Sportas

2015.09.08 13:45

Priežastis nerengti Pasaulio futbolo čempionato Rusijoje – pagrobti Krymo klubai

15min.lt 2015.09.08 13:45

Rusijos valdžios siekis okupuoto Krymo futbolo klubus „integruoti“ į Rusijos futbolo čempionatą gali atsisukti rimtomis sankcijomis Maskvai, pavyzdžiui, teisės rengti Pasaulio futbolo čempionatą 2018 m. atėmimu ar draudimu šalies klubams žaisti Europos futbolo čempionatuose. Pirmadienį dienraštis „Novaja Gazeta“ išspausdino Rusijos futbolo sąjungos (RFS) posėdžio, kuriame diskutuota apie Krymo futbolo klubų dalyvavimą Rusijos čempionate, stenogramą.

Rusijos valdžios siekis okupuoto Krymo futbolo klubus „integruoti“ į Rusijos futbolo čempionatą gali atsisukti rimtomis sankcijomis Maskvai, pavyzdžiui, teisės rengti Pasaulio futbolo čempionatą 2018 m. atėmimu ar draudimu šalies klubams žaisti Europos futbolo čempionatuose. Pirmadienį dienraštis „Novaja Gazeta“ išspausdino Rusijos futbolo sąjungos (RFS) posėdžio, kuriame diskutuota apie Krymo futbolo klubų dalyvavimą Rusijos čempionate, stenogramą.

Uždarame posėdyje futbolo klubų atstovai audringai ginčijosi tarpusavyje ir su RFS vadovu Nikolajumi Tolstychu. Rusijos valdžios viršūnėse jau priimtas sprendimas dėl Krymo futbolo klubų dalyvavimo šalies čempionate ir dėl šios priežasties šaliai gali grėsti didžiulės sankcijos.

Šį pavasarį Kryme iš viso buvo du pajėgūs futbolo klubai – Simferopolio „Tavrija“, kuris tapo pirmuoju nepriklausomos Ukrainos futbolo čempionato nugalėtoju, ir Sevastopolio „Sevastopol“.

Iš karto po Rusijos okupacijos, abiems klubams negailėta pažadų.

„Tavrija“ buvo kviečiama žaisti Rusijos „Premjer“ lygoje, o „Sevastopol“ pasiūlyta prisijungti prie Rusijos nacionalinės futbolo lygos (NFL).

Rusijos sporto ministras Vitalijus Mutko net pažadėjo surasti šiems klubams rusų rėmėjus. Vis dėlto, jau nuo pat pradžių šiems planams koją pradėjo kišti nesklandumai.

Pavyzdžiui, remiantis Rusijos NFL reglamentu, lygai priklausančio klubo sudėtyje turi žaisti mažiausiai keturi Rusijos piliečiai. Tuo tarpu „Tavrijoje“ tokio nebuvo nė vieno.

Vėliau prasidėjo ir rimtesnės problemos.

„Tavrija“ ir „Sevastopol“ yra Ukrainos juridiniai asmenys. Dėl šios priežasties jų dalyvavimas Rusijos čempionate būtų laikomas šiurkščiu FIFA normų pažeidimu.

Maža to, klubai – naujokai Rusijos čempionate gali startuoti žaisdami tik nuo trečiojo diviziono, o ne iš karto patekti į „Premjer“ lygą.

Be to, „Tavrijos“ rėmėju pastaruosius šešis metus buvo Ukrainos oligarchas Dmitrijus Firtašas, kurį Rusijos žiniasklaida pakrikštijo „Kijevo Maidano rėmėju“.

„Sevastopol“ savininkai ukrainiečiai taip pat visą laiką siekė, jog šis klubas žaistų Ukrainos čempionate, bet, supratę, kad to nebepavyks įgyvendinti, nutraukė jo finansavimą.

Vis dėlto, pačiu didžiausiu kliuviniu Rusijos planams suvirškinti Krymo klubus derėtų laikyti FIFA ir UEFA priekaištus.

Birželį FIFA Rusijos futbolo sąjungai nusiuntė laišką, kuriame pareikalauta nekviesti Krymo klubų į Rusijos futbolo čempionatą dėl neaiškios teisinės situacijos. Krymo okupaciją pripažįsta tik Rusija ir dar trys pasaulio valstybės. Absoliuti dauguma pasaulio valstybių smerkia Rusijos įvykdytą agresiją ir okupaciją laiko neteisėta.

Šis laiškas tapo tikru galvos skausmu RFS atstovams. Jie nusprendė sukurti naujus, rusiškus juridinius vienetus, tiesiog pakeisdami egzistuojančių Krymo klubų pavadinimus. Vietoje senųjų Krymo klubų atsirado Sevastopolio „SK ČF“, Simferopolio TSK ir Jaltos „Žemčiužina“.

Ukrainos spaudos duomenimis, jie užregistruoti Kryme ir, norint apsisaugoti, taip pat Krasnodare, Rostove ir Taganroge.

Be to, RFS įvykdė ir kitą teisinį reikalavimą – Krymo klubai pradės žaisti trečiajame divizione, vadinamojoje „Pietų“ zonoje.

Vis dėlto, akivaizdu, kad sprendimas pakviesti šiuos klubus žaisti Rusijos čempionate yra politinis veiksmas, ir to nuslėpti neįmanoma, o už sporto ir politikos painiojimą FIFA gali nubausti itin skaudžiai.

Prieš Krymo klubų įtraukimą į Rusijos čempionatą pasisakė Maskvos CSKA klubo savininkas Jevgenijus Gineris ir jo šalininkai. Jie teigė, kad galimos sankcijos klubams, uždirbantiems iš pasirodymų Europos čempionatuose, atneštų milžiniškus nuostolius.

„Jam (RFS prezidentui N. Tolstychui) nėra ko prarasti. Tačiau man būtina išlaikyti klubą“, – teigė J. Gineris. Rytoj atims ir teisę surengti pasaulio čempionatą 2018 m. Kodėl? Todėl, kad kai kurie čia susirinkę išmintingi žmonės šiuo sprendimu tiesiog nori užsidėti sau pliusą“, – savo poziciją argumentavo J. Gineris.

Visiškai kitokios nuomonės laikėsi kito Rusijos sostinės klubo „Lokomotiv“ savininkas Vladimiras Jakuninas. Jis apeliavo į J. Ginerio patriotiškumą ir teigė, kad visai Rusijai yra įvestos sankcijos ir daugiau nebėra ko prarasti. Be to, V.Jakuninas net grasino daugiau nebesiveikinti su J. Gineriu.

Posėdyje virė itin aštrios diskusijos, kuriose netrūko ir necenzūrinių žodžių. Be to buvo prabilta apie politinių konsultacijų su Rusijos prezidento administracijos vadovu Sergejum Ivanovu galimybę.

Galiausiai buvo priimtas sprendimas, kad Krymo klubai vis dėlto žais Rusijos čempionate. Šiuo metu RFS laukia FIFA, kuri palaiko Ukrainos pusę, reakcijos.

Tikėtina, kad Rusijos klubams bus uždrausta dalyvauti Europos turnyruose, o tai taps itin skaudžiu smūgiu Rusijos klubams.

UEFA net gali eliminuoti Rusijos rinktinę iš 2016 m. vyksiančio Europos futbolo čempionato. Egzistuoja net keli teisiniai precedentai tokiam žingsniui – PAR nedalyvavo futbolo čempionatuose visą laiką, kol šalyje galiojo apartheidas, o 1992 m. dėl karo veiksmų Jugoslavijai taip pat buvo atimta galimybė dalyvauti Europos futbolo čempionate.

Vis dėlto, per visą čempionatų istoriją kol kas jokiai teisę surengti futbolo šventę laimėjusiai šaliai ši teisė nebuvo atimta. Tokiu atveju Rusija įsirašytų į juoduosius futbolo istorijos puslapius.