Sportas

2012.12.18 17:37

Šokėjų ant ledo D. Stagniūno ir I. Tobias karjera spręsis Prezidentūroje

Elijus Kniežauskas, DELFI.lt2012.12.18 17:37

Deivido Stagniūno, šiuo metu geriausio Lietuvos šokėjo ant ledo, motinai prieš mirtį duotas pažadas atstovauti Lietuvai olimpinėse žaidynėse kabo ant plauko. Dabar pažado likimas tik Prezidentės Dalios Grybauskaitės rankose. Sportininkas kartu su savo nauja porininke amerikiete Isabelle Tobias ruošiasi 2014 metų Sočio olimpinėms žiemos žaidynėms, tačiau dar nėra aišku ar jai bus suteikta Lietuvos pilietybė.

Deivido Stagniūno, šiuo metu geriausio Lietuvos šokėjo ant ledo, motinai prieš mirtį duotas pažadas atstovauti Lietuvai olimpinėse žaidynėse kabo ant plauko. Dabar pažado likimas tik Prezidentės Dalios Grybauskaitės rankose. Sportininkas kartu su savo nauja porininke amerikiete Isabelle Tobias ruošiasi 2014 metų Sočio olimpinėms žiemos žaidynėms, tačiau dar nėra aišku ar jai bus suteikta Lietuvos pilietybė.

„Aš esu patriotas. Izabelė siūlė atstovauti JAV, bet aš tokios galimybės net nesvarstau. Dėl pažado – taip, tai yra mano svajonė ir tą žinodama mama prašė nemesti sporto. Kai mama dar galėjo kalbėti, pažadėjau čiuožti už Lietuvą, bet daugiau negaliu nieko sakyti, nes pradedu graudintis“, – kalbėjo Kaune gimęs šokėjas.

Nuo pavasario Lietuvai atstovaujanti pora pasaulio šokėjų ant ledo reitinge užima aukštą 13-ą vietą, palaikymą I. Tobias išsakė ir Seimo Žmogaus teisių komitetas, tačiau, pagal Konstitucinio teismo prieš aštuonerius metus išaiškintą Pilietybės įstatymą, šie nuopelnai gali būti per maži, kad sportininkei išimties tvarka būtų suteikta pilietybė.

Neigiamas Prezidentės atsakymas D. Stagniūnui jau pažįstamas. Prezidentė prieš dvejus metus atsisakė suteikti pilietybę kitai D. Stagniūno porininkei – Katherine Copeley. Pora jau turėjo kelialapį į Vankuverio žiemos žaidynes, bet taip ir neiščiuožė ant ledo. K. Copeley neigiamo prezidentės sprendimo ilgai negalėjo atsigauti, nuleido rankas ir pasitraukė iš didžiojo sporto.

Viešėdami Lietuvoje sportininkai rado laiko aplankyti Elektrėnus ir šiemet renovuotus ledo rūmus. Be būrio žurnalistų arenoje laukė ir būrelis miestiečių, grupelės pradinukų ir moksleivių. Sportininkai pristatė ištraukas iš savo naujos programos, pasikalbėjo su žurnalistais, o po to dar surengė treniruotę dailiuoju čiuožimu užsiimantiems jauniems elektrėniškiams ir vilniečiams.

Lietuvių kalbos mokosi 3 kartus per savaitę

D. Stagniūnas teigė, kad ne vienam jam iškyla problemų susirasti porininkę. Mišrios poros atstovauja net stipriausioms pasaulyje dailiojo čiuožimo valstybėms.

„Pasaulyje labai mažai profesionalių dailiojo čiuožimo atstovų, nėra net tūkstančio. Net toje pačioje Rusijoje vyrams sunku rasti porininkes, kurios tiktų pagal sudėjimą, kurias būtų galima pakelti. Tik kitur niekas nemato tokios problemos“, – pasakojo D. Stagniūnas.

Kas, pilietybės prašymo nepatenkinus, pasikeistų poros gyvenime tiksliai atsakyti negalėjo nė vienas.

„Mes ne tai, kad mylime šį sportą, mes tiesiog be jo jau nebegalime. Tai jau kaip narkotikas“, – trumpai konstatavo D. Stagniūnas.

Tuo tarpu jaunos, vos 21-erių metų, I. Tobias balse skambėjo liūdnos gaidos.

„Tokiu atveju mes turėtume rimtą pokalbį. Tai būtų didelė tragedija mūsų porai. Kartu įdėjome labai daug darbo, aš kiekvieną savaitę tris kartus mokausi lietuvių kalbos. Mes pasiekėme gerų rezultatų, padarėme ką galėjome, o viskas kitas jau nebe mūsų galioje“, – kalbėjo sportininkė.

Čia pat paprašyta pademonstruoti savo lietuvių kalbos žinias I. Tobias su šypseną, beveik neužsikirsdama pabendravo su žurnalistais.

„Labai prašau man leisti čiuožti už Lietuvą Sočyje ir atsiprašau už savo kalbą“, – į pokalbį linksma gaida pakreipė sportininkė.

Tuo pačiu savo prašymą išsakę ir D. Stagniūnas.

„Būkit maloni, leiskite man, lietuviui, išpildyti savo, Izabelės ir mūsų visų svajonę ir išvažiuoti į Sočį. O po to gal ir į Korėją, o kodėl ir ne į 2022 metų olimpines žaidynes“, – juokėsi ir optimistiškai žvelgė sportininkas.

Vis dėlto šie metai nebuvo tokie linksmi, koks buvo pokalbis. Šiemet po sunkios ligos mirė D. Stagniūno mama, sportininkas patyrė traumą, prisidėjo nežinomybė dėl porininkės pilietybės.

„Praėjusio sezono pradžia buvo, po to turėjome problemų, o šie, 2012-i metai, galėtų greičiau baigtis. Buvo labai blogi metai, daug blogų dalykų nutiko“, – kalbėjo D. Stagniūnas.

Europos čempionate pora startuos su olimpinius čempionus treniruojančio Igorio Špilmano paruošta programa. I. Špilmanas tituluojamas vienu geriausių trenerių pasaulyje, užmokestis jam sudaro didžiąją dalį poros išlaidų.

D. Stagniūnas atskleidė įdomų faktą. Valstybės parama porai nepakankama. I. Tobias iš savo tėvų kišenės, kiekvieną dieną poros reikmėms – ledo nuomai ir trenerio užmokesčiui – sumoka mažiausiai 400 dolerių.

Kalbėdamas apie ateinantį Europos čempionatą, D. Stagniūnas astronominių tikslų nekėlė.

„Tikimės likti aukščiau nei devinti, bet, kaip bus – taip bus. Toks mūsų sportas... Kaip teisėjai sudėlios, taip ir bus. Svarbiausia pačiam gerai jaustis, gerai „pračiuožti“. Tada ir rezultatas geras“, – kalbėjo sportininkas.

Sportininkas teigė, kad porai pasiruošimo netrūksta. Ką tik praėjo varžybos Kroatijoje, dar laukia savaitės trukmės gastrolės po Lietuvos miestus su Povilu Vanagu ir Margarita Drobiazko ir, laimė, jų kol kas nekamuoja traumos.

www.DELFI.lt
 
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt