Sportas

2013.11.15 21:17

Vilniaus „Lietuvos ryto“ legionieriai Belgrade jaučia derbio kraujo kvapą

„Crazy city, crazy people”, – šypsosi Omaras Cookas. Amerikietis su kitu „Lietuvos ryto” legionieriumi serbu Milenko Tepičiumi puikiai žino, ką reiškia žaisti Belgrade pašėlusių sirgalių akivaizdoje.

„Crazy city, crazy people”, – šypsosi Omaras Cookas. Amerikietis su kitu „Lietuvos ryto” legionieriumi serbu Milenko Tepičiumi puikiai žino, ką reiškia žaisti Belgrade pašėlusių sirgalių akivaizdoje.

Kad ir kaip pavadintum – beprotiškais, pamišusiais ar išprotėjusiais – Serbijos sirgaliams tai skamba kaip komplimentas..

Jie jau išpirko visus bilietus į šįvakar Belgrado „Pionir” arenoje vyksiančias Eurolygos D grupės rungtynes. Vilniaus „Lietuvos ryto” krepšininkams teks atlaikyti ne tik „Crvena zvezda” atakas, bet ir 8000 žiūrovų spaudimą.

O Belgrade tai padaryti išties beprotiškai sunku, rašo dienraštis „Lietuvos rytas”.

Arba su mumis, arba prieš mus

O.Cookas ir M.Tepičius žino, kad dviejų Belgrado superklubų „Crvena zvezda” ir „Partizan” sirgaliams neegzistuoja buvę saviškiai. O buvusių priešų stovyklos karių jie išvis mirtinai neapkenčia.

„Turiu Belgrade keletą draugų, „Crvena zvezda” sirgalių, – kalba O.Cookas, 2007–2008 m. buvęs šio Belgrado klubo lyderis. – Sakė, kad džiaugsis mane vėl matydami. Bet jie labai myli savo komandą ir bet kokia kaina nori matyti ją laiminčią.”

Aišku, kad O.Cooko praeities nuopelnai serbams šįvakar nerūpės. O M.Tepičius išvis tikisi pragaro, nes jis – amžinas priešas iš „Partizan”.

„Priešprieša tarp „Crvena zvezda” ir „Partizan” žiauri. Jeigu kada nors žaidei varžovų komandoje – nesitikėk, kad tave sutiks maloniai”, – iššūkiui rengiasi M.Tepičius, „Partizan” aprangą vilkėjęs net tris sezonus – 2006–2009 m.

Už išpuolius jau baudė

Ta pačia „Pionir” arena dalijasi abi Belgrado komandos, o mačai ten dažniausiai nesibaigia kaukimu ir skanduotėmis.

Šį sezoną „Crvena zvezda” jau sulaukė Eurolygos nuobaudos, kai trečiojo turo dvikovoje sirgaliai iš tribūnų lazeriais akino Atėnų „Panathinaikos” krepšininkus ir į aikštę mėtė įvairius daiktus.

Už tai Belgrado klubui jau teko susimokėti 12 tūkst. eurų. Bet būtų galima lažintis, kad čia dar ne pabaiga.

Praėjusį sezoną „Lietuvos ryte” žaidę krepšininkai nepamiršo pernykščio apsilankymo Serbijos sostinėje. Tąsyk per Eurolygos grupės mačą su „Partizan” į aikštę skriejo monetos, žiebtuvėliai ir net mobilusis telefonas, kuris prašvilpė visai šalia Nemanjos Nedovičiaus galvos.

Na, ir kas, kad jis – vienas didžiausių Serbijos krepšinio talentų, šalies rinktinės narys.

N. Nedovičius karjerą pradėjo „Crvena zvezda” klube – tuo viskas pasakyta „Partizan” sirgaliams.

Todėl N. Nedovičius, kuris prieš šį sezoną iš „Lietuvos ryto” persikėlė į NBA klubą „Golden State Warriors”, pernai nedrįso pakviesti į „Pionir” visai šalia arenos gyvenančių savo mamos ir sesers.

„Pernelyg pavojinga, – tada aiškino vilniečių legionierius. – Rungtynėse bus mano tėvas su dėde, bet jie turės sėdėti tribūnoje tyliai, jokiu būdu neparodyti, kad palaiko ne „Partizan”. Kitaip neaišku, kuo viskas gali baigtis.”

Tokie atsidavę sirgaliai sukelia daug sumaišties varžovų stovykloje ir tuo pat metu yra tobulas užnugaris savajai komandai. Todėl O.Cookui ir patiko būti „Crvena zvezda” dalimi.

 „Tai buvo mano europinės karjeros pradžia. Puikus laikas. Mėgavausi žaidimu čia”, – 31-erių amerikietis Belgrado penkių žvaigždučių viešbutyje „Metropol Palace” nugrimzta į fotelį ir prisiminimus.

2007–2008 m. sezonas buvo vienas geriausių per visą ligšiolinę O.Cooko karjerą. 186 cm ūgio įžaidėjas vidutiniškai rinko 16,5 taško ir atlikdavo 6,5 perdavimo trijuose turnyruose: ULEB taurėje, Adrijos lygoje ir Serbijos čempionate.

„Crvena zvezda” aistruoliams ypač įsiminė O.Cooko šou per abejas rungtynes su „Partizan” klubu Adrijos lygoje: vieną kartą amerikietis pelnė 24, o kitą – 26 taškus.

„Tai buvo išskirtinės atmosferos dvikovos. Man tokios labai patinka”, – Belgrado derbio kraujo kvapas iki šiol audrina O.Cooką, kuris yra žaidęs ir didžiausiose Europos, ir NBA arenose.

Per sumaištį liko ramus

Bet krepšininkas iš JAV „crazy” vadina ne vien Belgrado krepšinio sirgalius.

2008-ųjų vasarį Belgrade protestavę prieš Kosovo nepriklausomybės paskelbimą serbai nusiaubė ir padegė JAV ambasadą. Kilo riaušės, per kurias buvo sužeista 150 žmonių, tarp jų – 30 policininkų.

Gyvenimas mieste, ypač amerikiečiui, galėjo neatrodyti saugus. Bet O.Cookas toliau žaidė „Crvena zvezda”, o laikinuose namuose Belgrade jį pasitikdavo besilaukianti žmona Tysha.

„Aistruoliai mane labai mėgo, nes aš gerai žaidžiau. Nejutau jokios neapykantos”, – prisimena krepšininkas.

Netrukus po tų įvykių pasaulį išvydo jo dukra. Omayos Cook pase įrašyta gimimo vieta – Belgradas.

Tikslas – susitelkti į žaidimą

26-erių M.Tepičiaus gimtinė – Novi Sadas. Iš antrojo pagal dydį Serbijos miesto į sostinę jis persikėlė 2006 m. ir su „Partizan” tris sezonus iš eilės sušlavė visus trofėjus – Adrijos lygos bei nacionalinio čempionato.

„Juodų-baltų” gynėjas „Pionir” aikštėje 2008-aisiais akis į akį susidūrė su O.Cooku, kurio stebuklingo žaidimo nepakako „Crvena zvezda” pergalėms.

„Raudonų-baltų” ekipa tada išgyveno nuosmukį, dalis aistruolių netgi boikotuodavo rungtynes, taip protestuodami prieš tuometę klubo vadovybę.

Nors „Partizan” daug metų dominuoja Serbijos krepšinyje, sudėjus įvairių sporto šakų komandas pagal sirgalių skaičių šalyje nepralenkiama yra „Crvena zvezda”. Ypač tai ryšku futbole – žmonės iki šiol didžiuojasi, kad šis klubas 1991-aisiais tapo stipriausias Europoje.

Dabar ir krepšinyje situacija keičiasi. Į valdžią neseniai atėjusių politikų užnugarį turinti „Crvena zvezda” šiemet laimėjo Serbijos taurę, pagaliau nutraukdama užsitęsusį titulų badą, ir dabar debiutuoja Eurolygoje.

„Crvena zvezda” sirgaliai buvo išsiilgę aukščiausio lygio turnyrų. Po pergalės Vitorijoje praėjusią savaitę visi tikisi nepaleisti šanso patekti į „Top 16”, – kalbėjo M.Tepičius. – Aistruoliai padarys viską, kad padėtų savo komandai pasiekti šį tikslą. Arenoje atmosfera bus išskirtinė, o tai puiki patirtis mūsų komandai. Turime likti ramūs, susitelkę į žaidimą ir negalvoti apie jokius pašalinius dalykus.”

Penktoji varžovė – „Crvena zvezda”

Klubas įkurtas 1945 m. kaip Belgrado universiteto sporto klubas. Spalvos – raudona ir balta. 1973 m. atidarytoje arenoje „Hala Pionir” – 8150 vietų.

Laimėjimai. Jugoslavijos čempionas – 12 kartų. Serbijos ir Juodkalnijos čempionas – 3 kartus (1993, 1994 ir 1998 m.). Jugoslavijos taurės laimėtojas – 3 kartus. Serbijos ir Juodkalnijos taurės laimėtojas – 2 kartus. Serbijos taurės laimėtojas – 2013 m. Europos taurių laimėtojų taurės laimėtojas – 1974 m.

Praėjusį sezoną. Europos taurės reguliariojo sezono grupėje užėmė 1-ąją vietą (5 ir 1), „Last 16” grupėje – 4-ąją vietą (2 ir 4).

Adrijos lygos reguliariajame sezone užėmė 2-ąją vietą (18 ir 8), finale pralaimėjo Belgrado „Partizan” 63:71.

Serbijos lygos reguliariajame sezone užėmė 2-ąją vietą (11 ir 3), finale pralaimėjo „Partizan” 1:3.

Serbijos taurės finale nugalėjo „Partizan” 78:69.

Adrijos lyga. Užima 2-ąją vietą (5 ir 2). Sekmadienį namie nugalėjo Zagrebo „Cedevita” 73:59 (R.Katičius ir D.Nelsonas po 12). Naudingiausiai žaidžia B.Marjanovičius (11,1 tšk., 8 atk. kam.), B.Schilbas (11,1 tšk.) ir R.Katičius (9,2 tšk.).

Eurolyga. D grupėje užima 5-ąją vietą (1 ir 3). Praėjusiame ture svečiuose nugalėjo Vitorijos „Laboral Kutxa” 73:63 (D.Nelsonas 22, B.Schilbas 18) ir iškovojo pirmąją pergalę. Naudingiausiai žaidžia B.Schilbas (14 tšk., 3,8 rez. perd.), Ch.Jenkinsas (12,3 tšk.), D.Nelsonas (11,8 tšk.), J.Blažičius (11 tšk.) ir B.Marjanovičius (10,3 tšk., 7,8 atk. kam.).

Tarpusavio mačai. Komandų keliai buvo susikirtę ULEB taurės pirmojo etapo varžybose 2004–2005 m. sezoną. Gruodį Belgrade „Crvena zvezda” laimėjo 89:85, o po pusantro mėnesio Vilniuje „Lietuvos rytas” irgi apgynė namų tvirtovę – 77:60.

Ką parengė sezonui. „Crvena zvezda” subūrė komandą, kurioje prie senbuvių D.Nelsono ir R.Katičiaus greitai pritapo visas būrys naujų žaidėjų: iš NBA atvykęs Ch.Jenkinsas, Eurolygos patirties jau turintys B.Schilbas, J.Blažičius, I.Radenovičius ir praėjusį sezoną atsigavęs B.Marjanovičius.