Sportas

2015.09.08 13:45

Pasaulio futbolo čempionatas Brazilijoje – chaoso akivaizdoje

15min.lt 2015.09.08 13:45

Jau šį ketvirtadienį Brazilijoje prasideda Pasaulio futbolo čempionatas, tačiau organizacinis komitetas ir šalies valdžia turi daugybę bėdų – nesiliaujantys protestai, nepažabojamas nusikalstamumas, kaltinimai dėl blogos infrastruktūros, o prie viso to prisidėjo ir stichijos šėlsmas, rašo „The Wall Street Journal“.

Jau šį ketvirtadienį Brazilijoje prasideda Pasaulio futbolo čempionatas, tačiau organizacinis komitetas ir šalies valdžia turi daugybę bėdų – nesiliaujantys protestai, nepažabojamas nusikalstamumas, kaltinimai dėl blogos infrastruktūros, o prie viso to prisidėjo ir stichijos šėlsmas, rašo „The Wall Street Journal“.

San Paulo metropoliteno darbuotojai tęsia praėjusią savaitę pradėtą streiką. Jie reikalauja pakelti jiems atlyginimus 12,2 proc. ir nesutinka su Vyriausybės pasiūlytu kompromisu – algas pakelti 8,7 proc. Metropoliteno darbuotojus vienijančios profsąjungos prezidentas apkaltino šalies valdžią, kad ši nenori spręsti problemos. Jis sakė, kad metropoliteno darbuotojai nenorėtų protestuoti Pasaulio futbolo čempionato metu, tačiau mano, kad tai gali tekti daryti. 

„Jei jie turi pinigų Pasaulio futbolo čempionatui, kaip jie negali surasti lėšų įprastiniam transportui“, – sakė jis. 

Šiame mieste susiformavo daugiakilometrinės spūstys (žiniasklaidos teigimu, kai kur jos siekia 200 kilometrų). 

Jeigu šis streikas nebus nutrauktas, čempionato metu kils nemažų problemų – mat iki stadiono, kur vyks varžybos, žiūrovams reikia nusigauti metro. Beje, San Paule problemos ne tik metropolitene, bet ir stadione – iki šiol specialiai čempionatui pastatyto stadiono tribūnos nepatikrintos, taigi, nėra apsidrausta, ar iš tiesų jos išlaikys čia susirinkusius sirgalius. Būtent San Paule vyks pirmosios čempionato varžybos. 

Liūtys ir potvynis

Tarsi problemų būtų mažai, Brazilijoje prasidėjo ir stichijos siautėjimas. Paranos valstijoje po stiprių liūčių prasidėjo potvynis. Devyni žmonės žuvo, keliai tapo nepravažiuojami, užsemti namai, kuriuose gyvena 48 tūkst. žmonių. Sinoptikai prognozuoja, kad liūtys tęsis ir artimiausiomis dienomis. 

Kaip skelbia „El Nacional“, šalies valdžia artimiausiu metu nukentėjusiuose miestuose ketina skelbti ypatingąją padėtį. 

Tiesa, valstijos sostinėje Kuritiboje, kurioje vyks kelios rungtynės, liūčių kol kas nebuvo. Tačiau valstijos valdžia su nerimu seka orų prognozes. 

Didžiausia bėda – protestai

Tačiau stichija nėra pagrindinė problema. Daugiausia galvos skausmo kol kas organizatoriams pridaro protestai. Protestuoja ne tik San Paulo metropoliteno darbuotojai – protesto akcijos rengiamos visuose 12 miestų, kur suplanuotos varžybos. Kai kur protestuotojai susigrūmė su policija, o kai kur ir patys pareigūnai prisijungė prie protestuojančiųjų. 

Protestuojančiųjų reikalavimai įvairūs – vieni protestuoja dėl mažų algų, kiti nepatenkinti didelėmis išlaidomis čempionatui, dar kiti, daugiausia anarchistai, kaip pretekstą išreikšti nepasitenkinimui susigrumia su policija. Policija teigia, kad protestus koordinuoja grupuotė „Black Bloc“, ją neva finansuoja užsieniečiai, norintys sugadinti šventę Brazilijoje. 

Tiesa, šalies valdžia skelbia garantuojanti, kad milžiniškos pareigūnų pajėgos sugebės užtikrinti saugumą ir protestuotojams nepavyks pakliūti arti stadionų. Protestuotojai savo ruožtu teigia, kad prireikus jie pasiryžę susiremti su policija šių „saugumo zonų“ prieigose.

Bėdos su transportu

Prie viso chaoso prisidės taip iki galo ir neišspręstos transporto problemos. Kai kurie infrastruktūros projektai nebuvo pabaigti. 

Pavyzdžiui, Kujabos mieste taip ir nebuvo sutvarkyta transporto sistema, kuri padėtų turistams nusigauti iš oro miesto į centrą, taigi, jiems teks keliauti iki centro apie dvi valandas. Rio de Žaneire planuota užtikrinti gerą susisiekimą su oro uostu, tačiau iš planuotų septynių maršrutų tik du bus paruošti laiku. 

Nusikalstamumas nepažabojamas

Nerimą kelia ir nusikalstamumo padėtis valstybėje. Jau vien turistams paruošti lankstinukai, kaip elgtis Brazilijoje, turėtų nuteikti ne itin linksmai. Jiems rekomenduojama, jeigu bus užpulti, nerėkti, nesiginčyti – verčiau jau susitaikyti su faktu, kad bus apiplėšti, bet tokiu būdu išvengs kur kas liūdnesnės baigties. Turistams siūloma nevaikštinėti naktimis, nevartoti per daug alkoholio. 

Panašūs lankstinukai išdalinti ir žurnalistams. Beje, šie sužinojo, kad saugūs negalės jaustis net spaudos centruose stadionuose – pareigūnai neatmeta galimybės, kad plėšikai galėjo padirbti akreditacijų ir rungtynių metu mėginti apvogti žurnalistus. Žurnalistams rekomenduojama nuolatos prižiūrėti savo daiktus ir nedemonstruoti brangios įrangos viešajame transporte.

"Pasaulio futbolo čempionatas vyks birželio 12 – liepos 13 dienomis. Visas 64 čempionato rungtynes tiesiogiai rodys LRT: 56 rungtynės bus transliuojamos per LRT televiziją ir raiškiosios televizijos kanalą LRT HD, 8 – per LRT Kultūros kanalą. Visas rungtynes bus galima stebėti ir internetu (tik Lietuvos teritorijoje).