Sportas

2019.03.06 09:40

„Ajax“ didvyris Dušanas Tadičius – nuo išlikimo kovų „Premier“ lygoje iki „Real“ spardymo

LRT.lt, Paulius Cubera2019.03.06 09:40

Dušano Tadičiaus vardas tikrai ne visiems futbolo gerbėjams yra kažką sakantis. Gal reikėtų sakyti buvo ne kažką sakantis – iki antradienio pasirodymo „Santiago Bernabeu“ stadione Madride. Du rezultatyvūs perdavimai, įspūdingas suktukas pro Casemiro ir galingas šūvis į „Real“ vartų kampą paliko Madrido ekipą ne tik be pergalės. Trijų iš eilės Čempionų lygos nugalėtojai savo aikštę paliko žemai nuleidę galvas, nesumanydami, kur dėti iš gėdos degančias akis.

30-metis atakuojantis saugas yra nauja Europos futbolo superžvaigždė, o šis jo pasirodymas „Santiago Bernabeu“ stadione tikrai nėra atsitiktinis. Vienas labiausiai patyrusių jaunosios „Ajax“ komandos žaidėjų šiame sezone Čempionų lygoje pagal įvarčius nusileidžia tik Robertui Lewandowskiui (8) ir yra įmušęs lygiai tiek pat, kiek Lionelis Messi – šešis.

Nyderlandų čempionate per 23 mačus D. Tadičius įkalė jau 16 įvarčių ir atliko 7 rezultatyvius perdavimus, o „Ajax“ rikiuojasi antroje vietoje.

Tačiau vos prieš metus D. Tadičiaus karjera nebuvo tokia smagi. 2014 m. po keturių sezonų Nyderlanduose serbas nusprendė žengti pirmyn ir pasirašė sutartį su „Premeir“ lygos klubu „Southampton“. Visus keturis sezonus Anglijoje saugas buvo vienas kertinių ekipos žaidėjų, „Premier“ lygoje kasmet praleisdavęs tik vieną kitą susitikimą.

Vis dėlto kasmet kautis dėl išlikimo D. Tadičiui nepatiko. Praėjusio sezono pabaigoje „Southampton“ vargais ne galais išlikus „Premier“ lygoje D. Tadičius nusprendė grįžti ten, kur jaučiasi geriausiai – į Nyderlandus. Daugelis tai matė kaip žingsnį atgal – veteranas nusprendė keltis į silpnesnę lygą paskutiniame dideliam karjeros kontraktui. Įdomu, ką kritikai mano dabar.

Keliais patyrusiais veteranais – D. Tadičiumi, Daley Blindu, Klaas-Janu Huntelaaru – savo jauną talentingą kolektyvą atskiedusi Amsterdamo komanda primą kartą per 16 metų pasiekė Čempionų lygos ketvirtfinalį. Atrodo, kad pagaliau grįžo legendiniai Nyderlandų talentų laikai, kai jaunųjų „Ajax“ žaidėjų Europos grandai geidė lyg karštų bandelių šeštadienio rytą.

Bet kad ir kaip žibėtų jaunimas, šalia visada turi būti patyrusių vilkų, mokančių išlaikyti šaltas galvas svarbiausiais momentais. D. Tadičius šį sezoną per 40 mačų jau pelnė 26 įvarčius, ne vienas jų krito itin svarbiais momentais. Kaip ir „Santiago Bernabeu“ stadione antradienį, kuomet sužaidus valandą „Real“ dar turėjo visus šansus išsigelbėti, tačiau meistriškas serbo šūvis į viršutinį vartų kampą nepaliko Thibaut Courtois jokių šansų.

Jeigu atsuksime laiką maždaug 50 minučių atgal, pamatysime, kaip D. Tadičius užbaigė „Real“ saugo Casemiro karjerą. Lyg negyvą kuoliuką brazilą apsivaręs serbas paserviravo didmeistrišką perdavimą Davidui Neresui ir jau 18-ąją minutę „Real“ užpakaliai degė lyg sėdint ant žarijomis kibirkščiuojančio laužo.

Sunku atsiminti įspūdingesnį vieno žaidėjo pasirodymą pastarųjų kelių sezonų Čempionų lygoje. Net Cristiano Ronaldo su Lioneliu Messi retai turi tiek įtakos komandos mačui, kiek antradienį turėjo serbas.

Šeši įvarčiai ir trys rezultatyvūs perdavimai – joks kitas žaidėjas šio sezono Čempionų lygoje nėra prisidėjęs prie daugiau komandos įvarčių. Joks kitas „Ajax“ žaidėjas per pastaruosius 23 metus nėra viename sezone pelnęs 6 įvarčių Čempionų lygoje.

„Santiago Bernabeu“ stadionas, arba tiksliau – tie žiūrovai, kurie „Real“ gėdą stebėjo iki pabaigos – rungtynių su „Ajax“ pabaigoje jau skandavo „Perezą lauk!” – Florentino Perezas yra klubo prezidentas.

„Čia palaidota komanda, kuri sukūrė istoriją“ – skelbia didžiausias ir įtakingiausias Ispanijos sporto dienraštis „Marca“ savo trečiadienio numerio viršelyje, ant kurio – „Santiago Bernabeu“ aikštė.

„Real“ klubui palankumu žinomas „Marca“ trečiadienio rytą kritikuoja kone visą Madrido klubą, o trenerį Santiago Solarį jau siunčia lauk. Savo interneto svetainėje „Marca“ kviečia balsuoti, kuriuos žaidėjus klubas turėtų parduoti arba atleisti, o kurie turėtų likti. Rezultatai – tikrai įdomūs.

Visas šis sezonas Europos karaliams yra viena didelė tragedija. Trys iš keturių pralaimėjimų „Barcelona“ klubui, iškritimas iš Karaliaus taurės ir dar pavasario pradžioje pasibaigusi kova dėl „La Liga“ trofėjaus. Tačiau „Real“ gerbėjai tikėjosi, kad bent Čempionų lygoje komanda atsigriebs. Neatsigriebs – D. Tadičius pasirūpino, kad baltųjų era Europoje pagaliau baigtųsi.

Greičiausiai nereikia tikėtis, kad prasidės nauja „Ajax“ era, mat geriausi komandos talentai visą sezoną neatsigina galingųjų dėmesio ir klubas neturi jokių šansų juos išlaikyti. Frankie de Jongas jau turi sutartį su „Barcelona“ kitam sezonui. Galima neabejoti, kad iki vasaros Amsterdamo klubo vadovai sulauks labai daug skambučių ir dėl kitų geriausiųjų, tad palikti žymę Europoje ekipa turi šiemet.

Vieną jau paliko ir nekantraudama laukia ketvirtfinalio burtų bei kitos aukos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt