Sportas

2015.09.08 13:45

Futbolo federacija tiria naujus įtarimus apie parduotas rungtynes

15min.lt 2015.09.08 13:45

Lietuvos futbolo federacija (LFF) penktadienį pranešė pradėjusi vidinį tyrimą dėl pastarosiomis savaitėmis viešoje erdvėje paskleistos informacijos dėl galimai nesąžiningų veiksmų per Lietuvos futbolo klubų rungtynes. LFF neatskleidžia, kokie klubai sukėlė įtarimų, bet šalies čempiono „Ekrano“ klubo prezidentas Aušrys Labinas pats neseniai viešai pripažino, kad dėl panevėžiečių gali būti pradėti oficialūs tyrimai.

Lietuvos futbolo federacija (LFF) penktadienį pranešė pradėjusi vidinį tyrimą dėl pastarosiomis savaitėmis viešoje erdvėje paskleistos informacijos dėl galimai nesąžiningų veiksmų per Lietuvos futbolo klubų rungtynes. LFF neatskleidžia, kokie klubai sukėlė įtarimų, bet šalies čempiono „Ekrano“ klubo prezidentas Aušrys Labinas pats neseniai viešai pripažino, kad dėl panevėžiečių gali būti pradėti oficialūs tyrimai.

„Siekdama užkirsti kelią bet kokiems nesąžiningiems veiksmams ateityje, LFF vadovybė principingai atliks situacijos įvertinimą ir tyrimą. Į pagalbą kviesimės ir Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA) specialistus“ – sakė LFF generalinis direktorius Edvinas Eimontas.

„Ekrano“, „Šiaulių“ ir „Žalgirio“ mįslės

Pastaruoju metu „viešoje erdvėje“ nebuvo paskleista informacijos, kad vienų ar kitų rungtynių baigtis būtų kėlusi įtarimų. Tačiau skandalų būta. 15min.lt rašė apie konfliktą Panevėžio „Ekrano“ klube, kurio vadovai nuo komandos nušalino net šešis pagrindinius žaidėjus, pareikalavusius sumokėti vėluojančius atlyginimus bei premijas. Klubo vadovas Aušrys Labinas pareiškė nesąs skolingas žaidėjams, o šie esą įsivėlė į nešvarius dalykus. „Tenka pažymėti, kad klubą pasiekė informacija apie dėl galimai su sąžiningo sporto principais nesuderinimus veiksmus, dėl ko įmanoma, kad kompetentingos institucijos gali atlikti tyrimą, kurio metu ir būtų nustatyta, ar tokie faktai įvyko, ar ne“, – pareiškė A.Labinas. Vienas iš nušalintų žaidėjų, traumą besigydantis Audrimas Kučys stebėjosi, kaip  galima įtarti žmogų, kuris nedalyvauja rungtynėse.

15min.lt priminė ir kitą panašų atvejį, šiemet nutikusį futbolo klube „Šiauliai“. Birželio 3 d. pajėgią sudėtį surinkę „Šiauliai“  Alytaus „Dainavai“ namuose pralaimėjo net 1:5. Po šio skaudaus smūgio klubo vadovai griebėsi drastiškų priemonių – išmetė net penkis pagrindinius komandos žaidėjus – gynėjus Tomą Snapkauską ir Deivydą Lunskį, saugą Marko Rašo, itin rezultatyviai žaidusį puolėją Giorge Alaverdashvili ir vartininką Šarūną Jurevičių. Klubo vadovai atsisakė įvardinti priežastis, kuo neįtiko minėti futbolininkai. Iš klubo išmesti žaidėjai taip pat nekomentavo, už ką sulaukė tokios bausmės. Pasak šaltinių, klubo vadovai taip pat buvo užsiminę apie „su sąžiningo sporto principais nesuderinimus veiksmus.“

Spalio 23 d. skandalas kilo ir po LFF taurės ketvirtfinalio pirmųjų rungtynių, kuriose Vilniaus „Žalgiris“ 2:1 įveikė Pakruojo „Kruoją“. Paskutinėmis rungtynių sekundėmis kilo tikra drama. Vilniaus klubo gynėjas Luka Peričius baudos aikštelėje stumtelėjo varžovą, tas krito ant žemės kaip pakirstas. Teisėjas nusprendė skirti 11 metrų baudinį ir parodė gynėjui geltoną kortelę. Kilus dideliam žaidėjų ir fanų pasipiktinimui, aikštės teisėjas nusprendė pasitarti su šoniniu teisėju. Pasikalbėjus buvo nuspręsta neskirti 11 metrų baudinio ir atšaukti geltoną kortelę L.Peričiui. „Kruoja“ po šių rungtynių pareiškė protestą.

Panaši drama vyko ir spalio 19-ą d. vykusiame A lygos „Žalgirio“ mače su Panevėžio „Ekranu“. Žalgiriečiai pirmavo 1:0, bet paskutinėmis rungtynių sekundėmis komandos gynėjas Egidijus Vaitkūnas baudos aikštelėje apspjovė varžovą. Teisėjas skyrė 11 m baudinį, kurį realizavęs panevėžietis Arsenijus Buinickis išplėšė lygiąsias 1:1. E.Vaitkūnas diskvalifikuotas ketverioms rungtynėms.

Federacija atlieka daug tyrimų

LFF pažymi, kad tyrimas yra tik vienas iš daugelio, kurie atliekami sutartų rungtynių ir nelegalių lažybų prevencijai. Rugpjūčio mėnesį LFF perdavė Vilniaus apygardos prokuratūrai per pastaruosius metus sukauptą informaciją.

LFF taip pat kreipėsi į futbolo bendruomenę, ragindama anonimiškai pasidalinti informacija apie turimus galimai nesąžiningus veiksmus, manipuliacijas lažybų organizavime ar įtariamus susitarimus rungtynėse.

Tuo pačiu analizuojama ir nauja informacija, kurią nuolat pateikia šimtus lažybų kontorų duomenų stebinti ir pagal lažinimosi tendencijas įtartinas rungtynes nustatanti Šveicarijoje veikianti „Sportradar“ įmonė.

Oficialioje LFF svetainėje neseniai sukurta nauja skiltis „Prieš korupciją“. Čia galima susipažinti su teisinių problemų ir sporto lažybų analize, taip pat rasti „Interpol“ parengtus elektroninius mokymus įvairioms tikslinėms grupėms – profesionalams, jaunimui ir vaikams, teisėjams, treneriams ir vadybininkams siekiant užkirsti nesąžiningus veiksmus futbole.