Sportas

2015.09.08 13:45

Naujas LKL sezonas: vienuolika didžiausių intrigų

Lietuvos krepšinio lyga pasitinka 2014–2015 m. sezoną ištrūkusi iš Jungtinės lygos šešėlio, atsispyrusi nuo šalies rinktinei sėkmingo pasaulio čempionato, su fejerverkais ir daugiau nei milijono litų priziniu fondu.

Lietuvos krepšinio lyga pasitinka 2014–2015 m. sezoną ištrūkusi iš Jungtinės lygos šešėlio, atsispyrusi nuo šalies rinktinei sėkmingo pasaulio čempionato, su fejerverkais ir daugiau nei milijono litų priziniu fondu.

Trejomis rungtynėmis trečiadienį prasideda LKL čempionatas, kuris šį sezoną turėtų būti kaip niekada intriguojantis.

Šiame čempionate žais vienuolika klubų. Prieš startą – 11 svarbių klausimų apie šių metų LKL pirmenybes, rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

1. Ar „Žalgiris“ apgins titulą?

Per vasarą „Žalgiris“ atsisveikino su Martynu Pociumi ir Justinu Dentmonu, o trenerio kostiumą apsivilko Šarūnas Jasikevičius. Šių žaidėjų vietą užims NBA žaidę amerikiečiai Maalikas Waynsas ir Jamesas Andersonas bei Darius Songaila.

Jie kartu su Pauliumi Jankūnu ir Robertu Javtoku turėtų paversti „Žalgirį“ favoritu kovojant dėl LKL aukso žiedų.

Yra keli „bet“. Skolų turinčiam Kauno klubui reikia vėl skolintis, kad nusimestų FIBA antrankius ir galėtų įregistruoti savo amerikiečius oficialioms rungtynėms. Be to, aplink patyrusius žaidėjus sukasi daug jaunų krepšininkų, kurių talento tikriausiai neužteks, kad „Žalgiris“ išvengtų žaidimo duobių.

„Tikiuosi, kad po šio sezono turėsime naują čempioną“, – laukdamas įnirtingos kovos rikiuotės priekyje per lygos atidarymo šventę pareiškė LKL prezidentas Remigijus Milašius.

„Mūsų tikslas – nuvilti LKL prezidentą“, – atkirto „Žalgirio“ generalinis direktorius Paulius Motiejūnas.

2. Kas dar taikosi į titulą?

Finalo serijoje Kauno komandai 2:4 nusileidęs „Neptūnas“ per vasarą sustiprėjo. Tik vargu ar Deivido Gailiaus, Donato Zavacko ar Egidijaus Dimšos pavardės išgąsdins „Žalgirį“.

Tačiau praėjusį sezoną abu kartus reguliariajame čempionate žalgiriečius įveikę klaipėdiečiai moka nustebinti.

„Dauguma LKL komandų stiebiasi aukštyn, – sakė „Neptūno“ klubo direktorius Osvaldas Kurauskas. – Šis čempionatas, kai po ilgos pertraukos visos komandos žais keturių ratų sistema, bus vienas labiausiai intriguojančių. Pernai intriga buvo dėl neįprastos pirmenybių sistemos. Šiemet – dėl išaugusio komandų lygio.“

Praėjusį sezoną trečias likęs „Lietuvos rytas“ vasarą atsisveikino su visais keturiais legionieriais, taip pat su D. Songaila, Renaldu Seibučiu, Steponu Babrausku.

Į atnaujintą „Lietuvos ryto“ areną atkeliavo ir Prienų dvasia, bet išlieka intriga, kaip naujajam treneriui Virginijui Šeškui pavyks pripratinti prie savito krepšinio stiliaus naujus vilniečių legionierius.

3. Kas gąsdins favoritus?

Bus bent kelios komandos, kurių turėtų saugotis didysis LKL trejetas.

Tomas Pačėsas subūrė ambicingą ekipą Alytuje, kur griežtumu pagarsėjęs slovėnas Andrejus Urlepas muštruos Vilmantą Dilį, Giedrių Gustą ir kelis gero lygio legionierius.

Panevėžyje atgimė „Lietkabelis“, stipriai papurtęs piniginę ir įsigijęs tokių patyrusių žaidėjų kaip Dainius Šalenga, Tautvydas Lydeka ir Žygimantas Jonušas.

Utenos „Juventus“ biudžetas irgi išaugo, ir naujasis treneris Dainius Adomaitis galės remtis stipriais žaidėjais – tokiais kaip Arvydas Šikšnius, Simas Buterlevičius, Vaidas Čepukaitis ir Valdas Dabkus.

Praėjusio sezono pabaigoje ne juokais įsibėgėję ir ketvirtfinalyje per plauką „Neptūno“ nepaskandinę „Šiauliai“ vėl turėtų būti pavojingi.

„Tai gali būti vienas atkakliausių čempionatų per visą lygos 22 metų istoriją, – kalbėjo „Juventus“ prezidentas Žydrūnas Urbonas. – Ne todėl, kad „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ biudžetas sumažėjo, – vis tiek jie turi daug didesnį biudžetą.

