mėgauti didžiuliu minučių skaičiumi (33,7 min) ir nežabota laisve puolime – D. Motiejūnas per dvikovą vidutiniškai išmesdavo net po 17 metimų ir 8,3 baudos metimo. „Golden Stars“ gretose D-Mo buvo rezultatyviausias žaidėjas – rinkdavo po 27,3 taško bei atkovodavo daugiausiai – po 14 kamuolių. Akivaizdu, jog pirmajam istorijoje „Spurs“ krepšininkui iš Lietuvos teks taikytis pagalbinio aukštaūgio role.

Situacija San Antonijaus „Spurs“ komandos priekinėje linijoje

Vietos aukštaūgių rotacijoje „Spurs“ klube daugiau atsirado Pau Gasoliui persikėlus į Milvokio „Bucks“ ekipą. Ispanas San Antonijaus komandoje nebuvo patenkintas savo vaidmeniu – sugrįžęs po traumos vidurio puolėjas ant parketo praleisdavo po 10 minučių.

Nepajudinamos pozicijos „Spurs“ klubo priekinėje linijoje priklauso sunkiojo krašto puolėjo ir vidurio puolėjo pozicijose galinčiam rungtyniauti LaMarcusui Aldridge`ui. Po 9 sezonų Portlande krepšininkas 2015–2016 m. sezone persikėlė į San Antonijų. Gimtojoje Teksaso valstijoje rungtyniaujantis 33-ejų metų 211 cm ūgio žaidėjas šiame sezone pelno po 21 tašką ir atkovoja po 8,9 kamuolio bei atlieka po 2,4 perdavimo. Vidutiniškai per vieną dvikovą L. Aldridge`as išmeta po 15,6 dvitaškio ir 0,5 tritaškio. Tarp visų lygos aukštaūgių tik Naujojoje Orleano „Pelicans“ centras Anthony Davisas išmeta daugiau dvitaškių (15,8) metimų. Iš viso šiame sezone L. Adridge`as per sužaistas 72 rungtynes pataikė tik 9 tritaškius iš 34. Tiesa, aukštaūgis neblogai pataiko iš vidutinio nuotolio distancijos bei mėgsta žaisti nugara į krepšį prieš savo oponentus. Šiame sezone L. Aldridge`as sužaidė ir savo rezultatyviausias karjeros rungtynes, kuomet įmetė 56 taškus į Oklahomos „Thunder“ krepšį.

Kitas „Spurs“ komandos aukštaūgių rotacijoje pastaruoju metu įsitvirtinęs žaidėjas – 23 metų 213 cm ūgio Jacobas Poeltlas. Austras – senosios NBA eros tipo centras, nemetantis iš tolimos distancijos. Krepšininką 9-uoju šaukimu 2016 m. naujokų biržoje pašaukė Toronto „Raptors“ klube ir Kanadoje aukštaūgiui buvo numatytas Jono Valančiūno dublerio vaidmuo. Tiesa, Toronto ekipa tarpsezoniu J. Poeltlą kartu su DeMaru DeRozanu bei apsaugotu šių metų naujokų biržos pirmojo rato šaukimu išmainė į Kawhi Leonardą ir Danny Greeną.

„Spurs“ gretose austras jau yra sužaidęs 17 rungtynių starto penkete. Iš pastarųjų vienuolios „Spurs“ rungtynių J. Poeltlas net 9 pradėjo starto penkete. Iki persikėlimo į Teksasą „Raptors“ klube J. Poeltlas rungtynes starto penkete pradėjo tik 4 kartus per du sezonus. G. Popovichius krepšininkui šiame sezone skiria po 16,2 žaidimo minutės. Austras renka po 5,5 taško, iš žaidimo atakuoja 64 procentų tikslumu ir atkovoja po 5,3 kamuolio. Komandą palikus P. Gasoliui, J. Poeltlo vaidmuo išaugo iki aikštėje praleidžiamų minučių skaičius padidėjo iki 23.

Ir tai yra visas „Spurs“ komandos aukštaūgių pasirinkimas. Tiesa, komandos sudėtyje yra dar keli daugiau „rezerviniai“ žaidėjai, kurie šiame sezone neypatingai prisideda prie komandos rotacijos.

Vienas tokių – lygos naujokas 22 metų, 208 cm ūgio Drew Eubanksas, šiame sezone sužaidęs 19 rungtynių, renkantis po 2,1 taško ir atkovojantis po 1,3 kamuolio. Krepšininkas pastarąjį sykį ant parketo buvo pasirodęs kovo 12 dieną dvikovoje su Dalaso „Mavericks“ ir žaidė tik 3 minutes.

„Spurs“ gretose rungtyniauja ir „trečiojo“ bei „ketvirtojo“ numerio poizicijose žaidžiantis 31-erių metų 203 cm ūgio Dante Cunninghamas. Iš pirmųjų 20 sezono rungtynių D. Cunninggamas net 18 pradėjo starto penkete. Vėliau šią rolę amerikietis prarado ir pastaruoju metu retai pasirodė aikštėje – iš pastarųjų dešimties „Spurs“ rungtynių D. Cunningamas žaidė tik dvejose ir kartu sudėjus praleido 19 minučių aikštėje.

Paskutinis aukštaūgių linijoje galintis žaisti „Spurs“ komandos žaidėjas – dar vienas naujokas Chimezie Metu. 21 metų 208 cm ūgio sunkusis krašto puolėjas žaidė 29-eriose šio sezono rungtynėse bei rinkdavo po 1,8 taško ir atkovodavo po 1,2 kamuolio. Kovo mėnesį krepšininkas ant parketo pasirodė tik vieną sykį ir žaidė 5 minutes susitikime su Niujorko „Knicks“.

G. Popovichius, neturėdamas daug pasirinkimo priekinėje linijoje, skyles kamšo kitais žaidėjas. Vienas pagrindinių priekinėje linijoje žaidžiančių – 32 metų 203 cm ūgio Rudy Gayus. Krepšininkas iš 60 žaistų NBA rungtynių 49 pasirodė starto penkete. Tiesa, per pastarąsias dešimt žaistų rungtynių amerikietis starto penkete pradėjo tik 2 susitikimus, vietą rungtynių pradžioje užleisdamas J. Poeltlui.

D. Motiejūno vaidmuo komandoje

Akivaizdu, jog G. Popovichiui reikia papildomo pagalbininko L. Aldrigde`o ir J. Poeltlo kompanijai. 

„Spurs“, galima spėti, tikisi, jog D. Motiejūnas padės praplėsti puolimą ir įneš kitokio žaidimo į komandos rotaciją nei iš toli į krepšį nežiūrintis austras J. Poeltlas. Koks D-Mo gali būti naudingas savo komandai parodė 2014–2015 m. sezonas Hjustono „Rockets“ gretose, kuomet aukštaūgis per 29 minutes ant parketo rinkdavo po 12 taškų, atkovodavo po 4 kamuolius ir iš trijų taškų zonos metimus realizuodavo 37 procentų tikslumu.

Žinoma, nuo geriausio sezono NBA lygoje nutekėjo daug vandens, o po tokio pasirodymo D. Motiejūnas nei 2015–2016 m. sezone, nei jau atstovaudamas „Pelicans“ komandai 2016–2017 m. NBA pirmenybėse vidutiniškai nežaisdavo daugiau nei po 15 minučių. Bus įdomu stebėti, kaip atrodys D. Motiejūno žaidimas stipriausioje planetos krepšinio lygoje po dviejų metų Kinijoje, kur žaidimo intensyvumą ir konkurenciją nuo NBA skiria didžiulė praraja.

Galima tikėtis, jog pasirodymo su „Spurs“ pradžioje krepšininkas iš Lietuvos taps nuo suolo kylančiu pagalbininku komandos draugams paskutinėje reguliariojo NBA sezono atkarpoje. Jeigu lietuviui naudingu žaidimu pavyktų užsirekomenduoti, tokiu atveju būtų galima tikėtis, jog D. Motiejūno vaidmuo rotacijoje ir minučių skaičius taps stabilus.

San Antonijaus komandos trenerių štabas ir sirgaliai lauks D-Mo tritaškių, kurie suteiks „Spurs“ žaidimui daugiau dinamikos ir pavojingumo. Ar Kinijoje iš toli 32 procentų tikslumu atakavęs lietuvis savo toliaušaudės artilerijos pabūklus pritaikys NBA batalijoms – dar pamatysime.

Kitas aktualus klausimas – krepšininko gynyba. Kritikos strėlių dar žaisdamas NBA lygoje sulaukdavęs dėl rezultatų gynyboje, Kinijoje krepšininkas tikrai nesusidurdavo su aukščiausio lygio varžovų komandos aukštaūgiais, todėl lietuvis gana senokai nejautė NBA lygio oponentų kontakto.

Ko vertas į NBA lygą sugrįžtantis D. Motiejūnas, pamatysime jau visai netrukus. Krepšininkui treniruotėse padės ir vienas pažįstamas veidas – Darius Songaila, dirbantis komandos trenerių štabe žaidėjų tobulinimo treneriu.

O dabar belieka tikėtis, jog sugrįžimas bus sklandus. Sėkmės, Donatai!