Sportas

2014.03.28 11:18

Ruošiatės bėgioti? Trenerio patarimai, kaip daryti tai teisingai

DELFI.lt2014.03.28 11:18

„Atrodo paprastas dalykas – bėgimas, tačiau tai nėra taip paprasta, kaip mums atrodo. Dažnai pradedantysis net nežino, kaip tinkamai apsirengti skirtingu metų laiku, o ką kalbėti apie taisyklingą bėgimą. Dauguma mėgėjų bėgikų net nežino, kad prieš pradedant bėgti reikia daryti apšilimą“, – sako „Sveiko bėgimo mokyklos“ įkūrėjas, Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės narys Ričardas Rekst.

„Atrodo paprastas dalykas – bėgimas, tačiau tai nėra taip paprasta, kaip mums atrodo. Dažnai pradedantysis net nežino, kaip tinkamai apsirengti skirtingu metų laiku, o ką kalbėti apie taisyklingą bėgimą. Dauguma mėgėjų bėgikų net nežino, kad prieš pradedant bėgti reikia daryti apšilimą“, – sako „Sveiko bėgimo mokyklos“ įkūrėjas, Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės narys Ričardas Rekst.

Šios mokyklos atsiradimo priežastimi tapo bėgikai bėgiojantys Vingio parke. Pro patyrusio sportininko akis nepraslydo tai, kad beveik visi mėgėjai bėgiojantys savo malonumui „laužo“ save. R. Rekst dalijasi savo patirtimi su visais, norinčiais pavasarį pasitikti smagia ristele.

Apšilimas – pirmas dalykas apie kurį reikia pagalvoti prieš pradedant kiekvieną treniruotę ar aktyvesnę fizinę veiklą. Tik gerai apšilus ir ištempus savo raumenis galite sumažinti riziką patirti rimtą traumą, kuri gali pakenkti Jūsų sveikatai ir tolimesnėms galimybėms užsiimti sportu.

Prieš pradėdami sportuoti, privalote atlikti apšilimą, atidžiai ištempti visas raumenų grupes. Pradėkite nuo nesudėtingo, lėto fizinio pratimo ir padidinkite jo intensyvumą. Turite atlikti apšilimą visoms raumenų grupėms, kurios dirbs intensyvios mankštos metu! Apšilimui reikia skirti ne mažiau kaip 10 min.

Bėgimo technika

• Taisyklingas kvėpavimas

• Kūno laikysena

• Pėdos statymas

• Bėgimo tempas

Bėgant rekomenduojama įprasti kvėpuoti per nosį. Įkvepiant per nosį ir per ją iškvepiant. Jei kvėpuojate per dažnai ir stinga oro – sulėtinkite tempą. Pradžioje ypatingai nereiktų savęs kankinti ties tuo, tik svarbu, kad pakankamai iškvėptumėte, nes kitaip plaučiuose susikaupęs anglies dioksidas sukels duriantį skausmą šone, kurio taip nemėgsta naujokai.

Laikysena tiesi, kūnas kiek pasviręs į priekį, rankos lengvai sulenktos (neįsitempusios), kumščiai lengvai sugniaužti. Pradedate bėgti lyg virsdami į priekį, t. y. pasinaudodami gravitacijos jėga, taip palengva perkeldami kojas ir bėgate. Bėgant tiek kojos, tiek rankos, tiek liemuo turi judėti taisyklingai, viena kryptimi, nenukrypstant nei į išorę, nei į vidų. Svarbu nebūti įsitempusiam.

Pėdos statymas iš principo priklauso nuo to, kokį atstumą bėgate ir kokia yra Jūsų įgimta atsispyrimo maniera. Pradedantiesiems (iki 10–20 km) patartina bėgti statant priekinę pėdos dalį (nuo pirštų).

Bėgimo tempą lengviausia pasirinkti tokiu principu: bėgdami Jūs turite įstengti lengvai kalbėti.

Sportinė avalynė ir apranga

Batai – svarbiausias bėgiko atributas. Batai turi būti skirti bėgimui su amortizuojančiomis pagalvėlėmis. Jie turi būti komfortiški, jokiu būdu nespausti, pirštai neturi remtis į priekinę bato dalį, turi atitikti Jūsų pėdos tipą.

Batai dar skirstomi pagal tai ant kokios dangos bus bėgama. Tai gali būti kietai (asfaltui) arba minkštai (takeliams ir keliukams miške, parke, pievoms ir t. t.) dangai skirti batai. Pagalvokite, kur daugiausiai bėgiosite ir pagal tai rinkitės batų tipą. Taipogi bėgimo batus reikia keisti atsižvelgiant į gamintojo rekomenduojamą kilometražą, kuris konkrečiam modeliui gali būti nuo 500 iki 1000 ar daugiau kilometrų.

Apranga. Svarbiausia, kad vasarą nebūtų karšta, o žiemą – šalta. Apranga turi būti patogi, lengva, nevaržyti judesių ir leisti kūnui kvėpuoti. Žiemą geriau rengtis plonesniais bet keliais drabužių sluoksniais, nes oro tarpai tarp sluoksnių saugos nuo šalčio geriau, negu vienas storesnis rūbas, o ir svoris dažniausiai bus mažesnis kelių plonų rūbelių.

„Sveiko bėgimo mokykla“ startavo tik su keliais dalyviais norinčiais išmokti bėgti sveikai ir teisingai. Palaipsniui rinkosi vis daugiau besidominčių bėgimo paslaptimis. Bėgikai entuziazmo nestokoja, vos prieš kelis mėnesius pradėję nuo 4 km distancijos, šiandien bėga jau po 20 km. Svarbiausia tai, kad tuo jie nežada apsiriboti ir jau šių metų gegužės mėnesį vyksiančiame Rygos maratone jie žada stoti prie starto linijos – (21 km 98 m) puse maratono.

Treneris džiaugėsi, kad net keli mokyklos nariai žada rugsėjo mėnesį įveikti pilną maratono distanciją (42 km 195 m).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt