Sportas

2015.09.08 13:45

Iš kai kurių rinktinių bus atimtas žodis „Lietuvos“ – liks tik „Federacijos rinktinė“

Modestas Krukauskas, 15min.lt2015.09.08 13:45

Nuo 2015 metų ne kiekviena rinktinė galės vadintis „Lietuvos rinktine“. Jei viena ar kita mūsų šalies sporto federacija neatitiks kitąmet vyksiančios pripažinimo tvarkos kanonų, jos deleguojamos komandos negalės vadintis Lietuvos rinktinėmis.

Nuo 2015 metų ne kiekviena rinktinė galės vadintis „Lietuvos rinktine“. Jei viena ar kita mūsų šalies sporto federacija neatitiks kitąmet vyksiančios pripažinimo tvarkos kanonų, jos deleguojamos komandos negalės vadintis Lietuvos rinktinėmis.

„Tai bus Federacijos rinktinė. Ji taip ir vadinsis. Tarptautinėje arenoje. Jei sporto šakos federacija nebus pripažinta valstybės, ji negalės vadintis ir valstybės vardu. Sakau, tai bus Federacijos rinktinė, o ne Lietuvos“, – naujos tvarkos niuansus ketvirtadienį aiškino Kūno kultūros ir sporto departamento direktorius (KKSD) Klemensas Rimšelis.

Lapkričio 22-ąją dieną buvo pasirašytas įsakymas, kuriame teigiama, kad visos 93 dabar įregistruotos ir KKSD pripažįstamos sporto šakų federacijos per 2014 metų vasarą privalės pateikti būtinus pripažinimui dokumentus ir atitikti tam tikrus kriterijus.

„Europos Sąjungos direktyvose kalbama apie taip vadinamą Federacijų stambinimą. Sakysime, tik kaip pavyzdys: jei yra tarptautinė slidinėjimo federacija, tai nevertėtų kalbėti apie Lietuvos slidinėjimo ir Lietuvos kalnų slidinėjimo federacijas. Nė viena valstybė negali išlaikyti besiskaidančias į sporto šakų rungtis federacijas“, – aiškino KKSD direktorius.

Jis teigė, kad Lietuvoje pradėjo plisti ne tik rungčių sporto federacijos, bet ir visiškai keistos besikuriančios organizacijos, kurios siekia gauti finansavimą iš valstybės.

„Yra ir tokia federacija – sportinio pėrimosi federacija. Su vantomis, sportiškai vanojiesi – ir tai tampa sporto šaka“, – nustebindamas žurnalistus pasakojo K. Rimšelis.

KKSD vadovas tikino, kad po pripažinimo tvarkos įsigaliojimo, 2015-aisiais Lietuvoje sporto šakų federacijų turėtų sumažėti nuo 93 iki 70-ties. Anot Europos sporto organizacijų statistikos, Vokietijoje ir Nyderlanduose yra tik po 40 valstybių finansuojamų sporto federacijų.

„Galiu pasakyti, kad tik keturios mūsų šalies federacijos turi aiškius ir ilgalaikius planus: rėmėjus, požiūrį, į kur eina ta sporto šaka, ko siekiama per ateinančius penketą metų.

Kitos gyvena keistai – vienos prašo pinigų renginiams ir bando įsibėgėti. Bet ir yra tokių, kurios sako – neduosite pinigų, nieko nedarysime. Vos ne įkaitais tampame“, – kalbėjo KKDS direktorius, kuris pasidžiaugė, kad kitų metų šalies sporto asignavimai sieks 91,5 mln. litų.

Kaip parašyta KKSD įsakyme, viena ar kita sporto šakos federacija bus pripažinta ir gaus valstybės finansavimą, jei jos tarptautinę federaciją sudaro ne mažiau kaip 35 šalys iš 3 žemynų, jei tarptautinė organizacija rengia pasaulio čempionatus, kuriuose varžosi ne mažiau kaip 16 rinktinių iš 3 planetos žemynų.

Be to, organizacijos privalo pripažinti pasaulinę Antidopingo agentūrą (WADA), savo gretose šalyje turėti ne mažiau kaip 100 narių, o federacijos vadovybėje neturėtų būti teisiamų už sunkius ir itin sunkius nusikaltimus. Be to, norinti būti pripažintai KKSD, visuomeninei sporto organizacijai neturėtų būti jau iškelta bankroto byla.

„Mes tikrai šiuos pakeitimus rengėme visoms federacijoms, o ne kažkuriai konkrečiai federacijai. Todėl nevertėtų dabar kalbėti, kas nepraeis tos tvarkos, kam grės nemalonumai negauti valstybės finansavimo. Vasarą bus pateikti dokumentai, o jau rudenį skaičiuosime viščiukus“, – sakė K. Rimšelis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.