Sportas

2015.09.08 13:45

Lietuvos olimpiečių apsisprendimas – kas ir kodėl nevažiuotų į Sočio olimpiadą?

Modestas Krukauskas, 15min.lt2015.09.08 13:45

Teroro aktai Rusijoje likus vos 40 dienų iki Sočio olimpiados privertė Lietuvos tautinį olimpinį komitetą (LTOK) prabilti apie galimybę leisti patiems olimpiečiams nuspręsti, ar jie nebijo teroro išpuolių ir ar vyks į olimpiadą. Nors kelialapius į Sočį kol kas turi tik trys sportininkai, greičiausiai mūsų šalies olimpinę rinktinę sudarys 9 nariai.

Teroro aktai Rusijoje likus vos 40 dienų iki Sočio olimpiados privertė Lietuvos tautinį olimpinį komitetą (LTOK) prabilti apie galimybę leisti patiems olimpiečiams nuspręsti, ar jie nebijo teroro išpuolių ir ar vyks į olimpiadą. Nors kelialapius į Sočį kol kas turi tik trys sportininkai, greičiausiai mūsų šalies olimpinę rinktinę sudarys 9 nariai.

Prieš pat 2014 metus Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) pranešė, kad nesvarsto galimybės boikotuoti Sočio olimpinių žaidynių dėl saugumo ar politinių motyvų, bet sausio pabaigoje Lietuvos olimpinės rinktinės nariams gali pasiūlyti patiems apsispręsti, ar dalyvauti žiemos žaidynėse Rusijoje.

Nerimą kelia teroro išpuoliai

„Bus vykdomojo komiteto posėdis ir mes, žinoma, svarstysime, galbūt – bet, pabrėžiu, galbūt – siūlysime sportininkams patiems apsispręsti. Tačiau viliamės, kad iš tikrųjų saugumas Sočyje bus užtikrintas“, – tikino LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

Per dvi dienas Volgograde buvo įvykdyti du išpuoliai, kuriuos Rusijos teisėsaugos pareigūnai laiko teroro atakomis: sekmadienį mirtininkas detonavo galingą bombą šio miesto pagrindinėje geležinkelio stotyje, o pirmadienį per rytinį eismo piką susprogdintas sausakimšas troleibusas.

Per abu išpuolius nukentėjo 106 žmonės, iš kurių 33 žuvo, o 65 sužeistieji gydomi ligoninėse.

Šie išpuoliai padidino susirūpinimą dėl saugumo per Sočio žiemos olimpiadą, kuri prasidės vasario 7-ąją. Australijos pareigūnai pagrasino uždrausti savo sportininkams dalyvauti žaidynėse, jeigu atakos Rusijoje tęsis.

Diana Rasimovičiūtė: „Nereikia painioti sporto ir politikos“

„Aš būtinai vyksiu į Sočio olimpiadą – žinoma, dar reikia gauti kelialapį į žaidynes. Bet žinau viena – nereikia painioti sporto ir politikos“, – sakė Lietuvos žiemos olimpinės rinktinės senbuvė 29-erių biatlonininkė Diana Rasimovičiūtė.

Nors sportininkė dar nenorėjo anksčiau laiko džiaugtis kelialapiu į Sočį, šiomis dienomis Vokietijoje startuojanti biatlonininkė yra didžiausią reitingą mūsų šalies moterų biatlono ekipoje turinti sportininkė ir sausio 19-ąją galės oficialiai sakyti, kad ji yra Sočio žaidynių dalyvė. Kaip ir kiti kandidatai – slidininkai, biatlonininkai ar kalnų slidininkai.

„Sprogimai galėjo įvykti ir kitoje valstybėje, jei ji rengtų olimpiadą. Nuo teroro aktų niekas neapsaugotas. Sportininkai ketverius metus svajoja prasimušti į olimpinę rinktinę, galima sakyti, tai viso gyvenimo svajonė. Aš nenoriu kalbėti apie politiką ir tikiu, kad Sočyje bus saugu, todėl pasirengusi ir tikrai noriu vykti į 2014-ųjų olimpiadą“, – dėstė jau trijose žiemos olimpiadose dalyvavusi D. Rasimovičiūtė.

Savo apsisprendimą – „važiuosiu“ 15min.lt išsakė ir Lietuvos biatlono rinktinės lyderis bei geriausią reitingą šalyje turintis Tomas Kaukėnas.

„Jokių boikotų. Aš noriu dalyvauti pirmosiose savo olimpinėse žaidynėse. Mane sustabdyti vykti į Sočį gali tik trauma. Tie, kurie dėl saugumo bijo važiuoti į žaidynes ar siekia boikotuoti olimpiadą, parodo savo bejėgiškumą.

Mano pozicija aiški – nors Lietuvos santykiai su Rusija kol kas ne itin geri, vis dėlto, reikia rodyti pagarbą varžybas rengiančiai pusei. Juk tai darys visas pasaulis ir net tos šalys, kurios, galbūt, turi dar daugiau priežasčių nemėgti Rusijos“, – sakė 24-erių T.Kaukėnas, taip pat besitreniruojantis Vokietijoje ir savaitgalį kovosiantis biatlono trasose.

Agnė Sereikaitė: „Savo pasiryžimo nekeisiu“

Kelialapį į Sočio žaidynes kišenėje jau turinti greitojo čiuožimo trumpuoju taku atstovė 19-metė Agnė Sereikaitė kategoriškai atsisakė svarstyti klausimą dėl galimybės atsisakyti planų startuoti olimpiadoje.

„Man viskas aišku – aš ketverius metus siekiau tikslo, dirbau ir nesirengiu dabar žengti žingsnio atgal. Manęs dabar lauks Europos jaunimo čempionatas Vokietijoje, o jau po to su Čekijos olimpine rinktine skrisiu į Sočį. Tai jau nuspręsta – savo pasiryžimo nekeisiu“, – sakė pastaruoju metu su čekų sportininkais šioje šalyje besitreniruojanti A. Sereikaitė.

D. Stagniūnas ir I. Tobias nevažiuotų, tik jei kiltų karas

Tos pačios nuomonės buvo ir Lietuvos šokėjų ant ledo pora Deividas Stagniūnas ir Isabella Tobias. Beveik dvejus metus siekę 2014-ųjų Sočio olimpiadoje atstovauti Lietuvai, praėjusių metų gruodžio mėnesį prezidentei Daliai Grybauskaitei suteikus išimties tvarka mūsų šalies pilietybę amerikietei I. Tobias, dabar pora olimpiadai rengiasi JAV mieste Bostone.

„Jie aiškiai pasakė – mes 100 proc. dalyvausime Sočio žaidynėse. Niekas negali pakeisti jų pasiryžimo čiuožti olimpiadoje. Tik karas. Bet tai jau iš fantastikos srities. Tie teroro aktai... Žinote, jie lyg etatiniai olimpiadų šaukliai – visą laiką prieš olimpiadas būna kažkokių sprogdinimų, bandymu sukompromituoti olimpiadas, jų saugumą.

Vargu, ar kas galės suprasti čiuožėjų poros būseną ar žodžius, jei jie išsigąstų ar nuleistų rankas: 8 metus svajoti apie žaidynes ir po to ramiai pasakyti – bijome teroro aktų. Ne, net kalbos nėra – vasario 3 dieną Deividas ir Isabella iš Detroito skris į Sočį“, – sportininkų pasiryžimą startuoti olimpiadoje Rusijoje išdėstė Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė Lilija Vanagienė.

V. Strolia: „Tai – mano svajonė“

Čekijoje treniruočių stovykloje plušantis dar vienas būsimasis Lietuvos olimpinės rinktinės slidininkas Vytautas Strolia taip pat buvo kategoriškas – svajonė startuoti olimpiadoje yra kur kas svarbesnė už baimę ir politiką.

„Aš važiuosiu – tai mano šansas ir juo noriu pasinaudoti. Kiekvienas žmogus turi teisę įgyvendinti savo svajonę. Olimpiada – mano svajonė ir darau viską, kad galėčiau ten nuvykti. Dabar net apie traumas bijau pagalvoti – mąstau tik apie pasirodymą Sočyje.

Ar galiu ten sukurti stebuklą? Žiūrint ką vadinsime stebuklu – apie medalį būtų per drąsu galvoti, bet apie aukštesnę vietą... Kodėl nepagalvojus. Apskritai, aš nežinau, ar nors vienas iš Lietuvos olimpinės rinktinės narių galėtų atsisakyti šanso dalyvauti olimpiadoje. Manau, kad visi bus už vykimą į žaidynes“, – sakė jaunasis Lietuvos slidininkas, prieš pat žaidynes Sočyje dar startuosiantis pasaulio jaunimo čempionate Italijoje. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt