Sportas

2015.09.08 13:45

Paskelbti geriausi Europos lengvaatlečiai

ELTA 2015.09.08 13:45

2014 metų geriausiais Europos lengvaatlečiais pripažinti prancūzas šuolininkas su kartimi Renaudas Lavillenie ir olandė sprinterė Dafne Schippers.

2014 metų geriausiais Europos lengvaatlečiais pripažinti prancūzas šuolininkas su kartimi Renaudas Lavillenie ir olandė sprinterė Dafne Schippers.

R. Lavillenie šiemet ne tik tapo Senojo žemyno čempionu, bet ir pagerino 21 metus gyvavusį ukrainiečio Sergejaus Bubkos planetos rekordą. D. Schippers Ciuriche vykusiame Europos čempionate pasidabino aukso medaliais 100 m ir 200 m distancijose.

Kylančios žvaigždės titulai atiteko du aukso apdovanojimus Ciuriche iškovojusiam britui Adamui Gemili (200 m ir estafetė 4x100 m) bei Rusijos šuolininkei į aukštį, Europos vicečempionei ir pasaulio uždarų patalpų čempionato nugalėtojai Marijai Kučinai.

Laureatai apdovanoti Baku (Azerbaidžanas) vykusioje Europos lengvosios atletikos asociacijos (EAA) konvencijoje.

Konvencijos metu taip pat buvo vykdomi du forumai – „Moterys Europos lengvojoje atletikoje“ ir „Europos lengvosios atletikos federacijų lyderiai“.

Forume „Moterys Europos lengvojoje atletikoje“ Didžiosios Britanijos moterų sporto ir fitneso fondo atstovė Radha Balani pasidžiaugė, kad 37 iš 50 Europos lengvosios atletikos federacijų (tarp jų ir Lietuva) yra pasirašiusios Braitono deklaraciją dėl lygių galimybių moterims sporte. Europos lengvojoje atletikoje moterų skaičius sporte yra pakankamai didelis, tačiau jis smarkiai mažėja kylant hierarchijos laiptais – nuo komitetų iki vadovaujančių pozicijų. Europos lengvosios atletikos asociacijos tarybos narė Sylvia Barlag paragino federacijas skatinti moterų dalyvavimą įvairiose lengvosios atletikos veiklose.

Renaudas Lavillenie, AFP/Scanpix nuotr.

„Europos lengvosios atletikos lyderių“ forume EAA prezidentas Hansjorgas Wirzas apžvelgė asociacijos strategiją, kurioje labai svarbią vietą užima masinis sportas bei sveikatingumas. Siekiant visuomenės susidomėjimo lengvąja atletika, pagrindiniai EAA ateities iššūkiai yra Europos čempionato formatas, atrankos sistemos į jį ir vienos dienos varžybų sistemos pokyčiai, šiuos tris elementus glaudžiau susiejant tarpusavyje.

EAA viceprezidentas Jose Luisas De Carlosas informavo apie pasikeitimus Europos komandų čempionato taisyklėse – siekiant suvienodinti sąlygas visų lygų organizatoriams, nuo 2017-ųjų sezono aukščiausioje, pirmojoje ir antrojoje lygose dalyvaus po 12 komandų, o trečiojoje – 11. Šiuo metu aukščiausioje ir pirmojoje lygose taip pat varžosi po 12 komandų, tačiau antrojoje – aštuonios, o trečiojoje – net 15. Be to, nuo 2017 metų iš aukščiausios lygos į pirmąją iškris po dvi komandas, o ne tris.

Dar šio mėnesio pradžioje Lietuvoje viešėjęs EAA viceprezidentas Jeanas Gracia teigė, kad masinių renginių skaičius kasmet didėja, todėl Europos lengvosios atletikos asociacija, siekdama apginti bėgikų interesus, nutarė sukurti saugumo ir kokybės standartus plente vykdomoms varžyboms. Organizatoriai, tarpininkaujant nacionalinėms federacijoms, galės registruotis Europos lengvosios atletikos internetiniame tinklapyje, siekdami gauti sertifikatus. Planuojama, kad jie bus trijų lygių.

EAA konvencijoje dalyvavo ir Lietuvos delegacija. Jos nariai su kitų šalių atstovais aptarė 2015 metų sezono planus, pasirašė tarpvalstybinių mačų sutartis bei svarstė, kaip būtų galima išplėsti Baltijos šalių bendradarbiavimą vykdant varžybas. Konvencijoje buvo patvirtintos svarbiausių nacionalinių ir tarptautinių varžybų vykdymo datos bei vietos.

Iškart po Baku vykusios konvencijos Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) vadovai išvyko į Tbilisį (Gruzija), kur vyko regioninis Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos (IAAF) plėtros strategijos seminaras. Jį vedė IAAF plėtros departamento ir ryšių su nacionalinėmis federacijomis vadovas Abdel Malekas el Hebilas. Seminaro metu diskutuota apie lengvosios atletikos plėtrą ir perspektyvas.

Buvo aptartos IAAF federacijų plėtros galimybės, kalbėta apie lėšas, skiriamas plėtrai. Diskutuota, ką reiktų padaryti, kad būtų galima vystyti sporto šakos plėtrą šalyse, akcentuota, jog vaikų lengvoji atletika turi būti privaloma mokyklų fizinio lavinimo pamokų programose, nes tai yra pradžių pradžia visoms sporto šakoms.

IAAF ragina trenerius neforsuoti vaikų, kadangi ankstyva specializacija yra žalinga. Iki jaunių amžiaus rekomenduojama treniruotis ir rungtyniauti daugiakovės principu. Tai vaikams padėtų pasiekti aukštų rezultatų ir išsilaikyti profesionaliame sporte.

Seminaro metu kalbėta apie olimpinio solidarumo programas ir galimybes. Pasaulyje yra aštuoni IAAF specializuoti rengimo centrai, skirti aukšto meistriškumo sportininkų ugdymui. Siekiant įvykdyti pasaulio čempionato ar olimpinių žaidynių normatyvus, labai perspektyviems sportininkams galima gauti solidarumo stipendijas ir galimybę tobulintis šiuose sporto centruose. Tiesa, Europoje tokių centrų nėra.

Diskutuota apie šiuolaikinę kartą, jų perspektyvas sporte. Aptarta trenerių problema, pageidaujama jiems rengti daugiau mokymų ir tobulinimosi seminarų (taip pat teisėjams bei kinezioterapeutams).

Kitas EAA kongresas vyks balandžio 11 dieną Slovėnijoje. Jo metu bus renkama nauja Europos lengvosios atletikos asociacijos vadovybė. EAA konvencija planuojama kitų metų spalį Lozanoje (Šveicarija).