Naujienų srautas

Sportas2019.03.17 17:55

Kaip plačiuose žaidėjų rinkos vandenyse LKL klubai auksines žuveles gaudo (II dalis)

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2019.03.17 17:55

Praėjusį savaitgalį portale LRT.lt publikavome straipsnį apie mažesniųjų Lietuvos krepšinio lygos (LKL) klubų užsienio žaidėjų pasirinkimo procesą. Pirmoje straipsnio dalyje pakalbinome krepšinio agentūros „Octagon“ atstovą Evaldą Rimų. Šįkart pristatome antrąją straipsnio dalį, kurioje bendravome su Pasvalio „Pieno žvaigždžių“, Utenos „Juventus“, Prienų „Skycop“, Alytaus „Dzūkijos“ bei „Šiaulių“ klubų atstovais.

Pirmąją straipsnio dalį skaitykite čia.

„Pieno žvaigždės“: nedidelio miesto problemos ir didžiulė užsieniečių rotacija

Komandą palikę užsieniečiai: Emanuelis Omogbo, Lance`as Jeteris, Ericas McClellanas, Justinas Wattsas.

Dabartiniai komandos užsieniečiai: Ivaras Žviguras, Yanickas Franke, Jay Threattas, Dagoberta Pena, Yancy Gatesas.

2018 m. duomenimis, Pasvalyje negyvena nė 7 tūkstančiai gyvenojų (6539). Tai – vienas mažiausių lygos miestų, tačiau bent jau pastaruoju metu LKL čempionate pasvaliečiai demonstruoja užtikrintus rezultatus ir turnyro lentelėje žengia ketvirtoje pozicijoje.   

Nors ir šio sezono kovose „Pieno žvaigždės“ demonstruoja gana stabilų žaidimą, rinkdamiesi užsieniečius pasvaliečiai turi problemų. Praėjusio sezono eigoje komandoje pasikeitė net 10 legionierių. Šiame sezone – skaičius tik šiek tiek mažesnis. Pasvalio klubo sirgaliai jau spėjo išvysti aštuonis skirtingus krepšininkus iš užsienio komandos gretose. Prie komandos netrukus prisijungs ir 9-as žaidėjas – pasvaliečių gretas papildys Pasvalyje jau anksčiau matytas aukštaūgis Yancy Gatesas. 

Sezono pradžioje „Pieno žvaigždės“ siejo nemažai vilčių su aukštaūgiu Emanueliu Omogbo, kuris, nors ir puikiai pradėjo sezoną, komandoje nepritapo ir atvirai reiškė nepasitenkinimą gyvenimu nedideliame Pasvalio mieste.

„Turime dažnai naudoti tą taktiką, kad buvę žaidėjai turi pabendrauti telefonu su mūsų norimu žaidėju. Papasakoti, kad nėra taip blogai Pasvalyje. Yra įvariausių situacijų ir kiekvienoje situacijoje yra skirtingas bendravimas su žaidėju“, – apie žaidėjų prisiviliojimą į mažesnį miestą pasakojo „Pieno žvaigždžių“ komandos vyriausiasis treneris Gediminas Petrauskas.

Pasvaliečiai, dairydamiesi rinkoje, stengiasi pasirinkti Europoje jau žaidusius krepšininkus ir vengia įsigyti kojų Europoje dar neapšilusių žaidėjų.

„Sunku komandoje turėti nepatyrusį žaidėją, reikia įdėti daug mokymo. Žaidėjas užtrunka pusę metų, kol pripranta prie europinio krepšinio. Klubai, tarp jų ir mes, renkamės daugiau patikrintus variantus“, – tvirtino G. Petrauskas. 

Legionierių svarbą Pasvalio komandai geriausiai iliustruoja statistika. Keturi šiuo metu komandoje žaidžiantys užsieniečiai renka daugiau nei pusė visų komandos taškų – 43,3 iš 84,5 taško. Y. Franke apskritai yra rezultatyviausias lygos žaidėjas (14,4 taško).  J. Threattas lygoje pirmauja pagal rezultatyvius perdavimus – 5,9.

