Sportas

2015.09.08 13:45

Ž. Ilgauskas neteko Lietuvos pilietybės

BNS 2015.09.08 13:45

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis pirmadienį pasirašė įsakymą dėl buvusio krepšininko Žydrūno Ilgausko Lietuvos pilietybės panaikinimo.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis pirmadienį pasirašė įsakymą dėl buvusio krepšininko Žydrūno Ilgausko Lietuvos pilietybės panaikinimo.

„Šiandieną galiu patvirtinti, kad ponas Ilgauskas neteko Lietuvos Respublikos pilietybės“, – BNS sakė vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius.

Ž. Ilgauskas Lietuvos paso neteko, nes įgijo Jungtinių Valstijų pilietybę. Lietuvos Konstitucija ir įstatymai išskyrus retas išimtis draudžia dvigubą pilietybę.

Viceministro teigimu, Lietuvos valdžios institucijos šiuo atveju tik „konstatavo įvykusį faktą“.

„Noriu akcentuoti, kad ponas Ilgauskas pats prisiekė kitai valstybei ir įgijo kitos valstybės pilietybę. Todėl mes tikrai nieko neatimame iš pono Ilgausko, o tiesiog praktiškai konstatuojame jau įvykusį faktą“, – teigė jis.

39 metų Ž. Ilgauskas krepšininko karjerą baigė 2011 metų rudenį. Didžiąją karjeros dalį jis žaidė NBA Klivlando „Cavaliers“ komandoje.

Klivlande gyvenantis Ž. Ilgauskas su žmona augina du Lietuvoje įvaikintus vaikus.

Jo pilietybės atvejis vėl paskatino diskusijas, ar Lietuva turi liberalizuoti dvigubą pilietybę. Šalies vadovai yra išsakę paramą idėjai 2016 metais kartu su Seimo rinkimais surengti referendumą šiuo klausimu.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ruožtu pateikė įstatymo pataisas, kuriomis ypatingų nuopelnų šaliai turintiems Lietuvos piliečiams būtų įtvirtinta teisė turėti dvigubą pilietybę.

Pats Ž.Ilgauskas sakė, kad JAV pilietybės siekti nusprendė, nes yra tvirtai įsikūręs šioje šalyje ir su ja sieja savo ateitį.

„Kai pernai priėmiau Amerikos pilietybę, žinojau, jog yra tokie įstatymai ir gali taip atsitikti, kad neteksiu Lietuvos paso. Bet buvau tvirtai apsisprendęs. Aš Amerikoje išbuvau pusę savo gyvenimo. Čia ir liksiu gyventi. Čia mano vaikai ir žmona. Visas gyvenimas. Į Lietuvą grįžtu tik aplankyti tėvų“, – lapkričio mėnesį „Lietuvos rytui“ sakė sportininkas.

Jis sakė žinojęs, kad gali netekti Lietuvos pilietybės, ir neslėpė apmaudo dėl tokių įstatymų.

„Man tik apmaudu, kad tokie Lietuvos įstatymai (...). Man nereikia nieko išskirtinio. Niekuo nesiskiriu nuo kitų lietuvių, kurie gyvena Amerikoje, Europoje ar Australijoje. Arba duokite pilietybę visiems, arba niekam“, – sakė Ž. Ilgauskas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.