Sportas

2019.03.20 18:16

Naujasis Lietuvos futbolo vedlys Valdas Urbonas: kaip atrodė jo kelias iki rinktinės?

Lietuvos nacionalinė futbolo rinktinė jau šį penktadienį pradės naują žygį tarptautinėse varžybose – rungtynės Liuksemburge su vietos rinktine bus įvadas į prasidedantį 2020-ųjų Europos futbolo čempionato atrankos turnyrą. Rinktinė pergalių sieks vedama naujojo stratego Valdo Urbono. Portalas LRT.lt nusprendė pažvelgti į stratego praeitį ir prisiminti ryškiausius trenerio karjeros momentus.

Pirmieji rimti iššūkiai – namuose

Trenerio kelias šalia aikštės prasidėjo 2003-aisiais, kai asistento pareigomis buvo prisijungta prie tuometinės Vilniaus „Vėtros“. Tiesa, ten ilgai užsibūta nebuvo, mat jau kitąmet buvo gautas pasiūlymas iš FBK „Kauno“. Du sezonai buvo praleisti ten, vieną kartą pavyko tapti šalies čempionu, dar du kartus laimėti LFF taurę. Tačiau didžiosios aukštumos V. Urbono dar tik laukė ateityje.

2008-aisiais buvo žengtas žingsnis į priekį ir stota prie gimtojo Panevėžio „Ekrano“ vairo, kur buvo pasiektas unikalus ir iki šiol nepakartotas Lietuvos futbolo rekordas – net penkis metus iš eilės (2008–2012) tas pats treneris sugebėjo tapti šalies čempionu.

Pasispardyta buvo ir Europoje – štai 2011-ųjų metų rugpjūtį Europos lygos atrankos varžybose panevėžiečiai namuose 1:0 pranoko Tel Avivo „Hapoel“ futbolininkus ir turėta reali viltis prasimušti į grupių etapą. Nors atsakomajame mače išvykoje buvo pralaimėta 0:4, V. Urbono vedami panevėžiečiai įrodė, jog turi potencialo garbingai atstovauti šaliai ir tarptautinėse varžybose.

V. Urbono karjera Panevėžyje baigėsi 2013-ųjų balandį, kai „Ekranas“ A lygoje startavo blankiai ir užleido pirmas pozicijas Vilniaus „Žalgiriui“ bei Klaipėdos „Atlantui“.

Komandą treneris paliko turėdamas įspūdingą statistiką – per 235 rungtynes buvo iškovotos net 138 pergalės.

Rolių kaita Trakuose ir trumpas išvykimas į Latviją

Kurį laiką treneris buvo be darbo, tačiau antroje 2014-ųjų pusėje prisijungė prie „Trakų“ klubo, kur tapo sporto plėtros direktoriumi. Tiesa, šiose pareigose neužsibuvo – po sezono komandą palikus tuometiniam strategui Edgarui Jankauskui, buvo paskelbta, jog jo vietą prie ekipos vairo nuo 2015-ųjų pradžios užims būtent V. Urbonas.

Ketvirtąją vietą lygoje prieš tai užėmusius „riterius“ V. Urbonas pakėlė iki antros pozicijos lentelėje bei išvedė į 2016-ųjų LFF taurės finalą (tuo metu taurės sezonas vyko sistema ruduo-pavasaris), kuriame po pratęsimo buvo nusileista Vilniaus „Žalgiriui“.

V. Urbono laikas Trakuose apskritai atsimenamas kaip viena sėkmingiausių komandos atkarpų A lygoje. Buvo surinkta konkurencinga sudėtis, įvarčius stabiliai mušė komandos puolėjai Nerijus Valskis ir Davidas Arshakyanas, o neeilinį pasiekimą užfiksavo ir saugas Yuri Mamaevas, viso sezono metu atlikęs net 25 rezultatyvius perdavimus.

Su „Trakų“ komanda V. Urbonas išsiskyrė 2016-ųjų vasarą, po pralaimėjimo Europos lygos atrankoje prieš „Nomme Kalju“ futbolininkus iš Estijos. Pirmosios rungtynės namie buvo laimėtos 2:1, tačiau išvykoje buvo nusileista netikėtai skaudžiai 1:4 ir po šių rungtynių komandos valdžia ėmėsi permainų – atsisveikinta buvo ne tik su vyriausiuoju treneriu, bet ir su keliais komandos žaidėjais.

Atsisveikinęs su „Trakų“ komanda V. Urbonas be darbo ilgai nebuvo – 2016-ųjų spalį futbolo specialistas tapo Nacionalinės futbolo akademijos (NFA) direktoriumi, tačiau ten neišbuvo metų, nes sulaukė pasiūlymo grįžti į treniravimą.

Tiesa, šįkart tas pasiūlymas atskriejo ne iš Lietuvos – kontraktą 2017-ųjų spalį strategui pasiūlė Jūrmalos „Spartaks“, atsisveikinęs su Slovakijos futbolo specialistu Jožefu Vukusičiumi.

Į savo štabą pasikvietęs kitą lietuvį Tomą Ražanauską, V. Urbonas sezono pabaigoje šovė pergalės šampaną – jo komanda išliko lentelės viršuje ir iškovojo šalies čempionų titulą.

„Žalgirio“ gelbėjimo operacija Vilniuje

Po pergalingo sezono Latvijoje treneris neliko ir grįžo į Lietuvą, kur jau vasarą sutartį treneriui ant stalo padėjo su Aurelijumi Skarbaliumi atsisveikinęs Vilniaus „Žalgiris“.

V. Urbonas iškart ėmėsi darbo ir tuo metu antroje vietoje buvusius žalgiriečius pradėjo sparčiai artinti prie lentelės viršuje buvusios Marijampolės „Sūduvos“. Nors apmaudžios lygiosios su Klaipėdos „Atlantu“ sezono finiše ir neleido treneriui pakovoti dėl čempionų titulo, tuščiomis „Žalgiris“ vis tiek neliko, mat LFF taurės finale buvo nugalėtas Kauno „Stumbras“ ir trofėjų lentyna papildyta dar vienu prizu.

Ekipą antroje sezono pusėje prikėlęs treneris, atrodė, liks Vilniuje ir tęs pradėtus darbus, tačiau tada atėjo pasiūlymas stoti prie rinktinės vairo. Jau pradėtą klubo treniruočių procesą strategas paliko ir pasirinko vadovauti reprezentacinei šalies komandai, su kuria jau šį savaitgalį laikys pirmąjį egzaminą.

Sudėtyje – nemažai pažįstamų treneriui veidų

Stebint pirmoms dviem trenerio rungtynėms pasirinktą sudėtį galima matyti, jog V. Urbonas su nemaža futbolininkų dalimi jau yra dirbęs klubuose.

Iš Panevėžio „Ekrano“ laikų rinktinėje yra vartininkas Emilijus Zubas bei kurį laiką su Urbonu Panevėžyje buvęs gynėjas Vaidas Slavickas, iš  laikotarpio Trakuose treneris puikiai atsimena gynėją Liną Klimavičių bei Nerijų Valskį, o daugiausiai šviežių atsiminimų likę su žalgiriečiais Rolandu Baravyku, Sauliumi Mikoliūnu.

Galima paminėti ir Modestą Vorobjovą – po praeito sezono būtent šį saugą iš tuometinių „Trakų“ strategas pakvietė į „Žalgirį“, tačiau oficialiose rungtynėse M. Vorobjovas treniruojant V. Urbonui nedebiutavo.

Kiek kitokie santykiai strategą sieja su rinktinės krašto saugu Deimantu Petravičiumi, mat šis yra vedęs trenerio dukterį Samantą ir yra jo žentas.

Tiesa, ieškoti nepotizmo požymių čia gal ir nereikėtų – D. Petravičius į rinktinę jau buvo kviečiamas ir ankstesnio trenerio Edgaro Jankausko, taip pat stabiliai rungtyniauja Škotijos „Falkirk“ klubo sudėtyje ir yra vienas kertinių komandos žaidėjų.

Kalba ne žodžiais, o darbais

Nors V. Urbonas daugelyje savo karjeros stotelių sugebėjo iškovoti trofėjus, panašu, jog jo asmenybė per tuos metus nesikeitė.

Treneris spaudos konferencijose nesisvaido skambiomis, antraščių vertomis frazėmis, tačiau savo sugebėjimus rodo stumdydamas figūras aikštėje, taip pat visus laurus po pergalės skiriantis žaidėjams, o ne savo asmeniui.

Ne išimtis buvo ir startas rinktinėje – treneris konkrečių pažadų ar tikslų neišdavė, tačiau žadėjo, jog kiekvienose rungtynėse jo futbolininkai atiduos visas jėgas ir sieks teigiamo rezultato.

Ar tai atneš rezultatą – pamatysime jau šį penktadienį. Lietuvos ir Liuksemburgo akistata prasidės 21:45, ją tiesiogiai stebėti galėsite LRT kanalu bei portale LRT.lt.