„Juventus“: laiko patikrinta klubo strategija legionierių klausimu

Komandą palikę užsieniečiai: Connoras Burchfieldas (nesužaidė nė vienerių rungtynių), Alexas Hamiltonas.

Dabartiniai komandos užsieniečiai: Kenny Gainesas, Aleksandras Zacharovas.

Utenos klubą galima drąsiai pavadinti viena geriausiai legionierius pasirenkančių lygos organizacijų. Komandoje vyksta palyginti maža užsieniečių rotacija – praėjusiame sezone pasikeitė 6 užsieniečiai, šiame – 4. Be to, 2014-18 m. laikotarpyje kiekvieną sezoną „Juventus“ legonieriai patekdavo tarp penkių rezultatyviausių LKL sezono žaidėjų. Negano to, Jamaras Diggsas 2016-17 m. dar ir tapo LKL sezono MVP.

Žinoma, kaip ir kiekvienas klubas, taip ir „Juventus“ ekipa kartais „prašauna“ su savo pasirinkimais. Šiame sezone į ekipos branduolį taip ir neįsiliejo aukšto pajėgumo amerikietis Alexas Hamiltonas, kuris gyvenimą Utenoje iškeitė iškeitė į karjerą Izraelyje. Praėjusiame sezone audringomis užklasinėmis veiklomis ir aktyviu naktiniu gyvenimu pasižymėjo aukštaūgis LaRonas Dendy, kuris antroje sezono dalyje paliko komandą.

„Mūsų komandoje vyriausiasis treneris Žyrūnas Urbonas labiau atsakingas už žaidėjų rinkimą. Jis pats daug metų žaidęs krepšinį, turi tos patirties, tad nelabai jo apgausi. Jeigu ir nepataikome su žaidėju, tai labiau ne iš žaidimo pusės, o dėl kitų, už krepšinio aikštelės esančių dalykų“, – kalbėjo vienas „Juventus“ vadovų Eimantas Skersis.

„Juventus“ direktoriaus teigimu, klubas turi aiškią strategiją renkantis užsieniečius. Utenos ekipa nebijo rizikuoti ir su Europoje nerungtyniavusiais, tačiau perspektyviais žaidėjais. Tiesa, tokių krepšininkų klubas nekviečia į įžaidėjo ir vidurio puolėjo pozicijas, kurios krepšinyje yra svarbiausios.

„Treneris turi filosofiją – „rookie“ žaidėjų niekada neimame į „pirmąją“ ir „penktąją“ pozicijas. Tos pozicijos yra kertinės. Šiais metais rizikavome su Alexu, nes matėme, kad tai aukšto lygio žaidėjas. Kitų naujokų stengiamės į „pirmąją“ poziciją neimti. Pavyzdžiui, prieš sezoną buvome pasirašę sutartį su „antruoju“ numeriu C. Burchfieldu. Į tokią poziciją esame linkę rizikuoti. Šios pozicijos žaidėjas gali būti ir šiek tiek „nutrūkęs“ – mestų, būtų įžūlus, nutrauktų derinį“, – aiškino E. Skersis.

2018-19 m. sezone „Juventus“ gretose vienas rezultatyviausių – amerikietis Kenny Gainesas. Žydrūno Urbono už fizines ir atletines savybes vertinamas amerikietis per 10 sužaistų rungtynių LKL čempionate rinko po 11,3 taško. Tiesa, charizmatiškojo žaidėjo pasirodymą riboja traumos – praėjusiame sezone krepšininkas nusitraukė achilo sausgyslę, šiame – vėl gydėsi achilo sausgyslės traumą. Kitas užsienietis – rusas Aleksandras Zachararovas demonstruoja banguojantį žaidimą ir renka po 6,7 taško. Legionieriai „Juventus“ komandai kol kas renka tik kuklius 18 taškų iš viso komandos 81 taško vidurkio.

„Skycop“: nepasiteinusių legionierių kapela ir išvykęs lyderis

Komandą palikę užsieniečiai: Davis Lejasmejeris, Maverickas Morganas, Austinas Ariansas, Tyrone`as Nashas, Anthony Lee, Mike`as Brusewitzas.  

Dabartiniai komandos užsieniečiai: Malcolmas Grantas.

Praėjęs sezonas Prienų klubui visomis įmanomomis prasmėmis buvo istorinis – komandoje žaidė garsiosios Ballų šeimynėlės broliai LaMelo ir LiAngelo, klubas užėmė paskutinę vietą reguliariajame sezone ir, tik su administraciniais perėjimo į LKL reikalais nesusitvarkiusio Šakių „Vyčio“ dėka, liko šiame sezone rungtyniauti aukščiausiame lygyje. Be to 2017-18 m. LKL pirmenybėse komandoje pirmą kartą prasisuko toks gausus užsieniečių būrys – ekipoje bent vienerias rungtynes sužaidė 7 legionieriai.

Nors „Skycop“ klubo tikslai šiame sezone tikrai nesusiję su vietos išsaugojimu LKL bei klubas taikosi užimti kuo šiltesnę vietą po reguliariajo sezono, išvengti legionierių kaitos pasiutpolkęs nepavyko. Iš Prienų jau išvyko 6 bent trumpai su komandos marškinėliais rungtyniavę žaidėjai iš užsienio. „Skycop“ gretose liko vienintelis – amerikietis Malcolmas Grantas.

„Esmė yra tokia, kad burti komandą pradėjome turėdami vieną biudžetą. Turėjome labai atsižvelgti į finansinį aspektą. Vėliau atsirado mūsų remėjas truputį pradėjome žiūrėti kitaip, – sezono pradžioje nepasinusių legionierių pasirinkimą komentavo vyriausiasis „Skycop“ treneris Virginijus Šeškus. – Žinoma, dalis mūsų legionierių aiškiai „neptraukė“ lygio. Tas, kuris „patraukė“ (Mike`as Brusewitzas – aut.), išvyko žaisti už geresnius pinigus į aukštesnį lygį. Rinkoje nėra daug tokių žaidėjų, kurie tau tiktų, todėl kartais tenka rizikuoti. Vieniems pasiseka, kitiems – ne.“

Būtent Mike`ą Brusewitzą galima pavadinti tikriausiai geriausiai Prienų klubo istorijoje V. Šeškaus žaidimo schemoms tikusiu amerikiečiu. Krepšininkas Lietuvoje spėjo sužaisti 16 rungtynių, per kurias rinko po 12,4 taško, atkovodavo po 5,4 kamuolio ir atlikdavo po 2,8 perdavimo. Be to, aukštaūgis rado laiko nusifilmuoti ir brolių Lavrinovičių „Law Twins“ dokumentinio serialo serijoje.

„Jeigu atvirai, nepagalvojoje, jog reikėtų su juo pasirašyti kontraktą visam sezonui, o ne atvirą sutartį. Netgi juokavome, jog reiktų parodyti jam pasitikėjimą ir pasirašyti tokią sutartį. Matote, kas gavosi – žaidėjas pasinaudojo kontrakte buvusia galimybe išvykti. Pats nesitikėjau, kad jis taip išaus. Tiesiog galvojome, jog sezono metu jis bus vienas iš pagalbininkų“, – M. Brusewitzo karjeros Prienuose pradžią prisiminė strategas. 

Šiuo metu sezoną su „Skycop“ tęsia tik vienas užsienio legiono atstovas – Malcolmas Grantas. Amerikietis renka po 12,5 taško ir atlieka po 2,3 rezultatyvaus perdavimo. Tiesa, kol kas žaidėjas spėjo pasirodyti tik 4 LKL čempionato rungtynėse.

„Dzūkija“: Pietų Lietuvos legionierių fronte – neįprastai ramu

Komandą palikę užsieniečiai: Kendrickas Brownas.  

Dabartiniai komandos užsieniečiai: Keremas Kanteris, Elijah Brownas.

Aštuntoje pozicijoje šiuo metu esanti Alytaus „Dzūkijos“ komanda praėjusiame sezone legionierius keitė kaip kojines – sezono metu komandoje pasikeitė net 10 krepšininkų iš užsienio. Negana to, prie komandos vairo vyko ne mažiau dinamiška rokiruotė – prieš sezoną su klubu dirbo dabartinis vyriausiasis treneris Andrejus Urlepas, sezono išvakarėse vairą perėme makedonas Nikola Vasilevas, vėliau ekipai vadovavo estas Alaras Varakas, o sezoną užbaigė Valdemaras Chomičius.

Šiame sezone Alytuje – žymiai ramiau. Komanda, nebūdingai sau, kovas LKL pradėjo tik su vienu užsieniečiu – Kendricku Brownu. Puikiai į „Dzūkijos“ žaidimą įsiliejęs amerikietis greitai tapo komandos lyderiu ir vienu ryškiausių lygos gynėjų. Tiesa, tik iki Naujųjų metų sutartį su alytiškiais turėjęs krepšininkas pakėlė sparnus į Rusiją ir prisijungė prie „Parma“ ekipos.

Vienas klubo vadovų Antanas Sakavickas tikina, jog Alytuje, renkantis krepšininkus, labai svarbi viena atrankos proceso dalis – pokalbis telefonu su pačiu žaidėju prieš pasirašant sutartį.

„Būtinas pas mus dalykas – mes su kiekvienu žaidėju būtinai su juo pabendraujame telefonu, tam kad žaidėjas suprastų klubo ir trenerio filosofiją. Tų nesėkmingų „transferų“ mūsų klubo istorijoje, praktiškai, nebuvo. Su tais žmonėmis, su kuriais išsiskyrėme, į jų vietą kviesdavome naujus. Aišku, bendravime per pusvalandį tų visų blogųjų savybių gali ir nepastebėti. Kol kas per mano dvejus darbo metus nepasitaikė ypatingai nesėkmingų pirkinių“, – aiškino A. Sakavickas.

Buvusį „Dzūkijos“ vedlį K. Browną pakeitė kitas Brownas – Elijah. Studijas JAV baigęs ir profesionalo karjerą pradėjęs krepšininkas – garsiojo NBA trenerio Mike`o Browno sūnus per ketverias rungtynes rinko po 15,5 taško bei spėjo pasižymėti pratęsimą išplėšusiu tritaškiu su pražanga dvikovoje su Klaipėdos „Neptūnu“.

Kitas sezono eigoje į „Dzūkiją“ atvykęs naujokas – turkas Keremas Kanteris rungtyniauja dar įspūdingiau. Per ketverias rungtynes žaidėjas įmesdavo po 22,8 taško, atkovodavo po 9,5 kamuolio bei buvo pripažintas naudingiausiu vasario mėnesio lygos žaidėju.  

„Šiauliai“: ne itin pasisekęs bendradarbiavimas su šio sezono užsieniečiais

Komandą palikę užsieniečiai: Ronaldas Delphas, Christianas Terrellas, Diego Kapelanas, Saah Nimley.

Dabartiniai komandos užsieniečiai: Cedrickas Bowenas, Sethas Allenas (dar nedebiutavo klube).

Praėjusiame sezone puikiai reguliariajame sezone pasirodę „Šiauliai“ užėmė 5-ąją vietą, o komandos gretose vienu pagrindinių smuikų griežė profesionalo karjeroje Europoje tik pradėįęs snaiperis Nickas Zeisloftas. Amerikiečių tandemą komandoje su N. Zeisloftu sudarė Akeemas Wrightas, greitai įgavęs vyriausiojo trenerio Antano Sireikos pasitikėjimą. Iš viso 2017-18 m. sezone komandoje pasikeitė 5 krepšininkai iš užsienio.

Tiesa, šio sezono istorija su legionieriais nėra tokia sėkminga. Sezoną su komanda pradėję „rookie“ žaidėjai – Ronaldas Delphas ir Christianas Terrellas greitai paliko ekipą nepateisinę vilčių, o labiau patyręs kanadietis Diego Kapelanas taip pat nerado laimės Šiauliuose. „Nepritapėlių“ kategoriją papildė ir 173 cm mažylis iš Liberijos Saah Nimley.

Vieninteliu sėkmingesniu šio sezono pirkiniu galima pavadinti Cedricką Boweną. 26-erių metų 196 cm ūgio amerikietis komandai renka po 8,4 taško ir atkovoja po 3,1 kamuolio.

„Šiaulių“ klubo direktorius Mindaugas Žukauskas portalui LRT.lt pasakojo, jog šiauliečių pasirinkimus rinkoje apriboja ir rizikos laipsnį pakelia turimas neypatingai didelis biudžetas.

„Yra kaina pagal kurią renkamės žaidėjus, ne paslaptis, jog nedisponuojame didžiuliu biudžetu, todėl turime rinktis žaidėjus „iš kitos lentynos“, – kalbėjo M. Žukauskas. – Dėl ko ir nudegėme šiame sezone – pasirinkome vadinamuosius „rookie“ žaidėjus, kurie atvyksta tik po universiteto. Jie yra matę tik studentų lygos krepšinį. Jie, atvykę čia, pamato kitokį krepšinį. Tokiems krepšininkams sunku pritapti ir tenka įdėti daug papildomo darbo. Galų gale, jie tik pradeda profesionalo karjerą. Jie atvyksta su mentatlitetu, va, čia žaisiu dabar kaip žaidžiau universitete ir rezultatas gal ateis.“

„Šiaulių“ ekipoje kol kas dar nedebiutavo Sethas Allenas. Europoje kojas jau apšilęs gynėjas iš JAV bandys šiauliečiams padėti sukurti staigmeną bei pakovoti dėl bilieto į LKL atkrintamąsias. Ekipa iš paskutinės turnyro lentelės vietos jau pagaliau išlipo.

„Nevėžis“: kai legionierių gausa didelės sėkmės neatneša

Komandą palikę užsieniečiai: Volodymyras Ševčenka, J.C. Fulleris, Chauncey Collinsas, Andre Hollinsas.

Dabartiniai komandos užsieniečiai: Nikita Balašovas, Martinas Junakovičius, Zaidas Hearstas, Adonte Parkeris.

Kėdainių klubo sirgaliai jau senokai regėjo stabilius klubo rezultatus bei mažai besikeičiančią komandos sudėtį. Vien praėjusiame sezone ekipoje iš viso bent vienerias rungtynes LKL sužaidė dešimt legionierių. Šiame – 8.

„Nevėžio“ komanda eina paprastu ir rizikingu keliu – rinkoje perka pigesnius krepšininkus, iš kurių tikimasi komandos lyderių vaidmens. Ekipa nedisponuoja ypatingai dideliu biudžetu, todėl turi mažiau resursų įsigyti pajėgius lietuvius. Geriausia, ką gali susikurti „Nevėžis“ – kelių patyrusių lietuvių, jaunų ir LKL mažai „apšaudytų“ lietuvių ir grupelės legionierių lydinys.

Keturi šiuo metu komandoje rungtyniaujantys legionieriai „Nevėžiui“ renka daugiau pusė komandos taškų – 38,1 iš 73,6. Kaip bebūtų, Kėdainių klubas čempionate žygiuoja paskutinėje – dešimtoje vietoje. 

Į portalo LRT.lt elektroniniu paštu siųstus klausimus „Nevėžio“ organizacija neatsakė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi