Sportas

2014.02.07 20:40

Rusija surengė įspūdingą atidarymo ceremoniją

DELFI.lt, BNS 2014.02.07 20:40

Rusija penktadienį pradėjo vienos prieštaringiausiai vertinamų pastarojo meto olimpiadų atidarymo ceremoniją, siekdama įtikinti skeptiškai nusiteikusį pasaulį, kad šis prezidento Vladimiro Putino vadovaujamas projektas gali būti sėkmingas.

Rusija penktadienį pradėjo vienos prieštaringiausiai vertinamų pastarojo meto olimpiadų atidarymo ceremoniją, siekdama įtikinti skeptiškai nusiteikusį pasaulį, kad šis prezidento Vladimiro Putino vadovaujamas projektas gali būti sėkmingas.

Po pasirengimo, kurį persekiojo prieštaringi vertinimai dėl gėjų teisių, vėlavusių statybų ir susirūpinimo saugumu, 40 tūkst. vietų Fišto stadionas Juodosios jūros pakrantėje Sočyje pratrūko sveikinimo šūksniais 20 val. 14 min. vietos (18 val. 14 min. Lietuvos) laiku – tą akimirką, simbolizuojančią 2014-uosius metus, prasidėjo pustrečios valandos trukmės atidarymo ceremonija.

Dangų nušvietė fejerverkai, o maža mergaitė vardu Liubov (Meilė), kybodama ant lynų, regis, žengė oru virš stadiono, po ja slenkant garsiems Rusijos kraštovaizdžiams.

Tačiau prasidedant ceremonijai buvo ir vienas gedimas – neužsidegė viena iš penkių iliuminuotų snaigių, kurios turėjo transformuotis į penkis olimpinius žiedus.

Tik nedaugelis pastarųjų metų žaidynių buvo taip smarkiai siejamos su vienu žmogumi. V. Putinas Sočio olimpiados reikalu rūpinosi dar prieš sėkmingą Rusijos paraišką 2007-aisiais ir tai darė iki pat pačios ceremonijos.

Rusijos prezidentas sutiko daugiau kaip 40 kitų valstybių vadovų ir lyderių, atvykusių į atidarymo ceremoniją, tarp jų – Jungtinių Tautų (JT) generalinį sekretorių Ban Ki-mooną, Kinijos prezidentą Xi Jinpingą, problemų savo šalyje į kampą įvarytą Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių.

Tačiau krinta į akis JAV prezidento Baracko Obamos  ir tokių svarbių Europos Sąjungos valstybių kaip Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija lyderių nedalyvavimas. Daugelis tai laiko ignoravimu dėl prieštaringai vertinamo Rusijos įstatymo prieš gėjus.

Maždaug 3,5 tūkst. pirotechnikos priemonių, iš viso – 22,5 tonos, bus iššaudyta per visą atidarymo ceremoniją, kurioje dalyvauja maždaug 3 tūkst. atlikėjų ir 2 tūkst. savanorių.

Ceremonija, pagal sumanymą, turėjo papasakoti Rusijos istoriją nuo pat senovės, per imperinius laikus ir revoliuciją – taip, kad būtų suprantama ir įdomu ir rusams, ir užsieniečiams.

„Pagrindinis tikslas yra, kad milijonai žmonių pajustų mūsų meilę Rusijai“, – sakė Konstantinas Ernstas, Rusijos Pirmojo televizijos kanalo generalinis direktorius ir atidarymo ceremonijos prodiuseris.

Rusių popduetas „Tatu“, garsėjantis lesbiečių įvaizdžio naudojimu savo klipuose, per išankstinį šou atliko savo hitą „Nas ne dogoniat“ („Mūsų nepavys“).

Dueto narės Lena Katina ir Julija Volkova, kurios šlovės viršūnę pasiekė praėjusio dešimtmečio pradžioje, realiame gyvenime nėra lesbietės, bet jų dalyvavimas olimpiados atidarymo ceremonijoje gali būti vertinamas kaip užkoduotas Rusijos atkirtis Sočio žaidynes temdantiems Vakarų tvirtinimams, kad Rusija yra netolerantiška homoseksualumui.

Tačiau K .Ernstas tvirtino, kad „Tatu“ paprasčiausiai buvo pakviesta kaip viena iš nedaugelio užsienyje garsių Rusijos popgrupių. „Negalime pasigirti tokiomis populiariomis popgrupėmis kaip Londonas“, – sakė jis.

Kadangi Rusija labiausiai garsėja klasikine muzika ir baletu, šiems žanrams per ceremoniją bus atstovaujama labiau nei rokui.

Per ceremoniją buvo parodytas naujas baleto numeris pagal puotos sceną iš Levo Tolstojaus romano „Karas ir taika“, kurį atliko tokios baleto žvaigždės kaip Svetlana Zacharova iš legendinio Didžiojo teatro.

Vėliau įspūdingo stoto boksininkas Nikolajus Valujevas atliko draugiško sovietų milicininko dėdės Stiopos, kuris buvo mėgstamas vaikų literatūros herojus, bet tikriausiai suglumino užsieniečius, vaidmenį.

Lietuvos vaizdas iš kosmoso ir D. Stagniūnas – vėliavnešys

Lietuvos vėliavą visų olimpiados šalių dalyvių parade nešė Deividas Stagniūnas. „Didelė garbė ir pasitikėjimas nešti šalies vėliavą“, – prieš atsakingą akimirką sakė sportininkas.

Ne itin gausioje lietuvių kolonoje dar žygiavo kalnų ir lygumų slidininkai Ingrida Ardišauskaitė, Vytautas Strolia, Ieva Januškevičiūtė, Rokas Zaveckas, čiuožėjos Isabella Tobias bei Agnė Sereikaitė. Kartu su jais stadione pasirodė ir jų treneriai, medikai, misijos vadovės Vida Vencienė, Lina Vaisetaitė, olimpinis atašė Antanas Muraška.

Ceremonijoje nebuvo biatlonininkų Dianos Rasimovičiūtės ir Tomo Kaukėno, kurie jau rengiasi startams. T. Kaukėnas jau šeštadienį pirmasis iš lietuvių stos į 10 km sprinto lenktynių startą (16 val. 30 min.).

Įdomu, kad Sočyje ledo šokių varžybose teisėjaus ir Lietuvos teisėja Laimutė Krauzienė.

Organizatoriai pranešė, kad žiūrovai pamatys ir kiekvienos olimpiados šalies-dalyvės teritorijos vaizdą iš kosmoso. Taigi turėtume sužinoti, kaip atrodo iš kosmoso, ir mūsų Lietuva.

Sočio žiemos olimpinės žaidynės vyks nuo vasario 7 iki vasario 23 dienos.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.