Naujienų srautas

Sportas2015.02.12 21:38

Politikos žinovai – apie futbolo čempionatą: simpatijos ir prognozės

Nors LRT.lt kalbinti politikos ekspertai serga už skirtingas futbolo komandas, paaiškėjo, kad visus juos vienija du dalykai: simpatijos Urugvajaus rinktinei ir tai, kad už mėgstamą rinktinę serga nuo pat vaikystės.

Nors LRT.lt kalbinti politikos ekspertai serga už skirtingas futbolo komandas, paaiškėjo, kad visus juos vienija du dalykai: simpatijos Urugvajaus rinktinei ir tai, kad už mėgstamą rinktinę serga nuo pat vaikystės.

Brazilijoje ketvirtadienį prasidėsiančiame FIFA pasaulio čempionate filosofas Leonidas Donskis tradiciškai palaikys olandus. Vilniaus universitete dėstantis politologas Laurynas Kasčiūnas sirgs už vokiečius, o jo kolega iš Vytauto Didžiojo universiteto Mindaugas Jurkynas – už brazilus.

„Nuo aštuonerių metų domiuosi futbolu: man tai – sporto šaka Nr.1, ir nelabai suprantu, kodėl Lietuvoje yra kitaip. Ir nuo aštuonerių metų, nuo tada, kai vokiečiai laimėjo pasaulio futbolo čempionatą (1990 m. laimėjo Vakarų Vokietija – LRT.lt), – sergu už šią rinktinę“, – teigia L. Kasčiūnas.

L. Donskis savo favoritams didelės sėkmės nežada

L. Donskis sako esąs konservatyvus žmogus – nuo vaikystės serga ir dabar sirgs už Olandijos rinktinę, nors šiame čempionate pripažįsta daug vilčių neturįs.

„Matyt, praėjo tie laikai, kai tvirtai tikėjau, kad ši komanda gali laimėti auksą. Gali tekti palaukti kitos kartos ir kitos epochos. Bet, nors favoritai greičiausiai bus kiti, vis tiek sirgsiu už Olandiją“, – teigia L. Donskis.

Jo žodžiais, prieš šį čempionatą olandų treneriams iškilo dilema: ar rinktis stiprią, bet senstančią futbolininkų kartą, veteranus, ar geriau pasikliauti labai stipria futbolo mokykla ir darbu su jaunimu, kuriuo Nyderlandai garsėja.

„Jų treneriai – geriausi pasaulyje, jų mokykla, ypač klubo „Ajax“, yra labai garsi. Dilema – paprasta: ar pasitikėti jaunimu, kuris dar neturi pakankamai patirties, kad išlaikytų didžiulę įtampą kovose su Ispanija ar Brazilija, bet užaugtų ir taptų galinga komanda, ar pasikliauti stipria, bet jau nueinančia karta? Komandos atnaujinimas liudija, kad treneriai nusprendė pasikliauti jaunais žaidėjais“, – svarsto pašnekovas.

Pasak L. Donskio, net ir surizikavusi – radikaliai atsijauninusi – Nyderlandų rinktinė bus kietas riešutas bet kuriai kitai komandai. „Jie nebijos stipriai žaisti nei su šeimininke – Brazilijos rinktine, nei su kitais favoritais. Bet vargu ar ši komanda galėtų tikėtis visiškos sėkmės – aukso“, – pripažįsta olandų gerbėjas.

Olandijos rinktinė, Reuters/Scanpix nuotr.

Kas pasieks finalą?

„Sirgsiu už tą pačią komandą, už kurią sergu nuo 1982 metų: Brazilijos rinktinę. „Užsikabinau“ žiūrėdamas, kaip brazilai žaidė vadinamąjį „jogo bonito“ futbolą, dar 1982-aisiais“, – pasakoja M. Jurkynas.

Jo požiūriu, šiemet brazilai turi daug šansų šeštą kartą laimėti pasaulio futbolo čempionatą ir nutraukti 1950 metų gėdą, kai jie namuose – Rio de Žaneire, Maracanos stadione – pralaimėjo lemiamą kovą dėl aukso Urugvajaus rinktinei 1:2.

„Istorija rodo, kad nė vieno Lotynų Amerikoje vykusio čempionato nėra laimėjusi europiečių komanda. O Europoje yra laimėję tik brazilai – 1958 metais. Taigi statistika yra palanki Lotynų Amerikos komandoms“, – savo mėgstamos rinktinės galimybes svarsto M. Jurkynas.

Politologas primena, kad FIFA konfederacijų taurę praėjusiais metais laimėję brazilai pasaulio čempionų titulą ginsiančius ispanus įveikė net 3:0. Per tuos metus, politologo nuomone, brazilai savo geros formos neprarado.

„Manau, finale gali būti Brazilija, jei tik nepalūš psichologiškai. Ir greičiausiai – Ispanija. Puikiai gali „iššauti“ ir vokiečiai, ir olandai. Nereikia nurašyti ir portugalų, Argentinos ir Urugvajaus“, – sako M. Jurkynas.

Kad finale turėtų žaisti Brazilija, „jei žvaigždės sėkmingai susidėlios“, pripažįsta ir L. Donskis: „Manau, nugalėti juos jų aikštėje yra be galo sunku“.

Vis dėlto, pašnekovo nuomone, yra viena komanda, kuri gali mesti iššūkį brazilams: tai – Ispanijos rinktinė. Kaip rimtą pretendentę į finalą L. Donskis taip pat įvardija Vokietiją bei sako nenurašantis Argentinos.

„Neatmetu galimybės, kad ispanai sėkmės atveju nugalėtų brazilus. Negalima nurašyti ir kitų galingų komandų, tarp jų – Vokietijos, kuri yra disciplinuota ir galinga. Nenurašyčiau ir Argentinos, kuri yra galinga komanda, bet jau ne pirmus metus patiria seną bėdą – neranda gero trenerio, kuris atskleistų šios komandos talentus“, – LRT.lt sako filosofas.

Savo ruožtu L. Kasčiūnas brazilams žada sunku čempionatą ir primena jų ankstesnes nesėkmes. „Visi, kaip visada, kalba apie brazilus. Bet brazilams gali nutikti taip, kaip nutiko 1950 metais, kai lemiamas rungtynes Maracanos stadione jie pralaimėjo Urugvajui. Nors jau buvo atvažiavusios šventinės mašinos švęsti brazilų pergalę.

Po tų rungtynių, kiek žinau, buvo rasti trys lavonai žmonių, mirusių nuo širdies smūgio. Nenoriu pasakyti, kad Maracanos stadione vėl bus lavonų: noriu tik pasakyti, kad brazilams nebus lengva. O pusfinalyje ar net finale jie vėl gali susitikti su Urugvajumi“, – favoritų perspektyvas kiek aptemdo politologas.

Ir nors L. Kasčiūnas Braziliją įvardija kaip vieną realiausių pretendenčių į finalą, jis, kaip ir L. Donskis, tiki stipriausių Europos rinktinių galimybėmis: „Vokietiją įvardyti tiesiog privalau. Nereikia pamiršti ir titulą ginančių ispanų“.

Brazilijos gerbėjas M. Jurkynas pripažįsta, kad jo numylėtiniai daug dėmesio skiria žaidimo grožiui, o tai kartais kenkia efektyvumui: „Pastaruoju metu futbolo technikai dėmesio skiriama mažiau, daugiau rūpinamasi greičiu, taktika, futbolininkų fiziniu pasirengimu. Ir vis tiek brazilai stengiasi puošti žaidimą akrobatikos elementais. Kartais tai net būna jų pralaimėjimo priežastis: jie nori žaisti veikiau efektingai nei efektyviai. Bet tokį futbolą malonu žiūrėti“.

Reuters/Scanpix nuotr.

Belgija: netikėtumas ar jau – nebe?

Ir L. Donskis, ir L. Kasčiūnas tikisi gero Belgijos rinktinės žaidimo, bet skirtingai mato šios rinktinės stiprybę: L. Donskis mano, kad belgams padės „netikėtumo faktorius“, o L. Kasčiūnas jokio netikėtumo neįžvelgia.

Pasak L. Donskio, dar visai neseniai atrodė, kad praėjo tie laikai, kai Belgija gebėjo tapti pasaulio čempionatų prizininke; bet ji atgimė. Dabar, filosofo nuomone, tai yra ne tik stipri, bet ir labai gerai besiginanti komanda, o gera gynyba esanti itin svarbi pasaulio čempionatuose.

„Belgijai padės tai, kad iš jos niekas nesitiki aukso. Tokiai komandai psichologiškai yra lengviau. O tas faktas, kad niekas iš jų nesitiki pergalės prieš Ispaniją ar Braziliją, jiems gali padėti. Nenoriu pasakyti, kad belgai būtinai eis iki finalo. Vis tiek Brazilija, Ispanija, Portugalija, Olandija yra objektyviai stipresnės už Belgiją. Bet ši gali jas nugalėti, padedama netikėtumo faktoriaus“, – teigia pašnekovas.

Savo ruožtu L. Kasčiūnas sako nemanantis, kad Belgiją gali pateikti siurprizų. Ne todėl, kad ji silpna, o todėl, kad apie jos galimybes pateikti siurprizų kalbama jau keletą mėnesių, ir geri šios rinktinės rezultatai nieko per daug nestebintų. Belgija, jo nuomone, jau dabar gali būti vertinama kaip solidi varžovė kitoms komandoms.

L. Kasčiūno požiūriu, Belgija turi daug šansų nueiti iki pusfinalio. „Nors ši rinktinė gali ir „perdegti“, kaip neretai nutinka jaunimui“, – daro išlygą politologas.

Belgijos rinktinė, Reuters/Scanpix nuotr.

Argentinos vargai

Nors L. Donskis geriau už L. Kasčiūną vertina Argentinos rinktinės perspektyvas, jis pripažįsta, jog ši komanda išgyvena sunkų periodą, o didžiausias jos vargas – dėl trenerio.

„Man atrodo, kad Argentinos žaidėjai pranoksta trenerius. Ypač tai badė akis Diego Maradonos atveju, kai praeityje buvęs genialus žaidėjas tapo visiškai prastu treneriu. Jis tiesiog dezorganizavo komandą. Ar Lionelis Messi ir kiti talentai sulauks savęs verto trenerio? Sunku pasakyti. Bet jei argentiniečiai sužaistų visa jėga, jie taptų labai sudėtingu varžovu bet kuriai komandai“, – svarsto L. Donskis.

Jo žodžiais, kai Maradona, būdamas futbolininku, jungė savo avantiūrizmą (kaip antai įvartis ranka į anglų vartus) su talentu, tai pasiteisino. Bet kai esi treneris, tokia mąstysena ir tokie triukai, pasak L. Donskio, nepasiteisina.

„Reikėjo ne kurti savo legendą ir teatrališkai elgtis stadione, bet rimtai dirbti su komanda. Ji buvo talentinga, bet negavo jokios strategijos. Baigėsi tuo, kad ši komanda patyrė visišką fiasko praėjusio pasaulio čempionato rungtynėse su vokiečiais – 0:4. Pasikartojo tai, ką 1974 metų čempionate padarė olandai, tokiu pat rezultatu sutraiškę argentiniečius. Organizuota komanda gali laimėti prieš talentus“, – pažymi L. Donskis.

Žvelgdamas į Argentinos rinktinės praeitį, filosofas sako, jog nuo Luiso Menotti – trenerio, su kuriuo Argentina 1978-aisiais tapo pasaulio čempione – laikų ši rinktinė kankinosi, mėgindama rasti gerą strategą. „Tokioms šalims, kaip Olandija ir Vokietija, šiuo atžvelgiu kur kas labiau pasisekė“, – teigia pašnekovas.

Nei Argentinai, nei Italijai sėkmingo pasirodymo šiame pasaulio čempionate nežada L. Kasčiūnas. Jo manymu, dabartinė Argentinos rinktinė nepajėgi pretenduoti į medalius.

Argentinos rinktinė, Reuters/Scanpix nuotr.

Urugvajui – komplimentai, Anglijai – liūdnos prognozės

Už Vokietijos nacionalinę rinktinę sergantis L. Kasčiūnas portalui LRT.lt atskleidžia, kad kitos dvi komandos, už kurias sirgtų, yra Airija ir Urugvajus. Jo nuomone, Urugvajus šiame čempionate gali pateikti siurprizų.

Šią rinktinę, gerai pasirodžiusią per praėjusį pasaulio čempionatą bei pernykštę Konfederacijų taurę, giria ir už olandus sergantis L. Donskis, ir už brazilus sergantis M. Jurkynas.

„Man patinka Lotynų Amerikos futbolas. Patinka Argentinos žaidimas. Pastarajame pasaulio čempionate labai patiko Urugvajaus. Urugvajaus rinktinė ir Diego Forlanas buvo tiesiog fantastiški. Jei ne olandai, tai mano simpatijos būtų pakrypusios Urugvajaus naudai“, – atskleidžia olandų rinktinės gerbėjas.

Tuo metu Anglijos rinktinė, L. Kasčiūno nuomone, turi įsisenėjusių problemų ir keliaus namo jau po grupės varžybų. „Jau gali iš anksto pirktis bilietus“, – prognozuoja politologas.

Jo vertinimu, Anglijos rinktinė nesugeba įveikti „savo kompleksų“: turi įsisenėjusią vartininko problemą, o kalbant bendriau, esą stokoja tikėjimo savo pergale.

„Tai – negebanti laimėti komanda, nors, jei paskaičiuotume kiekvieno žaidėjo rinkos kainą, matytume, jog anglai turi net dukart turtingesnę komandą už vokiečius. Anglus persekioja kažkoks prakeiksmas. Ir jie niekaip nesugeba įveikti vokiečių: gali laimėti prieš juos draugiškose rungtynėse ar per atrankos etapą, bet niekad jų neįveiks atkrentamosiose varžybose“, – juodus debesis šiai Albiono rinktinei piešia L. Kasčiūnas.

Urugvajaus rinktinė, AFP/Scanpix nuotr.

Pasaulio futbolo čempionatas vyks birželio 12 – liepos 13 dienomis. Visas 64 čempionato rungtynes tiesiogiai rodys LRT: 56 rungtynės bus transliuojamos per LRT televiziją ir raiškiosios televizijos kanalą LRT HD, 8 – per LRT Kultūros kanalą. Visas rungtynes bus galima stebėti ir internetu (tik Lietuvos teritorijoje).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi