Sportas

2015.09.08 13:45

Nuo 2015 metų įsigalios griežtesnis Pasaulinis antidopingo kodeksas

ELTA 2015.09.08 13:45

Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) steigiamoji valdyba patvirtino atnaujintą Pasaulinį antidopingo kodeksą ir tarptautinius standartus testavimui bei tyrimams ir laboratorijoms. Naujas, griežtesnis, kodeksas įsigalios nuo 2015 metų.

Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) steigiamoji valdyba patvirtino atnaujintą Pasaulinį antidopingo kodeksą ir tarptautinius standartus testavimui bei tyrimams ir laboratorijoms. Naujas, griežtesnis, kodeksas įsigalios nuo 2015 metų.

Naujajame kodekse griežtėja sankcijos už antidopingo taisyklių pažeidimus. Už antidopingo taisyklių pažeidimą pirmąkart sankcija ilgėja – skiriama diskvalifikacija nuo dvejų iki ketverių metų (šiuo metu – nuo griežto įspėjimo iki dvejų metų diskvalifikacijos), nebent sportininkas sugebės įrodyti, kad nebuvo tyčinio vartojimo.

Kodekse dopingo kontrolės vengimas numatytas kaip antidopingo taisyklių pažeidimas. Tuo metu laikotarpis, per kurį praleidžiami trys testai arba suteikta neteisinga informacija apie buvimo vietą, mažėja nuo 18 iki 12 mėnesių. Tai reiškia, kad greičiau sueina senaties pažeidimui terminas, tačiau griežtėja sankcija už šiuos pažeidimus – skiriama diskvalifikacija iki dvejų metų (šiuo metu – vienerių metų diskvalifikacija).

Nacionalinėms antidopingo organizacijoms ir tarptautinėms federacijoms atsiranda prievolė automatiškai pradėti tyrimą savo jurisdikcijos ribose prieš sportininką aptarnaujantį personalą, jei nepilnamečio sportininko mėginys teigiamas. Taip pat atsiranda nauja nuostata dėl diskvalifikuotų trenerių ir aptarnaujančio personalo – sportininko bendradarbiavimas su tokiu personalu, jam žinant apie diskvalifikaciją, bus laikomas antidopingo taisyklių pažeidimu, taigi pats sportininkas gali sulaukti sankcijų.

Naujame kodekso variante greta testavimų pabrėžiama ir tyrimų reikšmė – nacionalinės antidopingo organizacijos ir tarptautinės federacijos įpareigojamos atlikti ne tik testavimą, bet ir tyrimus dėl antidopingo taisyklių pažeidimų renkant įrodymus ir informaciją.

Kodekso atnaujinimo procesas prasidėjo 2011 metų pabaigoje. Vyriausybės, sporto organizacijos, nacionalinės antidopingo organizacijos ir kitos organizacijos per tris svarstymo fazes pateikė apie 4 tūkst. komentarų ir siūlymų.

Nuo 2015 metų nacionalinės antidopingo organizacijos turės naują kodeksą inkorporuoti į nacionalines antidopingo taisykles, o Vyriausybės iki šio laikotarpio turės priimti ar atnaujinti reikiamus teisės aktus, politiką, administracinę praktiką, reikalingą apsikeisti informacija tarp institucijų.