Tiesiog šie klubai prarado nenugalimųjų įvaizdį. Dauguma komandų jau tikės, kad gali ne tik kovoti, bet ir įveikti favoritus.“

4. Kas kovos dėl išlikimo?

Kai paskutinę vietą LKL čempionate praėjusį sezoną užėmusio Kauno „LSU-Atleto“ nebeliko, tapo neaišku, kam perlipdyti autsaiderio etiketę.

Nežinia, kas liko iš Prienų stebuklų klubą palikus V. Šeškui ir direktoriui Aurimui Bartuškai, bet, jei liko, ši ekipa vėl gali pateikti staigmenų.

Biudžetą sumažino ir Pasvalio „Pieno žvaigždės“. Tačiau niekas neturėtų nustebti, jei Pasvalio ir Prienų komandos sukeltų triukšmo reguliariajame čempionate ir patektų į atkrintamąsias varžybas.

Mažiausiai aiškus yra Kėdainių „Nevėžio“ ir „Mažeikių“ komandų pajėgumas.

5. Ko verti lygos naujokai?

NKL čempionai „Mažeikiai“ po dešimties metų pertraukos sugrįžo į LKL, bet prie pergalių įpratusiai komandai aukštesnėje lygoje gali tekti pratintis prie kitokių rezultatų.

Aloyzo Rudžio treniruojamoje komandoje nėra garsių vardų, net ir LKL patirties turinčių žaidėjų yra vos keli. Žinomiausias jų – Austrijoje žaidęs Pranas Skurdauskas.

Karštų žiūrovų naujoje „Ventos“ salėje ir žemaitiško kovingumo gali būti per mažai, kad Mažeikių sugrįžimas į LKL būtų saldus.

6. Kuris treneris kris pirmas?

Net septyni treneriai sezoną pradeda naujose darbo vietose arba eidami naujas pareigas: V. Šeškus („Lietuvos ryte“ pakeitė D. Adomaitį), Tadas Stankevičius („Prienuose“ pakeitė V. Šeškų), Mindaugas Budzinauskas („Lietkabelyje“ pakeitė Algirdą Brazį), D. Adomaitis („Juventus“ pakeitė Virginijų Sirvydį), Mantas Šernius („Pieno žvaigždėse“ pakeitė Rimantą Grigą), V. Sirvydis („Nevėžyje“ pakeitė Gintarą Leonavičių), A. Urlepas (Alytaus „Dzūkijoje“ pakeitė Mindaugą Lukošių).

Keturioms komandoms vadovaus tie patys strategai – Gintaras Krapikas („Žalgiris“), Kazys Maksvytis („Neptūnas“), Gediminas Petrauskas („Šiauliai“) ir A. Rudys („Mažeikiai“).

Tarpsezoniu įvykusios permainos dar kartą patvirtino, kokia laikina ir rizikinga yra krepšinio trenerio darbo vieta. Net geriausias strategas niekada negali būti tikras, kad kitą sezoną jam neteks būti pirmajam, kuriam teks išeiti.

7. Kas bus ryškiausia žvaigždė?

LKL aikštėse trūks Š. Jasikevičiaus, M. Pociaus, J. Dentmono, R. Seibučio, Juano Palacioso, S. Babrausko.

Bet lygoje liko tokie meistrai kaip P. Jankūnas, R. Javtokas ir D. Songaila („Žalgiris“), M. Gecevičius ir Mindaugas Lukauskis („Lietuvos rytas“).

Į LKL sugrįžo D. Gailius („Neptūnas“), Adas Juškevičius („Lietuvos rytas“), V. Dilys („Dzūkija“), D. Šalenga („Lietkabelis“). Ryškių asmenybių liko nemažai.

„Visi žino P. Jankūną ir R. Javtoką, bet tikiuosi, kad nustebins Artūras Gudaitis ir Siimas Sanderis Vene, jei jam nebekliudys traumos, – apie LKL žvaigždes sakė „Žalgirio“ vadovas P. Motiejūnas. – Iš kitų komandų žaidėjų įdomu, kaip atrodys D. Gailius.“

Praėjusį LKL sezoną naudingiausiu žaidėju tapo „Lietuvos ryto“ vidurio puolėjas J. Palaciosas, per plauką aplenkęs P. Jankūną, kuris buvo pripažintas naudingiausiu LKL finalo serijos žaidėju.

„Naudingiausiais dažniausiai tampa aukšti žaidėjai, nes jie žaidžia arčiau krepšio ir turi galimybę būti naudingesni.

Bet aš visada norėdavau, kad MVP taptų tokio stiliaus žaidėjai kaip Arvydas Macijauskas, kuris galėdavo pražudyti varžovus fantastiniais tritaškiais, – sakė „Neptūno“ vadovas O. Kurauskas. – Iš dabartinių LKL žaidėjų Martynas Gecevičius mėto tokius fantastiškus metimus. Gaila, kad mūsų komandą paliko Marius Runkauskas, bet užtat turime D. Gailių. Šiauliuose yra Gintaras Leonavičius. Jei liks Panevėžyje visą sezoną, D. Šalenga gali tapti vienu naudingiausių lygoje, nes jis – nuostabus patirties ir energijos junginys.“

„Vienas įdomiausių lygos žaidėjų turėtų būti D. Gailius. Labai stiprus individualiai žaidėjas, – pažymėjo Utenos ekipos vadovas Ž. Urbonas. – „Lietuvos ryte“ turėtų stebinti A. Juškevičius. Visi matė, kaip jis pakėlė galvą pasaulio čempionato pabaigoje. „Žalgiryje“ P. Jankūnas tikriausiai išlaikys aukštą savo žaidimo lygį. Vargu, ar kas nors jam prilygs. Alytuje lyderis bus V. Dilys. Pasvalyje šį sezoną turėtų atsiskleisti Evaldas Kairys.“

8. Kas dar laisvi rinkoje?

Sezonas jau prasideda, bet būrys aukšto lygio Lietuvos krepšininkų nėra pasirašę sutarčių.

Tarp jų yra du Lietuvos rinktinės žaidėjai – Kšyštofas Lavrinovičius (praėjusį sezoną rungtyniavo „Valencia“) ir Simas Jasaitis (Krasnodaro „Lokomotiv“).

Gerų pasiūlymų tebelaukia Žygimantas Janavičius („Prienai“), Vytenis Čižauskas („Žalgiris“), Tomas Delininkaitis (Konijos „Selcuk“, Turkija), Dovydas Redikas, Rolandas Alijevas, Artūras Jomantas (visi – „Pieno žvaigždės“).

9. Kieno legionierius geriausias?

LKL žais įvairaus lygio legionierių – nuo rezultatyviausio Urugvajaus lygos žaidėjo Kyle’o Lamonte („Pieno žvaigždės“) ir NCAA varžybose po 24 taškus rinkusio Billy Barono („Lietuvos rytas“) iki praėjusį sezoną NBA klubo „Philadelphia 76ers“ starto penketo žaidėju buvusio J.Andersono.

Kontrolinėse rungtynėse J.Andersonas jau parodė, kad nori ir gali būti „Žalgirio“ atakų lyderis.

„J. Andersonas maloniai stebina“, – pirkiniu buvo patenkintas P. Motiejūnas.

„J. Andersonas rodo labai stabilų žaidimą, – amerikiečio žaidimas patiko ir „Neptūno“ vadovui O. Kurauskui. – Ne veltui jis buvo NBA komandos starto penketo žaidėjas. Bet ir Travisas Leslie yra be galo atletiškas.“

Į „Lietuvos rytą“ iš „Šiaulių“ persikėlęs T. Leslie praėjusį sezoną buvo ne tik rezultatyviausias lygos žaidėjas, bet per Žvaigždžių dieną laimėjo ir Oro karaliaus konkursą.

„Gaudamas daugiau laisvės jis turėtų puikiai atsiskleisti, – apie T. Leslie sakė Ž. Urbonas. – Jis jau turi patirties Europoje ir puikias fizines galimybes. Turėtų siautėti aikštėje ir atrodyti efektingai dėl savo dėjimų į krepšį.“

Nebūtų nuostabu, jei taškais blyksėtų ir kiti legionieriai, pavyzdžiui, Mustafa Shakuras („Neptūnas“), Mike’as Moseris („Lietuvos rytas“), Miralemas Halilovičius („Dzūkija“), Rodas Camphoras („Nevėžis“) ar Javanas Carteris („Lietkabelis“).

10. Ką parodys jauni talentai?

Šis klausimas svarbus ir Lietuvos rinktinės treneriui Jonui Kazlauskui, besidairančiam, kas galėtų papildyti nacionalinę komandą ateityje.

20-mečiai Tomas Dimša, Vaidas Kariniauskas, Donatas Tarolis, Lukas Lekavičius (visi – „Žalgiris“), Augustinas Jankaitis („Pieno žvaigždės“), 19-metis Edvinas Šeškus („Lietuvos rytas“), 17-metis Laurynas Beliauskas („Neptūnas“) yra įdomiausi jaunieji krepšininkai.

Ne mažiau įdomu, kokio platumo žingsnį į priekį per sezoną žengs kiek vyresni žaidėjai – 22 metų Edgaras Ulanovas („Žalgiris“), Rokas Giedraitis („Šiauliai“), Paulius Dambrauskas („Lietuvos rytas“), 21 metų A.Gudaitis („Žalgiris“), Arnas Butkevičius („Neptūnas“), Tauras Jogėla („Pieno žvaigždės“).

11. Kaip keisis lyga?

Įspūdingi fejerverkai, Donato Montvydo dainos, renginio vedėjo Roberto Petrausko iškalba ir Ungurio ežeru atplaukusi nauja čempionų taurė patiko LKL klubų vadovams, treneriams ir žaidėjams, lygos rėmėjams ir kitiems svečiams per LKL sezono atidarymo vakarą pirmadienį „IDW Esperanza Resort“ poilsio komplekse Trakų rajone.