Sportas

2013.12.02 12:55

Prezidentė išimties tvarka suteikė Lietuvos pilietybę I. Tobias

ELTA2013.12.02 12:55

Vadovaudamasi Konstitucija, Pilietybės įstatymu ir atsižvelgdama į Pilietybės reikalų komisijos siūlymą, prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo Jungtinių Amerikos Valstijų pilietei Isabellai Tobias išimties tvarka suteikė Lietuvos Respublikos pilietybę.

Vadovaudamasi Konstitucija, Pilietybės įstatymu ir atsižvelgdama į Pilietybės reikalų komisijos siūlymą, prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo Jungtinių Amerikos Valstijų pilietei Isabellai Tobias išimties tvarka suteikė Lietuvos Respublikos pilietybę.

Prezidentė atsižvelgė į tai, kad ledo šokėjų pora I. Tobias ir Deividas Stagniūnas jau yra iškovoję teisę dalyvauti 2014 metų žiemos olimpinėse žaidynėse, kuriose atstovaus Lietuvos valstybei. Ši sportininkų pora patenka į pajėgiausių Europos žemyno ledo čiuožėjų dešimtuką ir pasaulio penkioliktuką, yra vieninteliai Lietuvos dailiojo čiuožimo atstovai, turintys teisę atstovauti Lietuvai kitų metų vasarį vyksiančiose olimpinėse žaidynėse.

Iškovota teisė dalyvauti olimpiadoje yra aukšto sportinio meistriškumo įrodymas, o dalyvavimas olimpinėse žaidynėse viena iš sportininkų karjeros viršūnių. Būdami vieni pajėgiausių ir geriausių tiek Europos, tiek pasaulio ledo čiuožėjų porų, D. Stagniūnas ir I. Tobias visose tarptautinėse varžybose atstovauja Lietuvai.

Prezidentė atsižvelgė ir į tai, kad sportininkė I. Tobias trejus su puse metų treniruojasi poroje su Lietuvos piliečiu D. Stagniūnu, taip pat mokosi lietuvių kalbos, yra išlaikiusi lietuvių kalbos egzaminą, dalyvauja JAV lietuvių bendruomenės gyvenime.

D. Grybauskaitė Lietuvos Respublikos pilietybę išimties tvarka suteikia pirmą kartą. Nuo 2003 metų Lietuvos Respublikos pilietybė išimties tvarka buvo suteikta dviem žmonėms – menininkui Jonui Mekui ir kunigui Stasiui Žiliui.

Penktadienį prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo išsiųstas atviras laiškas dėl Lietuvos pilietybės suteikimo mūsų šaliai atstovaujančiai čiuožėjai iš Jungtinių Amerikos Valstijų I. Tobias. Atvirą laišką pasirašė 19 Lietuvos sporto bendruomenės atstovų, tarp jų ir septyni olimpiniai čempionai: Daina Gudzinevičiūtė, Lina Kačiušytė, Vida Vencienė, Darius Kasparaitis, Šarūnas Marčiulionis, Modestas Paulauskas ir Algimantas Šalna.

Laiške prezidentės prašoma atkreipti dėmesį, kad kelialapius į Sočio žiemos olimpines žaidynes iškovojo tik 15 šalių šokių ant ledo poros, tarp jų ir Lietuvos.

I.Tobias olimpinį kelialapį iškovojo kartu su lietuviu D. Stagniūnu. Nuo 2010 metų pavasario kartu čiuožiantys sportininkai 2011 metais pasaulio pirmenybėse buvo keturiolikti, o „Skate America“ varžybose Kanadoje iškovojo bronzą. Lietuvos pora 2012 metų Europos čempionate užėmė devintąją vietą.

Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse iš viso dalyvaus 24 šokių ant ledo poros.

„Pilietybės suteikimas I. Tobias sustiprintų Lietuvos delegaciją kitų metų žiemos olimpinėse žaidynėse, dar labiau prisidėtų prie šalies vardo garsinimo pasaulyje“, – pažymima laiške.

Lietuvos čiuožimo federacijos (LČF) prezidentė Lilija Vanagienė penktadienį Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje pažymėjo, kad jau patekimas į olimpines žaidynes yra didžiulis pasiekimas.

„Tokiai mažai šaliai kaip Lietuva sunku rasti vienodo lygio čiuožėjus porų varžyboms. Be to, Lietuvoje dailiojo čiuožimo atstovai neturi sąlygų siekti aukštų rezultatų, todėl talentingi čiuožėjai išvyksta treniruotis svetur. Turime džiaugtis, kad jie ten turi geras sąlygas. Patekti tarp kelialapius į olimpines žaidynes iškovojusių penkiolikos šalių porų – didžiulis pasiekimas, – teigė L. Vanagienė. – Labai džiaugtumėmės, jei I. Tobias būtų suteikta Lietuvos pilietybė ir antrą kartą kelialapį į olimpines žaidynes iškovojęs D. Stagniūnas pagaliau galėtų dalyvauti olimpinėse žaidynėse“.

LČF vadovė pridūrė, kad D. Stagniūnas šiuo metu už nuopelnus gauna valstybinę stipendiją.

L. Vanagienė sakė esanti beveik įsitikinusi, kad D. Stagniūnas baigs čiuožėjo karjerą, jei I. Tobias Lietuvos pilietybė nebus suteikta.

Suteikti Lietuvos pilietybę I. Tobias prašoma buvo antrą kartą. Amerikietė, Prezidentės D. Grybauskaitės sprendimu, šių metų pradžioje išimties tvarka netapo mūsų šalies piliete.

22-ejų metų I. Tobias ir 28-erių metų D. Stagniūnas gruodžio 5–8 dienomis turėtų dalyvauti tarptautinėse varžybose Zagrebe (Kroatija), o sausio 13–19 dienomis – Europos čempionate Budapešte (Vengrija).

I. Tobias ir D. Stagniūnui Sočio olimpinėse žaidynėse keliamas tikslas užimti 10–15 vietas.

Kadangi Lietuvos pora iškovojo kelialapį į olimpines žaidynes, tai Sočyje tarp šokių ant ledo varžybų teisėjų bus lietuvė Laimutė Krauzienė. Ji teisėjavo ir Vankuverio olimpinėse žaidynėse.

D. Stagniūnas neteko galimybės 2010 metais dalyvauti Vankuverio žiemos olimpinėse žaidynėse, kai prezidentė D. Grybauskaitė išimties tvarka Lietuvos pilietybės nesuteikė jo buvusiai partnerei amerikietei Katherine Copely, primena ELTA.