Sportas

2014.07.28 16:54

Šalies rankinį dusina politiko meškos paslauga

Mano amžiui užteks, o po manęs nors ir tvanas. Regis, tokio amžių patikrinto principo laikėsi Vytenis Povilas Andriukaitis, kuomet vadovavo Lietuvos rankinio federacijai (LRF). Skolų kuprą nešiojančio šalies rankinio atstovai dabar paskutinius litus turi atiduoti bankui, iš kurio eurokomisaru pretenduojantis tapti politikas prieš septynerius metus lengva ranka paėmė šimtatūkstantinį kreditą.

Mano amžiui užteks, o po manęs nors ir tvanas. Regis, tokio amžių patikrinto principo laikėsi Vytenis Povilas Andriukaitis, kuomet vadovavo Lietuvos rankinio federacijai (LRF). Skolų kuprą nešiojančio šalies rankinio atstovai dabar paskutinius litus turi atiduoti bankui, iš kurio eurokomisaru pretenduojantis tapti politikas prieš septynerius metus lengva ranka paėmė šimtatūkstantinį kreditą.

Smaugia solidžios palūkanos

Bandė sukti federaciją iš sunkios padėties, bet parišo dar didesnį akmenį po kaklu. Taip rankinio užkulisiuose kalbama apie 2005–2008 metais prezidento pareigas ėjusį V. P. Andriukaitį, kurio palikimas LRF iš viso kainuos 136 tūkst. litų.

2007-ųjų pabaigoje socialdemokratas iš „DnB Nord“ banko (dabar – DNB) pasiskolino 400 tūkst. litų už 8 proc. metines palūkanas.

Ne pačiai turtingiausiai federacijai gana įspūdinga suma buvo skirta apyvartinių lėšų papildymui. Grąžinti kreditą LRF turėjo per ateinančius metus, bet palūkanos bankui tebekapsi iki šiol – federacija vis dar neatidavusi maždaug trečdalio pinigų.

Su palūkanomis ir delspinigiais kreditas jau pabrango iki 536 tūkst. litų.

Dengti įsiskolinimo iš valstybės paramos, kuri šiemet viršijo pusę milijono litų, LRF negali, be to, šalies rankinis turi ir daugiau kreditorių: nuo viešbučių, aviakompanijų iki buvusių darbuotojų ir rinktinių personalo. Nuo praėjusio dešimtmečio bendra federacijos skola išaugo iki 670 tūkst. litų.

Stebisi trumparegiškumu

Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) generalinio direktoriaus pareigas dabar einantis Edis Urbanavičius savo kailiu patyrė, kaip LRF sudėtinga sukrapštyti pinigų net sąskaitai už telefono ryšį ar internetą.

2009–2013 metais jis pats vadovavo federacijai ir turėjo nuolatos ieškoti lėšų paveldėtam kreditui dengti.

„Būna, kad federacijos visokiais būdais skolinasi pinigų, šis atvejis nėra išskirtinis. Tik klausimas, kiek pagrįstai imama paskola. Tas pats, lyg paėmęs kreditą statymeisi namą: jei nežinai, kaip grąžinsi pinigus, galiausiai liksi ir be jų, ir be būsto.

Banke manęs klausė, kaip mes apskritai sugebėjome gauti tokį kreditą, už kurį nebuvo niekuo laiduota. Aišku, tenka mokėti nemažas palūkanas. Tie pinigai rankiniui nepamaišytų, juos tikrai būtų galima panaudoti tinkamiau“, – neabejojo E. Urbanavičius.

Viena pamiršo, kitas dengiasi kolektyvine atsakomybe

Kam ankstesniems LRF vadovams prireikė skolintis iš banko? DELFI to pasiteiravo 2007 metais generaline sekretore dirbusios Jolantos Jankevičienės, tačiau buvusi rankininkė dievagojosi pirmą kartą girdinti apie kreditą.

„Aš jokio kredito neėmiau ir tokio dalyko neatsimenu. Į mano, kaip generalinės sekretorės, pareigas finansiniai reikalai neįėjo, nes turėjome buhalterę. Jei sutartį pasirašė prezidentas, tai jūs jam ir skambinkite“, – pasiūlė J. Jankevičienė, pridūrusi, jog LRF finansinė padėtis buvo sunki jau 2007-aisiais.

Tą pabrėžė ir pats V. P. Andriukaitis, kuris tvirtino turėjęs vilkti ankstesnios federacijos vadovybės paliktą įsiskolinimų jungą.

„Perimtos skolos buvo didžiulės, federacijos būklė buvo labai sudėtinga. Reikėjo finansuoti rinktines ir federaciją. Neturėjome jokių kitų galimybių, reikėjo ieškoti, iš ko pasiskolinti. Tai buvo kolektyviniai sprendimai, o ne individualūs. Galite susipažinti su dokumentais, čia jokių paslapčių nėra, viskas dokumentuota. Visi pinigai buvo panaudoti griežtai tik federacijos reikmėms“, – DELFI tikino politikas, neseniai palikęs sveikatos apsaugos ministro kėdę.

Bet klausimas, ar elgėsi atsakingai ir išmintingai nuo finansinių problemų bėgdamas į naujų skolų liūną, buvusį LRF vadovą suerzino.

„Klausykite, gerbiamas žurnaliste... Jūs nuvažiuokite ir pažiūrėkite, kiek ir kaip ir kas daroma. Deja, kada neskiriami biudžeto asignavimai, tenka ieškoti kitų sprendimų. Žinoma, yra įvairiausios rizikos, bet juk tai svarstoma kolektyviai, o ne vieno ar dviejų žmonių. Sakyčiau, jei čia dar būtų personalinis sprendimas, galėtumėte čia dar ieškoti detektyvo. Bet to nėra“, – dėstė V. P. Andriukaitis.

LRF prezidento postą jis paliko 2008 metais, kuomet po kadencijos pertraukos buvo išrinktas į Seimą. 2009-aisiais vadovauti rankiniui pradėjęs E. Urbanavičius teigė radęs paliktą apie 190 tūkst. litų dydžio skolą bankui neskaičiuojant palūkanų.