Sportas

2015.09.08 13:45

Stalo futbolas entuziastai: šis sportas išmoko būti stipriu psichologiškai

Giedrė Baltrušytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Profesionaliai sportuoti galima net kavinėse ir baruose. Tai įrodė geriausiųjų pasaulyje vardą iškovoję stalo futbolo žaidėjai iš Lietuvos.

Profesionaliai sportuoti galima net kavinėse ir baruose. Tai įrodė geriausiųjų pasaulyje vardą iškovoję stalo futbolo žaidėjai iš Lietuvos.

Sporto šakų karaliumi tituluojamas futbolas kursto aistras ne tik milžiniškuose stadionuose, bet ir mažose uždarose patalpose, o žaisti jį gali net tie, kurių rankos išlavintos labiau negu kojos. Taip kartais apibūdinamas stalo futbolas, kurio ištakos siekia XX amžiaus pradžią.

„Pirmieji patentai tokio stalo futbolo, kaip mes jį įsivaizduojam, užfiksuoti Didžiojoje Britanijoje – buvo padarytas stalo žaidimas iš lauko žaidimo. Iki 1950 metų jo istorija nėra labai aiški, bet jau po to prasidėjo kaip sportas – Olandijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje pradėta žaisti gana stipriai. Galų gale tas žaidimas nukeliavo į Ameriką – 1970–1980 metais, ir ten vyko didžiuliai čempionatai“, – pasakoja Lietuvos stalo futbolo nacionalinės rinktinės kapitonas Arnas Bastys.

Po Amerikoje pasiekto populiarumo piko susidomėjimas stalo futbolu prislopo, o nauja populiarumo banga kilo po 2000-ųjų, kai susikūrė Pasaulio stalo futbolo federacija.

Lietuvoje tokiu postūmiu tapo šiųmetis pasaulio stalo futbolo čempionatas Austrijoje – jame dalyvavusi Lietuvos jaunių rinktinė iškovojo auksą. Medalininkai pasakoja, kad norint pasiekti gerų rezultatų reikia daug atkaklumo ir nuoseklaus kasdienio darbo, o kartais treniruotis tenka net ir prie stalo stovint vienam.

„Gal ir sunku iš pradžių, nes reikia įdėti labai daug pastangų. Užkabino gal tai, kad tuo metu buvo didelė konkurencija, buvo daugiau žmonių, kurie žaidžia, ir visi jie geriau už mane žaidė, todėl buvo stimulas kopti aukštyn, pradėjau daugiau treniruotis“, – sako Lietuvos stalo futbolo jaunių rinktinės narys Albinas Šeputis.

„Reikia greitos reakcijos, reikia būti stipriam psichologiškai, kad kitas žaidėjas tavęs nepalaužtų, nepradėtum žaisdamas nervintis, nes kartais dėl to gali ir pralaimėti.

Lietuvoje susirenka 5–6, kartais 7 moterys, pasaulyje susirenka maždaug 34–40 moterų. Tai visai nemažai“, – teigia Lietuvos stalo futbolo moterų rinktinės narė Austėja Šermončiūtė.

Stalo futbolo mėgėjų gretos Lietuvoje pastaraisiais metais sparčiai plečiasi. Šio „viruso“ platintojai vienu didžiausių privalumų įvardija žaidimo socialumą, nes jis suburia aplink stalus ir suvienija net ir visiškai nepažįstamus žmones.

„Tarptautiniai turnyrai, mūsų organizuojami turnyrai yra kaip didelės socialinės bendruomenės veikla, kur žmonės susipažįsta vieni su kitais, atranda save, išmoksta žaisti, kovoti, psichologiškai būti stiprūs, išmoksta laimėti ir tai tiesiog žavi“, –  tvirtina A. Bastys.

Lietuvoje jau įsteigta Nacionalinė stalo futbolo federacija ir veikia vienas stalo futbolo klubas. Jo įkūrėjai siekia, kad šis užsiėmimas būtų oficialiai pripažintas sporto šaka – esą tada būtų lengviau ieškoti rėmėjų ir būtų galima dažniau dalyvauti tarptautiniuose turnyruose.