Sportas

2015.09.08 13:45

Du dešimtmečius gyvavęs Metų sportininko prizas – „Šaulys“ po sausio 18-osios „numirs“

Menininko Stanislovo Kuzmos sukurta ir geriausiam šalies sportininkui nuo 1994-ųjų įteikiama „Šaulio“ skulptūra šiemet nugalėtojo rankose bus laikoma paskutinį kartą.

Menininko Stanislovo Kuzmos sukurta ir geriausiam šalies sportininkui nuo 1994-ųjų įteikiama „Šaulio“ skulptūra šiemet nugalėtojo rankose bus laikoma paskutinį kartą.

Savo „gyvenimą“ dvidešimtąjį kartą Lietuvos metų sportininkui teikiamas „Šaulys“ užbaigs po kasmetinės Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) geriausiųjų atletų pagerbimo ceremonijos sausio 18 dieną.

„Mums nepavyko iš S.Kuzmos artimųjų išpirkti teises į „Šaulį“, todėl kitais metais bus įteikiamas kitas trofėjus“, – teigė LTOK generalinis sekretorius Valentinas Paketūras.

Vilniuje šeštadienį vyksiančioje LTOK geriausių šalies sportininkų dešimtuko pagerbimo ceremonijoje bus įteikta paskutinė turėta S. Kuzmos sukurta skulptūra. Po 2012-aisiais Anapilin išėjusio gero LTOK draugo garsaus skulptoriaus S. Kuzmos mirties komitetas dar turėjo dvi likusias „Šaulio“ skulptūras.

Nepavykusios derybos

„Po Stanislovo Kuzmos mirties mes susisiekėme su skulptoriaus artimiausiais žmonėmis ir pradėjome kalbėti apie galimybę išsipirkti teises į „Šaulį“. Juk kuomet tais gūdžiais metais Stanislovas specialiai „Šaulį“ kūrė LTOK geriausio sportininko apdovanojimo ceremonijai, dar niekas nemąstė apie teises, negalvojo apie galimus teisinius niuansus.

Jis kasmet iš bronzos liejo trofėjų, LTOK sumokėdavo pinigus ir, atrodė, kad taip bus visada. Tačiau dabar šeima atsisako perleisti teises į „Šaulį“ ir neduoda garantijų, kad šis kūrinys nebus tiražuojamas. Žodžiu, nėra garantijos, kad skulptūra nebus platinama ar kaip kitaip komerciniu būdu parduodama“, – kalbėjo LTOK generalinis sekretorius.

Todėl jau nuspręsta, kad S.Kuzmos „Šaulys“ šiemet bus įteiktas paskutinį kartą – kitais metais geriausias Lietuvos sportininkas gaus ne „Šaulį“, o per metus konkurso būdu atrinktą kitą meno kūrinį.

LTOK vadovybė praėjusiais metais dar bandė susitarti su S. Kuzmos giminėmis, tačiau iškilo ir papildomų klausimų bei nesutarimų. Mat du dešimtmečius „Šaulio“ liejimui naudojama forma jau susidėvėjo, reikėjo ne mažiau kaip 30 tūkst. litų naujai formai pagaminti ir ši finansinė našta turėjo kristi tik ant LTOK pečių.

„Tuomet ir klišės, ir „Šaulio“ liejimas kainuotų itin daug. Bet olimpinis komitetas neturėtų jokių garantijų, kad „Šauliai“ liktų tik vieno renginio trofėjumi“, – sakė V. Paketūras. Neoficialiais skaičiavimais, kitų metų „Šaulio“ skulptūra kainuotų apie 45 tūkst. litų.

Naujas prizas, nauji rinkimai

LTOK vadovai tikina, kad po konkurso naujojo geriausio sportininko trofėjaus teisės priklausys šalies olimpiniam komitetui.

Greičiausiai, paskutinį „Šaulį“ šiemet gaus praėjusių metų geriausia Lietuvos sportininkė 16-metė plaukikė Rūta Meilutytė. Ji į Lietuvą atvyksta penktadienį. Todėl ceremonija buvo derinta prie sportininkės varžybų ir išvykų grafiko.

2013 metų geriausiems sportininkams bus įteikti ir piniginiai prizai: už pirmąją vietą nugalėtojas gaus 30 tūkst. litų, už antrąją – 20-mt ir trečiąją – 10 tūkst. litų.

„Mes planuojame ir reorganizuoti geriausio Metų sportininko rinkimus. Lietuvoje geriausiuosius renka ne tik LTOK, bet ir Lietuvos sporto žurnalistai. Manytume, kad vertėtų sujungti jėgas ir daryti vieną galingą apdovanojimo ceremoniją.

Sporto žurnalistai turi savo nuomonę, šalies žmonės labiau mėgsta populiarius sportininkus. Sujungus šias nuomones, taip pat specialistų bei trenerių pamąstymus, tikrai turėsime tikrąjį geriausių šalies sportininkų dešimtuką“, – apie ateitį ir Metų sportininko rinkimus aiškino LTOK generalinis sekretorius V. Paketūras.

Visi „Šaulio“ laimėtojai nuo 1994 metų:

1994 m. – Raimondas Mažuolis (plaukimas)

1995 m. – Remigijus Lupeikis (dviračių sportas)

1996 m. – Arvydas Sabonis (krepšinis)

1997 m. – Raimondas Šiugždinis (buriavimas)

1998 m. – Diana Žiliūtė (dviračių sportas)

1999 m. – Edita Pučinskaitė (dviračių sportas)

2000 m. – Virgilijus Alekna (lengvoji atletika)

2001 m. – Rasa Polikevičiūtė (dviračių sportas)

2002 m. – Raimondas Rumšas (dviračių sportas)

2003 m. – Šarūnas Jasikevičius (krepšinis)

2004 m. – V. Alekna

2005 m. – V. Alekna

2006 m. – V. Alekna

2007 m. – Ramūnas Šiškauskas (krepšinis)

2008 m. – Edvinas Krungolcas (šiuolaikinė penkiakovė)

2009 m. – Simona Krupeckaitė (dviračių sportas)

2010 m. – S. Krupeckaitė

2011 m. – Laura Asadauskaitė (šiuolaikinė penkiakovė)

2012 m. – Rūta Meilutytė (plaukimas)

2013 m. – ?