Sportas

2012.09.28 12:39

Ž. Balčiūnaitė grąžino valstybės apdovanojimą

Stasys Gudavičius, Diena.lt2012.09.28 12:39

Sportininkė Živilė Balčiūnaitė šią savaitę grąžino prieš dvejus metus jai įteiktą valstybės apdovanojimą. Be to, tikinama, kad netrukus ji grąžins ir vyriausybinę piniginę premiją.

Sportininkė Živilė Balčiūnaitė šią savaitę grąžino prieš dvejus metus jai įteiktą valstybės apdovanojimą. Be to, tikinama, kad netrukus ji grąžins ir vyriausybinę piniginę premiją.

Atidavė ordiną kancleriui

Praėjusią savaitę Valstybės apdovanojimų taryba apsvarstė klausimą, ar rekomenduoti Prezidentei Daliai Grybauskaitei atimti iš Ž. Balčiūnaitės 2010-aisiais įteiktą Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžių.

Taryba nusprendė įpareigoti Ordinų kanclerį Giedrių Krasauską kreiptis į sportininkę, kad ji gera valia grąžintų įteiktą valstybės apdovanojimą.

Ž. Balčiūnaitė pareiškė sutinkanti gera valia įvykdyti šį prašymą.

Penktadienį prezidentūra portalui diena.lt pranešė, kad sportininkė šią savaitę atnešė apdovanojimą, grąžino jį Ordinų kancleriui.

Atimtas auksas ir diskvalifikuota

Didžiojo Kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius Ž. Balčiūnaitei buvo įteiktas 2010-ųjų rudenį, tuoj po to, kai ši lietuvių sportininkė laimėjo Europos lengvosios atletikos čempionato Barselonoje maratono rungtyje.

Tačiau netrukus po apdovanojimo Ž. Balčiūnaitei buvo pareikšti įtarimai dėl draudžiamų preparatų vartojimo. Po atlikto papildomo tyrimo sportininkė buvo diskvalifikuota dvejiems metams, iš jos atimtas Europos čempionės auksas.

Tarptautinis sporto arbitražo teismas šį pavasarį nusprendė, kad 33-ejų Ž. Balčiūnaitei pritaikytos sankcijos buvo teisėtos.

Po šio teismo sprendimo Lietuvoje susirūpinta dėl lengvaatletei įteikto valstybės apdovanojimo. Valstybės apdovanojimų taryba ėmėsi svarstyti, ką rekomenduoti Prezidentei dėl jos prieš pusantrų metų pasirašyto dekreto, kuriuo Ž. Balčiūnaitei už pergalę Europos čempionate buvo paskirtas ordinas.

Naujausioje Lietuvos istorijoje kol kas nebuvo atvejo, kad valstybės vadovas būtų priverstas atiminėti ordiną iš dopingo vartojimu apkaltinto ir diskvalifikuoto sportininko.

Grąžins ir premiją

Netrukus tikimasi išspręsti ir klausimą dėl Ž. Balčiūnaitei skirtos vyriausybinės piniginės premijos likimo.

Po pergalės Europos čempionate 2010 metais maratono bėgikei buvo įteikta 20 tūkstančių litų premija. Bet po galutinio tarptautinio sporto arbitražo sprendimo su Ž. Balčiūnaite faktiškai susitarta dėl šių pinigų sugrąžinimo į valstybės iždą.

„Buvo keli susitikimai su Ž. Balčiūnaite, per kuriuos kalbėta apie šios premijos sugrąžinimą. Reikia pasakyti, kad abiejų pusių pozicijos yra labai artimos. Faktiškai sutarta dėl laikotarpio, per kurį ta premija bus sugrąžinta“, – portalui sakė Kūno kultūros ir sporto departamento vadovas Klemensas Rimšelis.

Jis tikino, kad neprireiks premijos grąžinimo klausimą spręsti teismo keliu.

Pernai Vyriausybė pakeitė premijų skyrimo pasižymėjusiems sportininkams tvarką. Nuo šiol piniginės premijos bus skirtos tik po tam tikro „inkubacinio periodo“, tai yra įsitikinus, kad sportininkai tikrai nėra kaltinami kokiais nors neteisėtais veiksmais iškovoję savo titulus.

Prieš kelias dienas baigėsi Ž. Balčiūnaitei skirtas dviejų metų diskvalifikavimo laikotarpis. Atletė žada grįžti į didįjį sportą, vėl dalyvauti tarptautinėse varžybose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt