Sportas

2019.03.20 13:20

LKL karas su keiksmažodžiais arenose: rimta problema ar kova prieš vėjo malūnus?

Paulius Cubera, LRT.lt2019.03.20 13:20

Prieš šį Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezoną visos dešimt komandų nutarė, kad krepšinio arenos turi tapti draugiškesnės ir saugesnės bei paskelbė karą žiūrovų keiksmažodžiams bei pirotechnikai, vadinamiesiems fajeriams. Jeigu kovą su ugnimi uždarose patalpose galima suprasti, karas prieš keiksmažodžius daug kam kelia klausimą – kam to reikia. LRT.lt pabandė tai išsiaiškinti.

„Ryto“ ultros skelbia karą

Vilniaus „Ryto“ didžiausia organizuota sirgalių grupė „B tribūna“ po pastarųjų rungtynių su „Žalgiriu“ Vilniuje paskelbė LKL karą. Vilniaus klubas kiekvieną sezoną sulaukia įvairių baudų už savo sirgalių elgesį – nuo sukeliamų muštynių iki padegamųjų užtaisų Vilniuje ir kituose miestuose naudojimo. „B tribūna“ teigia esanti vienintelė Lietuvoje krepšinio fanų grupė, palaikanti savo komandą visose išvykos rungtynėse.

„Manome, kad dažnas žmogus mėgsta pasiklausyti muzikos. Dar ne taip seniai viena populiariausių dainų Lietuvoje buvo D. Montyvdo ir SEL`o kūrinys apie kalę, kuri yra nieko verta. Neblogai. O štai prieš pora savaičių „Žalgirio“ šokėjos sušoko šokį, skirtą PewDiePie, pagal jo dainą, kuriame populiariausias ir garsiausiai skambantis žodis yra „bitch“ (liet. – kalė).

Dar lietuviai mėgsta eiti į kiną – dažnai į lietuvišką kiną. Gal esate girdėję apie „Zero“? Lyg ir visai populiarus filmas.

ŽMONĖS, ATJUNKIT VAIKAMS INTERNETĄ. Nereikia savęs apgaudinėti – humoristų stand-upai, TV filmai, dainos, spektakliai, kasdienybė – keiksmažodžiai išlenda visur. Jeigu nesugebi paaiškinti savo vaikui, jog tai blogai ir kad jų vartojimu piktnaudžiauti negalima – tai yra tavo paties problema“, – po to, kai LKL skyrė „Ryto“ klubui baudą už necenzūrines skanduotes rungtynėse su „Žalgiriu“, savo feisbuko paskyroje rašė „B tribūna“.

Vis dėlto, LKL komunikacijos vadovo Šarūno Mazalo teigimu, kovą su keiksmažodžiais arenose pradėjo patys klubai. Būtent jie sudaro lygos valdybą, kurioje demokratiniu principu priimami visi svarbiausi sprendimai.

„LKL nekovoja nė su viena sirgalių grupe, niekada nepalaikė vieno klubo sirgalių grupės labiau nei kitos. LKL kovoja su neigiama atmosfera krepšinio arenose. Siekia, kad būtų sudarytos sąlygos visiems žiūrovams arenose jaustis jaukiai ir saugiai. Manome, kad sirgaliai gali sukurti puikią atmosferą palaikydami savo komandą, o ne keikdami ir žemindami varžovų komandą. LKL nuostatai numato, kad sirgalių grupėms draudžiama skanduoti skanduotes, kuriose yra necenzūrinių žodžių, draudžiama demonstruoti necenzūrinius gestus, užrašus, plakatus ir kt.“, – apie LKL taisykles teigė Š. Mazalas.

Už sirgalių nusižengimus LKL baudžia ne pačius fanus, o jų palaikomą klubą. Štai po Karaliaus Mindaugo taurės finalo rungtynių 500 eurų baudos skirtos abiem LKL grandams už jų sirgalių necenzūrines skanduotes.

Bausti gali ir policija

Pagal Lietuvos įstatymus, necenzūrinė leksika viešoje vietoje yra viešosios tvarkos pažeidimas, tad besikeikiančius sirgalius gali bausti ir Lietuvos policija. Tiesa, už kiekvieną ne vietoje pasakytą žodį policininkai protokolo nerašo, tačiau Lietuvos policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis teigė, kad policija palaiko LKL kovą su keiksmažodžiais.

„Policija palaiko LKL siekį išstumti keiksmažodžius iš krepšinio arenų. Mūsų nuomone, arenose dažnai lankosi šeimos su nepilnamečiais vaikais, todėl jose neturėtų būti skanduojami keiksmažodžiai ar įžeidinėjami vienos ar kitos komandos žaidėjai, sirgaliai ir pan“, – LKL.lt raštu atsakymą pateikė R. Matonis.

Vis dėlto žinomas komikas ir „Ryto“ sirgalius Paulius Ambrazevičius mano, kad kova su keiksmažodžiais yra nereikalinga. Jis pastebi, kad LKL arenose yra kur kas rimtesnių problemų: „Man atrodo, daug baisiau yra tie prigėrę žmonės salėje su alumi, kurie šūkauja ant žaidėjų ir ant kitų fanų ir siuntinėja na*** ir panašiai. Manau, su tuo labiau reikia kovoti.“

Be to, jis pastebi, kad tokiu atveju bausti reikėtų ne tik sirgalius, bet ir, pavyzdžiui, besikeikiančius komandų trenerius.

„Tie patys krepšininkai ir treneriai irgi yra viešosios erdvės dalyviai. Ir kai Šaras keikiasi per visą aikštelę, girdi fanai. Kaip ir reikėtų bausti. Jeigu vadovautumėmės teisės analogija – negali jos taikyti selektyviai. Jei vieną baudi už nusikaltimą – tai turi bausti ir kitą“, – teigė P. Ambrazevičius.

Tačiau R. Matonis paaiškina, kad trenerių ir sirgalių situacija nėra tapati.

„Už žaidėjų ir trenerių elgesį (taip pat – ir keiksmažodžių vartojimą) rungtynių metu atsako ir jį vertina varžybų teisėjai, po varžybų – varžybų komisaras ir varžybas organizuojanti lyga. Už renginio saugumą arenoje atsakinga apsauga, o policija galėtų reaguoti nebent tuomet, kai rungtynių metu būtų padaryta nusikalstama veika. Sirgalių elgesį kontroliuoja apsauga, tačiau atsakomybę taiko policija (tiek arenos viduje, tiek išorėje)“, – teigė R. Matonis.

Jo atsiųstoje krepšinio sirgalių šio sezono prasižengimų statistikoje nėra baudų vien už keiksmažodžių per rungtynes vartojimą skanduotėse. Prasižengimai Vilniuje susiję su pirotechnikos naudojimu. Pastarasis jų užfiksuotas po Karaliaus Mindaugo taurės finalo. Vienam iš sirgalių skirta Lietuvoje vis dar reta bauda: už pirotechniką „Siemens“ arenoje neįvardytas vaikinas negalės lankytis sporto renginiuose pusantrų metų – iki 2020-ųjų rugsėjo. Du fanai tokiomis baudomis (12 ir 24 mėn.) nubausti Klaipėdoje.

„Protokolai šiems asmenims surašyti už tai, kad ,,Švyturio“ arenos prieigose garsiai keikėsi necenzūriniais žodžiais, provokavo kitos komandos sirgalius bei juos įžeidinėjo“, – rašoma R. Matonio atsakyme.

Naikina sporto grožį?

„Rytas“ ir „Žalgiris“ vieni kitų nekenčia nuo 2000-ųjų. Dar šio amžiaus pradžioje Vilniaus arenoje skambėjo „žalia ku**a“, vyko mažesni ar didesni konfliktai. Mūsų nuomone, šiuo metu neapykanta tarp šių dviejų klubų yra pasiekusi aukščiausią tašką. Pavyzdžiui, yra buvęs atvejis, kai „B tribūna“ ir „Green White Boys“ kartu palaikė Lietuvos krepšinio rinktinę. Dabar mes to neįsivaizduojame – niekas iš „B tribūnos“ nenorėtų stovėti vienoje tribūnoje ir kartu dainuoti dainas. Abi pusės turi vienas kitų nekenčiančias nemažas grupuotes, ką ir parodė pastarieji susitikimai.

Tiesa tokia, kad šita neapykanta išlaiko LKL`ą. „Rytas“ yra vienintelis klubas, kuris įdomus Kaunui. Kodėl 400 gerbėjų iš Kauno atvyko į „Siemensą“, o ne „Švyturio“ ar „Cido“ arenas? Kodėl „Žalgirio“ arenoje su „Neptūnu“ susirenka keli tūkstančiai, o su „Rytu“ – virš 10 tūkstančių žiūrovų? Ar LKL`o idealus mačas ir atmosfera yra „Cido“ arena rungtynėse „Lietkabelis“ – „Neptūnas“? Tiek klubai, tiek lyga visada giriasi mačų lankomumu ir populiarumu kai būna derbis, o to NEATSIEJAMA dalis yra tai, kad mes nekenčiam „Žalgirio“, o jie nekenčia mūsų. Atimkite tai ir liksime su eilinėmis lygos rungtynėmis“, – savo feisbuko įraše teigia „B tribūna“.

Tam pritaria ir P. Ambrazevičius, teigdamas, kad priešprieša yra labai svarbi sporto dalis, o ir keiksmų rungtynių metu daugiausiai būna ne iš organizuotų sirgalių grupuočių.

„Man visada buvo niekinis tas argumentas – „vaikai išgirs“. Aš, jeigu vesčiausi vaiką į sporto rungtynes, iki kokių 12-os metų vesčiausi su garsą blokuojančiomis ausinėmis. Iš paprastų žiūrovų tu išgirsti daug daugiau nei iš kelių šimtų fanų. Tai žiūrovams nekenkia tiek, kiek LKL atrodo.

Mano galva, tokios taisyklės nereikia. Užtenka vadovautis protingumo kriterijais. Nebus taip, kad „B tribūna“, „Green White Boys“ ar „Vakarų banga“ staigiai supras, kad yra nebaudžiami, ir visos skanduotės bus vien keiksmažodžiai. Ne, žmonės yra protingi ir supranta, kad nuolat to nereikia. Dėl poros minučių aš nematau tragedijos. Aš visada sakiau, kad bet kokiame sporte reikia priešpriešų. Čia yra geras pavyzdys – jau geriau išsisiuntinėja keiksmažodžiais, negu eina muštis“, – mano P. Ambrazevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt