Sportas

2014.05.29 12:50

Lietuvos irkluotojai tragiško potvynio padarinių Belgrade nejaučia

BNS 2014.05.29 12:50

Lietuvos irklavimo suaugusiųjų rinktinė trečiadienį jau susirinko Serbijos sostinėje Belgrade, kur savaitgalį vyks septintasis Europos irklavimo čempionatas. Dešimt Lietuvos sportininkų sudarys penkias įgulas – Belgrade startuos po vieną vyrų ir moterų vienvietę, po vieną dvivietę bei vyrų porinė keturvietė valtis.

Lietuvos irklavimo suaugusiųjų rinktinė trečiadienį jau susirinko Serbijos sostinėje Belgrade, kur savaitgalį vyks septintasis Europos irklavimo čempionatas. Dešimt Lietuvos sportininkų sudarys penkias įgulas – Belgrade startuos po vieną vyrų ir moterų vienvietę, po vieną dvivietę bei vyrų porinė keturvietė valtis.

Sportininkai trečiadienį ir ketvirtadienį Belgrado Slava ežere galėjo treniruotis ir tuo pačiu laukė čempionato burtų, kurie bus ištraukti ketvirtadienį. Penktadienį irkluotojų laukia kvalifikaciniai bei paguodos plaukimai, šeštadienį – pusfinaliai, o sekmadienį – pagrindiniai finalai.

Serbiją bei Bosniją ir Hercegoviną pastaruoju metu skandino didžiuliai potvyniai. BBC prieš savaitę pranešė apie 35 žuvusiuosius, o potvynio mastas per 120 metų, kuomet pradėti rinkti duomenys, nėra matytas. Tačiau Lietuvos atstovai teigė, kad Belgrade per daug potvynio ženklų nepastebėję.

„Pačiame Belgrade nieko nesimato. Vieta, kur vyks čempionato varžybos, tvarkinga ir sausa, mieste kai kur palei upę sustatytos nuo vandens apsaugotos užtvaros su smėlio maišais, tačiau paties potvynio čia nėra. Belgradas yra ant kalvos, turbūt todėl potvynis jo nepasiekė.

Skrisdami virš miesto lėktuvu matėme kitokį vaizdą – apylinkės apsemtos, gana kraupu žiūrėti. Tačiau ten, kur esame mes, nieko blogo nematyti, organizatoriai apie tai taip pat nekalba, stengiasi vaizduoti, kad nieko nevyksta“, – pasakojo Lietuvos irklavimo federacijos generalinė sekretorė Inga Daukantienė.

Jai antrino ir Europos čempionės titulą kartu su Milda Valčiukaite ginsianti Donata Vištartaitė, kuriai Belgradas nėra naujiena – čia ji varžybose dalyvaus jau trečią kartą.

„Potvynio padarinių mes visai nematome, neskaitant, kad antradienį buvo šiek tiek pakilęs vanduo ir šiek tiek apsemti tilteliai, tad organizatoriai panaudojo papildomas platformas. Šiandien (trečiadienį) matomai vanduo kiek atslūgo ir jų jau nebeprireikė. Vienintelis nemalonus dalykas – reikia atlaikyti nežmonišką kiekį uodų. Jų tikrai sunku atsiginti“, – pasakojo D. Vištartaitė.

Balkanus ėmus plauti gamtos stichijai pačiam buvo iškilusi grėsmė ir pačiam irklavimo čempionatui, tačiau jau kiek anksčiau serbai užtikrino, kad varžybos tikrai įvyks.

„Serbijos irklavimo federacija ir organizacinis komitetas pažada optimaliausias įmanomas sąlygas, atitinkančias visus FISA standartus. Taip pat tikimės, kad, nepaisant nematytų iššūkiu, visi dalyviai iš Belgrado išsiveš tik pačius geriausius įspūdžius“, – prieš savaitę atvirame laiške visoms Europos irklavimo federacijoms rašė organizacinio komiteto pirmininkas Nebojša Jevremovičius.

Atrodo, kad serbai savo pažadus pildo puikiai. I. Daukantienė teigė, kad čempionatui serbai pasirengę puikiai.

„Viskas yra labai aukštame lygyje, mes nustebę. Organizatoriai yra pasirengę gerai, savanoriai mus pasitiko dar prieš pasų kontrolę ir nepaleidžia iš akių iki šiol. Viskas yra puiku, viešbučius gavome tokius, kokius ir užsisakėme, maitinimas net viršijo mūsų lūkesčius“, – sakė I. Daukantienė.

Porinėje keturvietėje valtyje startuosiančio Europos čempionato debiutanto Vytauto Lapatiuko teigimu, sąlygos Belgrade geros, džiugina ir oras.

„Aš nestebiu, kaip organizatoriai pasirengę, nes esu susitelkęs startui, bet šiaip viskas yra gerai. Treniruočių sąlygos gana geros, oras geras – nei karšta, nei šalta, tikrai patogu treniruotis ir ruoštis startui“, – sakė V. Lapatiukas.

Europos irklavimo čempionatas vyksta 5 kilometrus nuo Belgrado centro nutolusioje Ada Ciganlija saloje ir šalia sukurtame dirbtiniame 3,5 km ilgio Sava ežere. Šis ežeras sukurtas 1967 m. pastačius dvi užtvankas salos galuose.

Šalia tekanti Sava upė, nuo kurios vardą gavo ir dirbtinis ežeras, ir yra viena potvynio Balkanuose kaltininkių – jos vandenys paskandino Serbiją bei Bosniją ir Hercegoviną. Upė Sava teka per tokius miestus, kaip Belgradas, Zagrebas ir Liubliana.

Kas dieną Ada Ciganlija saloje įkurti sporto ir rekreaciniai kompleksai sutraukia vidutiniškai iki 100 tūkst. lankytojų. Aplink salą driekiasi daug restoranų, dviračių takų, pasivaikščiojimų vietų ir paplūdimių. Sava ežeras ir Ada Ciganlija sala dėl savo populiarumo dažnai vadinami Belgrado jūra.

Šių metų Europos irklavimo čempionatas pranoko visus lūkesčius ir jau aišku, kad bus didžiausias. Prieš septynerius metus iš naujo pradėtame organizuoti Europos čempionate dalyvavo 397 irkluotojai, kurie sudarė 133 įgulas. Šiemet irkluotojų užregistruota net 659 ir jie sudarys 252 įgulas. Pernai Sevilijoje (Ispanija) 153 įgulose startavo 545 sportininkai.

Gausiausias sportininkų delegacijas į Belgradą siunčia Vokietija, Italija ir Olandija – po 52 irkluotojus. Didžiajai Britanijai atstovaus 51 sportininkas, Rusijai – 49, Prancūzijai – 41, Čekijai – 38, Lenkijai – 36 irkluotojai.

Lietuvos delegaciją sudaro dešimt sportininkų: vienvietininkai Mindaugas Griškonis ir Lina Šaltytė, moterų porinė dvivietė su Milda Valčiukaite ir Donata Vištartaite, vyrų porinė dvivietė, kurią irkluos Saulius Ritter ir Rolandas Maščinskas bei vyrų keturvietė – Andrius ir Vytautas Lapatiukai, Dominykas Jančionis bei Aurimas Adomavičius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.