Sportas

2015.09.08 13:45

Filmo apie A. Sabonį autoriai: išgirdome tai, ko nesitikėjome

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Kauno sporto halėje trečiadienį pristatytas dokumentinis filmas apie Lietuvos krepšinio legendą „Arvydas Sabonis. 11 – mano gyvenimas“. Filmas kino teatrų ekranus pasieks per A. Sabonio penkiasdešimtmetį – gruodžio 19 dieną.

Kauno sporto halėje trečiadienį pristatytas dokumentinis filmas apie Lietuvos krepšinio legendą „Arvydas Sabonis. 11 – mano gyvenimas“. Filmas kino teatrų ekranus pasieks per A. Sabonio penkiasdešimtmetį – gruodžio 19 dieną.

Filmo pristatymo metu ilgametis A. Sabonio treneris Vladas Garastas sakė, kad Arvydas – šimtmečio krepšininkas, o filmą apie jį privalo pamatyti kiekvienas lietuvis.

„A. Sabonis, kurį mes matome viešumoje, ir tikrasis Sabas – du skirtingi asmenys“, – pranešime spaudai cituojamas filmo autorius Rimvydas Čekavičius.

Pasak filmo režisieriaus, idėja sukurti filmą apie vieną didžiausių Lietuvos autoritetų brendo kelerius metus, o jubiliejus bus puiki proga atsidėkoti už jo indėlį į šalies krepšinio istoriją.

„Gal per drąsu sakyti, bet tai bus visos Lietuvos dovana mūsų krepšinio ąžuolui“, – teigia R. Čekavičius.

Kūrybinė komanda daugiau nei pusmetį keliavo po skirtingas šalis –  JAV, Serbiją, Kroatiją ir kalbino A. Sabonio draugus, kolegas, nuolatinius priešininkus krepšinio aikštelėje.

Filme įspūdžiais apie Lietuvos krepšinio legendą dalinasi buvęs stipriausios pasaulio krepšinio lygos NBA vadovas Davidas Sternas, NBA legendos Davidas Robinsonas, Hakeemas Olajuwonas, komandos draugai iš Portlendo „Trail Blazers“, buvę treneriai, vadybininkai, pagrindiniai priešininkai iš Serbijos –  Aleksandras Džordževičius, Dejanas Bodiroga, Vlade Divacas.

Filme gausu ir pasakojimų iš šeimyninio krepšininko gyvenimo.

„Mums pavyko prikalbinti Ingridą, Domantą, Tautvydą ir Aušrinę bei taip atskleisti, koks jis yra namuose – pedantiškas ar netvarkingas, ar mėgsta gaminti ir t.t.“, – teigia R. Čekavičius.

Sudėtingą A. Sabonio kelią į NBA prisimins ir kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, kuris 1989 m. buvo vienas iš pagalbininkų, kad A. Sabonis kuo greičiau iš Sovietų Sąjungos išvyktų į stipriausią pasaulio krepšinio lygą.

R. Čekavičius pripažįsta, kad ištarus A. Sabonio pavardę, atsiverdavo visos durys – papasakoti apie krepšinio legendą iš karto sutikdavo tiek politikai ar filosofai, tiek svarbiausių krepšinio lygų vadovai ar garsiausi pasaulio krepšininkai.

„Asmenys, kuriuos kalbinome, prabilo apie tai, ko mes nesitikėjome išgirsti. Filme netrūks nei juoko ar ašarų, linksmų istorijų ar skaudžių prisiminimų“, – sako filmo režisierius.

Citatos iš filmo

Filosofas, eseistas Leonidas Donskis: „Man regis, kad iš tikrųjų tas derinys gali būti gražiausias pavyzdys jauniems žmonėms. Kaip reikia mylėti savo šalį, savo gimtąjį miestą, kaip reikia mylėti savo komandą, kad tu paskirtum jai gyvenimą. Tyliai, be jokių skambių pareiškimų. A. Sabonis yra reiškinys šioje pragmatiškoje gadynėje“.

NBA krepšinio legenda Hakeemas Olajuwonas: „Jis yra tikrasis krepšinio ambasadorius pasaulyje“.

Serbijos krepšinio legenda Vlade Divacas: „Jeigu skirstytume krepšininkus pagal žaidimo lygį, tai A. Sabonis būtų pačioje viršūnėje“.