Sportas

2015.09.08 13:45

T. Meškonis: nebeatmetamas ir juodasis scenarijus

Brazilijoje prasideda pasaulio futbolo čempionatas, tačiau ar sulauksime finalo? Rimtų sporto leidinių, kaip „France Football“, vadovai ir žurnalistai jau nebeatmeta juodojo scenarijaus – kad čempionatas gali būti nutrauktas jam nepasibaigus, teigia LRT sporto žurnalistas Tautvydas Meškonis, komentuosiantis čempionato rungtynes.

Brazilijoje prasideda pasaulio futbolo čempionatas, tačiau ar sulauksime finalo? Rimtų sporto leidinių, kaip „France Football“, vadovai ir žurnalistai jau nebeatmeta juodojo scenarijaus – kad čempionatas gali būti nutrauktas jam nepasibaigus, teigia LRT sporto žurnalistas Tautvydas Meškonis, komentuosiantis čempionato rungtynes.

„Visi kalba apie puikiai žinomus dabartinius įvykius Brazilijoje ir tai, kas nutiktų, jei staiga Brazilijos rinktinė pralaimėtų aštuntfinalyje ar ketvirtfinalyje. Sakoma, kad tokiu atveju gali kilti dideli neramumai ir sutrukdyti pabaigti čempionatą. Labai nesinorėtų, kad taip atsitiktų, bet įsivaizduokime, koks stresas slegia Brazilijos rinktinę, kai beveik visi brazilai įsitikinę, kad jų komanda turi laimėti šį čempionatą“, – interviu LRT laidai „Ryto garsai“ sako T. Meškonis.  

Žurnalistas taip pat atskleidė, su kokia dilema susiduria komentatoriai per pasaulio futbolo čempionatus ir kodėl mano, kad Belgijos rinktinė neis taip toli, kaip daug kas prognozuoja.

- Tautvydai, kiek rinktinių šiame pasaulio čempionate dalyvauja, kiek rungtynių bus sužaista čempionate?

- Pirmajame etape dalyvauja 32 rinktinės. Jos suskirstytos į 8 grupes po 4 komandas. Po dvi komandas iš grupės patenka į aštuntfinalius, į atkrintamąsias varžybas. Iš viso bus sužaistos 64 rungtynės.

- Statistikai jau yra kruopščiai suskaičiavę, kad jei imtume gryną rungtynių laiką, tai yra 96 valandos – 4 paros gryno futbolo. Tautvydai, kiek rungtynių teks pačiam komentuoti?

- Mes komentuosime kartu su kolega Nerijumi Kesminu. Bent jau šiuo metu esame pasidaliję per pusę – po 32 rungtynes. Pagal jūsų pateiktus skaičiavimus, išeitų po 48 valandas.

- Tai iš tiesų nemenkas uždavinys?

- Taip, ir uždavinys nemenkas, ir iššūkis, kad rungtynių laikas toks... Nors jis nėra labai tragiškas. Daugelis sirgalių nerimavo, kad bus rungtynių labai vėlai naktį. Turint omenyje, kad Brazilija tolokai nuo mūsų, gal laikas ir nėra labai blogas. Vėliausios rungtynės prasidės 1 valandą. Na, bus išimtis naktį iš šeštadienio į sekmadienį – vienerios rungtynės vyks 4 valandą Lietuvos laiku, bet jos – vienintelės. Visos kitos prasidės 19 val., 22 val. ir 1 val.

- Tautvydai, kelintas tau pačiam, kaip komentatoriui, šis pasaulio čempionatas?

- Aš tiksliai neskaičiavau. LRT televizija oficialiai pradėjo pasaulio čempionatus transliuoti nuo 1994 metų – tada čempionatas vyko Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tai visus komentavau nuo to laiko. Ir kažkiek rungtynių, matyt, pusiau pirataudami, kadangi tuo metu buvo tokia situacija, parodėme iš 1990 metų pasaulio čempionato.

- Solidi patirtis, bet, aišku, vis tiek reikia specialiai ruoštis. Įdomi ta komentatorių vidaus virtuvė. Tarkime, kaip jūs ruošiatės sunkiai ištariamoms pavardėms, kurių visada pasitaiko?

- Čia gal sudėtingiau su mažiau žinomų komandų žaidėjais. Man (manau, kad ir mano kolegai N. Kesminui bei futbolo sirgaliams) sudėtingiausios yra korėjiečių pavardės. Mes kartais juokaujame, kad tas pavardes gali išmokti, gali užmesti akį į savo užrašus, tačiau klausimas, ar sirgaliams tai labai aktualu, ar jie jas skiria. Taip, yra keli žaidėjai, kurie žinomi, jų pavardes galbūt sirgaliai yra įsiminę, tačiau kitos pavardės vargu ar kažką sako. Na, o prieš šį čempionatą mums ir kalbininkai pasisiūlė padėti.

Dėl pavardžių kyla daug diskusijų. Aš nepamirštu istorijos, kuri nutiko, kai vyko 1994 metų čempionatas. Man paskambino viena kolegė ir klausia, kodėl visai kitaip tariu žymiausio italų futbolininko pavardę. Buvo toks Roberto Baggio, itališkai tariamas „Badžo“. Mums kalbininkai rekomendavo tarti „Badžijas“. Kolegė ir sako: aš sėdžiu kartu su italu, jis nesupranta, apie kokį žaidėją tu kalbi, tokio žaidėjo nėra Italijos rinktinėje. Italui „Badžo“ ir „Badžijas“ – visiškai skirtingi futbolininkai.

- Tautvydai, komentatoriaus duona sunki. Juk žinome, kiek paskui žmonės komentuoja komentatoriaus komentavimą.  

- Komentatoriai, ypač per pasaulio čempionatus, susiduria su dilema. Yra daug žiūrovų, kurie futbolo rungtynes stebi tik per pasaulio čempionatą. Ir norisi ir jiems kažką pasakyti, nes jie daug ko nežino, o tikram sirgaliui ta pati informacija atrodo juokinga, nereikalinga, nes jis visa tai žino ir girdėjo.

Nuolatiniai sirgaliai kartais kai ką žino netgi geriau už komentatorius. Komentatoriams reikia pasirengti kalbėti apie 32 komandas, o jei sirgalius yra kažkokios vienos komandos gerbėjas – jis apie tą komandą gali žinoti netgi daugiau.

- Kaip manai, kurios rinktinės yra šio čempionato favoritės, kurios komandos gali nustebinti?

- Čia aš būsiu labai neoriginalus. Pirmo ešelono favoritas yra Brazilijos rinktinė, antrasis ešelonas – Ispanija, Argentina, Vokietija. Na, ir manau, nereikėtų visiškai pamiršti tokių komandų, kaip Italija, Olandija.

Apie belgus daug kas kalba, bet aš manau, kad tai dar per jauna komanda, turinti per mažai svarbių varžybų patirties, kad galėtų kažkuo nustebinti. Sakoma, kad iš jų nieko nesitikima ir jie gali toli nueiti, bet jie yra ne kurti ir girdi tas kalbas. Manau, kad tiems jauniems, nors ir talentingiems, žaidėjams stresas yra nemažas.

Beje, man teko kalbėtis su verslininku iš Ukrainos, kuris jaunystėje yra dirbęs garsiajame žurnale „France Football“. Prieš porą dienų jis buvo Paryžiuje susitikęs su šio žurnalo vyriausiuoju redaktoriumi. Pasirodo, jei kalbėsime apie favoritę Braziliją, jau ir rimtų leidinių vadovai, žurnalistai neatmeta ir juodojo scenarijaus, kad čempionatas gali iki galo ir neįvykti. Visi kalba apie puikiai žinomus dabartinius įvykius Brazilijoje ir tai, kas nutiktų, jei staiga Brazilijos rinktinė pralaimėtų aštuntfinalyje ar ketvirtfinalyje.

Sakoma, kad tokiu atveju gali kilti dideli neramumai ir sutrukdyti pabaigti čempionatą. Labai nesinorėtų, kad taip atsitiktų, bet įsivaizduokime, koks stresas slegia Brazilijos rinktinę, kai beveik visi brazilai įsitikinę, kad jų komanda turi laimėti šį čempionatą, ypač atsimenant tą gėdą, tragediją, kurią jie patyrė 1950 metais, kai Marakanos stadione pralaimėjo lemiamas rungtynes Urugvajui.

LRT – oficialus pasaulio futbolo čempionato transliuotojas. Čempionato atidarymą ketvirtadienį 21.10 val. ir pirmąsias rungtynes tarp Brazilijos ir Kroatijos 23 val. žiūrėkite per LRT televiziją ir raiškiosios televizijos kanalą LRT HD bei portale LRT.lt (tik Lietuvos teritorijoje).