Sportas

2015.02.12 21:38

T. Kaukėnas: pažiūrėję Pasaulio taurės varžybas, galite įsimylėti biatloną

Tie, kurie dar nėra atradę savo sporto šakos, neturi, už ką sirgti, turėtų būtinai įsijungti biatlono varžybas, kurias šią savaitę pradeda transliuoti LRT, tvirtina Lietuvos biatlono rinktinės lyderis Tomas Kaukėnas. 

Tie, kurie dar nėra atradę savo sporto šakos, neturi, už ką sirgti, turėtų būtinai įsijungti biatlono varžybas, kurias šią savaitę pradeda transliuoti LRT, tvirtina Lietuvos biatlono rinktinės lyderis Tomas Kaukėnas. 

„Yra daug žmonių, kuriems iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįdomi sporto šaka, tačiau, pažiūrėję varžybas nuo pradžios iki galo, įsimyli šią sporto šaką. Vėliau žiūri visas varžybas“, – sako sportininkas, sausio pradžioje tapęs Lietuvos čempionu.

Jau sausio 16 dieną LRT Kultūra ir LRT.lt pradeda transliuoti vienos populiariausių žiemos sporto šakų – biatlono – Pasaulio taurės varžybas, kuriose rungiasi ir Lietuvos sportininkai bei sportininkės. Kovo mėnesį LRT taip pat transliuos Pasaulio biatlono čempionatą. (Tvarkaraštį galite rasti čia).

Pirmieji keturi Pasaulio taurės etapai T. Kaukėnui susiklostė nelabai sėkmingai, tačiau antroje sezono pusėje sportininkas tikisi atsitiesti.

– Šį sezoną Pasaulio taurės varžybose dar nesate pelnęs įskaitinių taškų. Kaip pats vertinate savo pasirodymą? Kas labiausiai trukdo pasiekti geresnių rezultatų?

– Aišku, tikėjausi geresnės Pasaulio taurės pradžios, bet įvyko, kaip įvyko. Rezultatai nebuvo patys geriausi. Tačiau tokie jie buvo ir pernai. Tikiuosi, kad naujais metais viskas bus geriau.

Labai nenusivyliau, tačiau padaryta klaidų treniravimosi metodikoje, kurios neleidžia parodyti geriausių rezultatų jau sezono pradžioje ir pirmuosiuose Pasaulio taurės etapuose.

[Prastokų rezultatų] priežastys, manau, susiję su metodika, tačiau sunku pasakyti, kokios konkrečiai jos yra. Tai labai sudėtingas dalykas. Jei visi žinotų metodiką, būtų labai daug čempionų.

– Ar prieš sezoną keliate sau kažkokius konkrečius uždavinius – užimti vieną ar kitą vietą?

– Daug kartų minėjau, kad tikslų sau nekeliu. Pagrindinis tikslas – nesusirgti, nepatirti traumų ir patobulėti per metus, pasiruošti kitam sezonui geriau, nei prieš tai. Tai vieninteliai mano tikslai, o siekių dėl vietų niekada sau nekeliu. Taip planuoti yra per sunku. Keliu tikslą visam sezonui, kad jis būtų geresnis.

– Viename interviu prieš pusantrų metų esate minėjęs, kad trūksta profesionalios pagalbos – reikėtų šaudymo trenerio, sporto psichologo, kito aptarnaujančio personalo. Galbūt per pastaruosius metus įvyko pokyčių sprendžiant šias problemas?

– Olimpiadoje turėjome ir šaudymo trenerį, ir masažuotoją, situacija buvo geresnė. Tai jautėsi ir buvo rezultatas. Tačiau po olimpinių žaidynių to nebeturime. Sunku, tačiau tikrai nesiskųsiu. Juk reikėtų pirmiausia pradėti nuo savęs – galbūt aš kažko nepadarau, ir tik tada ieškoti kažkokių problemų, personalo.

– Ar tai, kad Pasaulio taurės varžybos bus transliuojamos Lietuvoje, Jums pridės motyvacijos ar galbūt jaudulio?

– Labai džiaugiuosi, kad LRT transliuos Pasaulio taurės varžybas, kad daugiau žmonių pamatys, kas yra biatlonas, susidomės juo. Gal vaikai ir jaunimas užsimanys sportuoti. Jau vien dėl to labai džiaugiuosi, tačiau man asmeniškai dėl to niekas nepasikeis. Galvoju apie kitus dalykus, o ne apie tai, kaip papulti į televiziją.

Gerbėjų neturiu daug, tačiau dėkoju tiems, kurie seka ir palaiko, supranta, kas yra biatlonas, džiaugiasi dėl mano pasiekimų, nesako, kad lietuviai nieko nesugeba ir verčiau niekur nedalyvautų.

– Kaip vertinate biatlono žinomumą Lietuvoje? Ar dažnai naujai sutiktiems žmonėms tenka aiškinti, kas tai per sporto šaka?

– Taip, Lietuvoje nedaug kas žino, kas yra biatlonas. Galbūt tie, kurie yra susiję su sportu, kažką sportavę, žino, bet daugelis paprastų žmonių nežino, kas yra biatlonas, sunkiai skiria slidinėjimą nuo kalnų slidinėjimo, galvoja, kad slidinėjimas yra tik nuo kalnų.

Paaiškinti, kas yra biatlonas, tenka tikrai dažnai.

– Kuo, Jūsų nuomone, biatlonas yra išskirtinis lyginant su kitomis sporto šakomis? Kodėl sporto mėgėjai būtinai turėtų įsijungti šias varžybas?

– Tai labai dinamiška sporto šaka, nes yra dvi veiklos – šaudymas ir šliuožimas. Rezultatas – nenuspėjamas, nes jau po kitos rungties viskas gali apsiversti aukštyn kojomis. Kitose sporto šakose, pavyzdžiui, kalnų slidinėjime, stebėdamas sportininkus gali nuspėti, kuris laimės, tačiau biatlone taip nėra, iki paskutinio šaudymo ir paskutinių metrų tai nenuspėjama. Šioje sporto šakoje nėra monotonijos, daug emocijų sukelia šaudymas.

Tas, kas dar nėra atradęs savo sporto, neturi, už ką sirgti, įsijungęs varžybas galbūt pamils šį sportą, susidomės ir negalės be jo gyventi. Yra daug žmonių, kuriems iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai neįdomi sporto šaka, tačiau, pažiūrėję varžybas nuo pradžios iki galo, įsimyli šią sporto šaką. Vėliau žiūri visas varžybas. Manau, kad žmonės gali atrasti tai, ko dar neatrado.

– Praėjusius tris sezonus Pasaulio taurę laimėjo prancūzas Martinas Fourcade`as, kuris bendroje įskaitoje pirmauja ir šiemet. Antroje vietoje pastaraisiais metais įsitvirtinęs norvegas Emilis Hegle Svendsenas. Kas, Jūsų nuomone, lemia tokį jų atotrūkį nuo kitų sportininkų ir kada kiti sportininkai sugebės tą atotrūkį panaikinti?

– Tokių fenomenalių žmonių yra vienas iš milijono ir jie pakliuvo į biatloną. Dėl to ir yra toks atotrūkis. Visi, kurie dalyvauja biatlono varžybose, turi kažkiek išskirtinių gebėjimų, nes kitaip labai sunku kovoti su atstovais tų šalių, kurios net vykdo sportininkų atrankas ir atrinktuosius ugdo. Tik iš fenomenalių žmonių galima išugdyti tokius sportininkus, kaip M. Fourcade`as s ir E. H. Svendsenas.

Manau, kad ilgai tai [dabartinė situacija] nesitęs, jau ir šiais metais M. Fourcade`as daro klaidų ir nėra toks stabilus. Kažkada baigsis ir šio sportininko stiprybė ir jį pakeis kažkas kitas – visada atsiranda naujų. Šį sezoną dar, manau, jis bus lyderis, tokiu galėtų būti ir kitą sezoną, tačiau kitose olimpinėse žaidynėse gali ir neišlaikyti gerų rezultatų.