Sportas

2015.09.08 13:45

Vilniuje vyksta Kalėdinis bėgimas

BNS 2015.09.08 13:45

Sekmadienį po pietų Vokiečių gatvėje Vilniuje startavo „Kalėdinis bėgimas“.

Sekmadienį po pietų Vokiečių gatvėje Vilniuje startavo „Kalėdinis bėgimas“.

Organizatoriai skelbia, kad šiemet bėgikai galės bėgti 12 arba 6 kilometrus, arba pasirinkti estafetės rungtį ir keturiese įveikti po 3 kilometrus. Mažyliai varžysis „Nykštukų bėgime“ įveikdami 500 metrų.

Kalėdinio (anksčiau, Naujametinio) bėgimo starto ir finišo vieta būdavo „Žalgirio“ stadione, šiemet pirmą kartą dalyviai startuos ir finišuos Rotušės aikštėje.

Kalėdinis bėgimas šiemet vyksta jau 38-ąjį kartą. Daugelį metų varžybos buvo vadinamos Naujametiniu bėgimu, tačiau atgavus Nepriklausomybę jų laikas dažnai sutapdavo su Kalėdomis, todėl ilgainiui prigijo kitas pavadinimas – Kalėdinis bėgimas.

Pirmosios varžybos 1976 metais buvo surengtos tam, kad bėgimo entuziastai bendraminčių būryje galėtų atšvęsti Naujuosius metus. Jose dalyvavo 77 bėgikai. Varžybų idėja nepakito ir šiandien – šimtai bėgimo entuziastų paskutinį kartą metuose susirenka pasimatyti su draugais ir bendraminčiais, o ištroškę azarto – pasivaržyti.

Pirmuoju 12 kilometrų Naujametinio bėgimo nugalėtoju tapo Pranas Baublys. Moterys varžėsi 6,5 kilometro distancijoje. Ją greičiausiai įveikė Bronė Šablevičiūtė. Kūno kultūros mokytojas Vytautas Stanevičius yra vienintelis dalyvis, nepraleidęs nei vienerių varžybų. Pernai veteranas taip pat sėkmingai įveikė 12 kilometrų.

Varžybų metu gyvuoja tradicija bėgti vilkint Kalėdų senelio ar Snieguolės apdarais. Prieš kiek daugiau nei dešimtmetį ji gimė visai netikėtai – bėgimo organizatoriai pastebėjo, kad kai kurie lėtesni bėgikai sutrinka, kai į juos, bėgančius gatvėmis spaudžiant šaltukui, bado pirštais praeiviai. Tuomet jiems buvo pasiūlyta „pasislėpti“ po Kalėdų senelio kostiumais. Praeiviai tokius bėgikus ėmė sveikinti, linkėti sėkmės ir kitaip palaikyti, todėl originali idėja prigijo.

Dabar dalyvauti bėgime pasipuošus originaliu kostiumu ryžtasi šimtai bėgikų mėgėjų. Kalėdinis bėgimas – pirmiausiai yra šventė, todėl aukštų rezultatų nesiekiantys sportininkai tiesiog mėgaujasi bėgimu žiemą.

Viena šalčiausių dienų buvo, kai varžybos vyko 1979 metais. Tuo metu spaudė 30 laipsnių šaltukas, bėgikams šarmojo nosys, ūsai ir šalo ausys. Jauniausias Kalėdinio bėgimo dalyvis buvo trejų metų Tadas Gerulskis, 2009 metais 5 kilometrų varžybų trasą įveikęs su mama. Vyriausiam veteranui Vladui Levickiui varžybų dieną buvo 87-eri.

Pernai Kalėdiniame bėgime dalyvavo daugiau nei tūkstantis bėgikų.

Iki 2010 metų pagrindinis varžybų iniciatorius ir organizatorius buvo dabar jau miręs garsus lengvaatletis, „Žalgirio“ stadiono direktorius Jonas Grigas. Nuo 2011-ųjų Kalėdinį bėgimą organizuoja Vilniaus maratono organizatorių komanda.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.