Naujienų srautas

Sportas2015.09.08 13:45

Kiek išpurvintas Lietuvos sportas: penktadalis pripažįstą žaidę sutartose varžybose

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Penktadalis futbolininkų ir septintadalis krepšininkų žino arba įtaria dalyvavę varžybose, dėl kurių rezultato buvo susitarta iš anksto. Beveik pusė sportininkų stato lažybų bendrovėse dėl varžybų, kuriose žaidžia. Tuo metu dauguma sirgalių, sužinoję apie išankstinius susitarimus, nebepalaikytų komandų ir nebežiūrėtų varžybų transliacijų, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktų tyrimų rezultatai.

Penktadalis futbolininkų ir septintadalis krepšininkų žino arba įtaria dalyvavę varžybose, dėl kurių rezultato buvo susitarta iš anksto. Beveik pusė sportininkų teigia, kad sporitninkai lošia lažybų bendrovėse dėl varžybų, kuriose patys žaidžia. Tuo metu dauguma sirgalių, sužinoję apie išankstinius susitarimus, nebepalaikytų komandų ir nebežiūrėtų varžybų transliacijų, rodo „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktų tyrimų rezultatai.

Skelbiamais apklausos duomenimis, 15 proc. futbolininkų ir 20,5 proc. krepšininkų yra asmeniškai sulaukę pasiūlymų dalyvauti susitarimuose dėl rungtynių baigties. 28 proc. futbolo ir 44 proc. krepšinio žaidėjų yra girdėję, kad jų kolegos dalyvavo tokiuose susitarimuose.

Apklaustų sportininkų žiniomis, įsitraukti į susitarimus dėl varžybų eigos arba baigties dažniausiai pasiūlo komandos draugai (28,4 proc.), buvę kolegos (24 proc.) ir klubų savininkai (18,4 proc.). 13,9 proc. respondentų minėjo lažybų bendroves, 7,5 proc. – trenerius.

Priežastis – noras užsidirbti daugiau

42,1 proc. krepšininkų ir 38 proc. futbolininkų teigia girdėję, kad jų kolegoms bent kartą teko patirti spaudimą įsitraukti į nesąžiningus susitarimus. Paklausti, kodėl sportininkai dalyvauja susitarimuose, tiek futbolininkai, tiek krepšininkai dažniausiai nurodė finansines priežastis: norą papildomai užsidirbti (52 proc.), prastą asmeninę finansinę padėtį (16 proc.), laiku neišmokamus atlyginimus (13 proc.).

Daugumos tyrime dalyvavusių krepšininkų ir futbolininkų žiniomis, sportininkai neretai stato lažybų punktuose dėl rungtynių, kuriose žaidžia patys (42,4 proc.) arba žaidžia kitos komandos (67,2 proc.).

Per pastaruosius metus laiku visus atlyginimus gavo tik trečdalis apklaustų sportininkų. Trečdaliui atlyginimai vėlavo nuo mėnesio iki penkių mėnesių, dešimtadaliui – iki metų arba ilgiau.

Apklaustų sportininkų manymu, atsakomybę už šių dviejų sporto šakų problemas ir jų sprendimą visų pirma turi prisiimti federacijos. Lietuvos gyventojai mano, kad atsakingos yra ne tik krepšinio ir futbolo federacijos, bet ir Kūno Kultūros ir Sporto departamentas prie LR Vyriausybės.

Reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos duomenimis, 68 proc. gyventojų svarbu sąžiningumas sporte. Dauguma jų, sužinoję apie išankstinius sportininkų susitarimus, imtųsi socialinių sankcijų: 60 proc. iš jų nebepalaikytų komandų, 51,2 proc. nebežiūrėtų varžybų transliacijų, 18,3 proc. nebepirktų bilietų į sporto varžybas, 12 proc. nestatytų lažybų punktuose.

Daugiau „Transparency International“ Lietuvos skyriaus tyrimo rezultatų – čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi