Sportas

2015.09.08 13:45

V. Aleknos šešėlis ankstyvas, bet A. Gudžiaus metimai teikia viltį

Andriui Gudžiui Europos lengvosios atletikos čempionato finale disko metimo sektoriuje koją pakišo oras. Tuo įsitikinęs legendinis Lietuvos disko metikas Romas Ubartas. Dešimtąją 23 metų lietuvio užimtą vietą jis vertino teigiamai ir savo įžvalgomis po finalo varžybų dalijosi su portalu lrytas.lt.

Andriui Gudžiui Europos lengvosios atletikos čempionato finale disko metimo sektoriuje koją pakišo oras. Tuo įsitikinęs legendinis Lietuvos disko metikas Romas Ubartas. Dešimtąją 23 metų lietuvio užimtą vietą jis vertino teigiamai ir savo įžvalgomis po finalo varžybų dalijosi su portalu lrytas.lt.

„A.Gudžiaus pasirodymą vertinčiau neblogai“, – tvirtino 54-erių R. Ubartas.

Jam paliko įspūdį atrankoje į 64 m 44 cm nuotolį sviestas A. Gudžiaus diskas. O finale, pasak R. Ubarto, nauja Lietuvos disko metimo viltis tapo vėjo, lietaus ir valanda nukeltos varžybų pradžios auka.

„Disko metikams sąlygos buvo labai nepalankios“, – pripažino R. Ubartas.

Tą bylojo ir geriausių disko metikų rezultatai. Su atrankoje pasiektu rezultatu (64,44 m) A. Gudžius finale į priekį būtų užleidęs tik čempionu tapusį vokietį Robertą Hartingą (66,07 m) bei estą Gerdą Kanterį (64,75 m) ir būtų pasidabinęs bronzos medaliu.

Vis dėlto pirmajam bandymui daugiausiai jėgų sukaupusio galingo stoto lietuvio diskui vėjas leido skrieti tik 60 m 82 cm.

Tačiau R. Ubartas negailėjo gerų žodžių A. Gudžiui ir su nekantrumu laukia kitų tautiečio startų.

„Nežinau, ar tai bus naujasis Virgilijus Alekna, bet potencialo jis turi“, – neabejojo R. Ubartas.

– Kaip vertinate lietuvių pasirodymą disko metimo varžybose? – lrytas.lt paklausė disko metimo sektoriaus legendos.

– Vertinti galima įvairiai. A. Gudžiaus pasirodymas buvo neblogas. Jis pirmą kartą dalyvavo tokio rango varžybose ir pateko į finalą su neblogu rezultatu. Tiesa, finale galbūt nepasisekė. Pasitaikė prastos oro sąlygos – lietus, diskui neparankus vėjas, vėlai vykusios varžybos.

V. Aleknai buvo sunku. Kiek žinau, susidėjo ir visos traumos. Tikėjausi, kad jis gali patekti į finalą, bet tai padaryti jam jau buvo per sunku. Kalbant apie A. Abromavičių, jis galėjo pasirodyti geriau – mesti diską per 60 metrų.

Apibendrinant, lietuvių pasirodymą Europos čempionate vertinu dviprasmiškai. Tačiau gerai, kad atsirado naujas žmogus, patenkantis į tokio rango varžybų finalą. Ateityje A. Gudžius turės daugiau patirties ir viskas bus geriau.

– Tai A. Gudžius tiesiog tapo aplinkybių auka?

– Taip. Ypatingai žinant, kad jis labai greitas ir turi staigų paskutinį posūkį. Bet kai sektorius slidesnis, tai galėjo jam pamaišyti. Manau, kad A. Gudžius drąsiai galėjo numesti panašiai kaip per kvalifikaciją. Sezonas rodė, kad Andriaus diskas skrieja stabiliai.

– Daugiau klaidų Andrius nepadarė?

– Kai žmogus atrankoje numeta 64 metrus, tos klaidos minimalios. Finale per televiziją parodė galbūt tik vieną jo metimą, todėl reikia gilesnės analizės. Neabejoju, kad treneris Vaclovas Kidykas filmavo jo bandymus, todėl grįžę jie viską detaliai išnagrinės.

Gero jo pasirodymo atrankoje buvo galima tikėtis. Iki Europos čempionato jis vis artėjo prie optimalios formos. Bet viską stipriai sumaišė oras.

– Kaip disko metikus veikia nepalankus vėjas, lietus ir valanda nukeltas startas?

– Laukimas veikia sportininkus. Per transliaciją mačiau, kad jų apšilimo bazėje tvyrojo nusivylimas. Pavyzdžiui, Piotras Malachowkis pradėjo imtynes su kitais disko metikais (Juokiasi.). Atsirado atsipalaidavimas.

Tai daugiau psichologinis faktorius. Paskelbus apie nukeltą startą, sportininkas nustoja šilti, turi daryti dar vieną apšilimą. Toks trukdymas išmuša iš vėžių. Tačiau, mano nuomone, į tokius dalykus reikia kreipti kuo mažiau dėmesio. Juk varžybos vyksta neilgai, galima ir pakentėti.

Vis dėlto tokie dalykai daugiausia priklauso nuo patirties. Labiau patyrę sportininkai geriau susitvarko su panašiais nesklandumais. Jaunimui tokie dalykai neįprasti. Vykdami į čempionatus jie galvoja, kad organizacija bus super. Aišku, oro sąlygos priklauso ne nuo organizatorių.

– Kokio A. Gudžiaus progreso galima tikėtis iki 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių?

– Kasmet jis atrodo vis geriau. Andrius pagerino metimo techniką, judesį. Ypač finalinį. Šiemet jis numetė diską 66 metrus. Jei nebus traumų, galima tikėtis, kad iki olimpiados jis pagerins rezultatą metriuku ar pusantro. Tikrai galima tikėtis, kad rezultatas augs.

– Kada Andrius turėtų demonstruoti geriausius karjeros rezultatus?

– Su kolegomis esame bendravę, kad nuo 24-26 metų prasideda disko metikų branda. Tuomet po truputį artėji prie maksimalių rezultatų.

– Realu tikėtis, kad ateityje turėsime dar vieną Virgilijų Alekną ar Romą Ubartą?

– (Juokiasi.) Nežinau, prognozuoti nenorėčiau. Matosi, kad vaikinas gabus disko metimui. Jam dar reikia didinti meistriškumą ir įgyti patirties. Po dviejų metų bus geriau matyti, kas iš jo gali išaugti. Be to, neaišku, kiek ilgai dar temps dabartinė disko metimo lyderių karta. Tuo tarpu A.Gudžius yra naujos kartos disko metikas ir tai yra labai gerai.

– Ką patartumėte A. Gudžiui?

– Vienintelį dalyką – kaupti rimtą varžybų patirtį. Taip pat – kartoti mažiau psichologinių ir taktinių klaidų. Daug gerų patarimų jam duos treneris V. Kidykas, bet dalį patirties A. Gudžius turės kaupti pats. Norėdamas pasiekti aukštų rezultatų, Andrius privalo kaupti sunkių varžybų patirtį.