Sportas

2019.03.02 09:26

A lygos komandos išsirikiavo prie starto linijos – kuri šiemet bus pirma, o su kuria atsisveikinsime?

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2019.03.02 09:26

Jau ši šeštadienį prasidės naujasis, jau itin daug diskusijų sukėlęs Lietuvos futbolo sezonas, prie kurio starto linijos vargais negalais išsirikiavo aštuonios komandos. Svarbiausius pasikeitimus jų gretose bei galimybes pasiautėti A lygoje apžvelgė LRT.lt.

Kova dėl aukso – vėl tarp dviejų ekipų?

Rimčiausias kandidatas į čempionų titulą – jį pernai jau apgynusi Marijampolės „Sūduva“. Ne tik vietiniame, bet ir europiniame frontuose žibanti Suvalkijos komanda pernai ir vėl buvo vos per žingsnį nuo Europos lygos grupių etapo.

Tarpsezoniu marijampoliečiai prarado vieną komandos lyderių, saugą Danielį Offenbacherį, kurio kontraktą išpirko Rumunijos Sibiu „Hermannstadt“ klubas. Tačiau jo vietą, kaip jau teko įsitikinti LFF Supertaurės rungtynėse, puikiai užėmė 24-erių, traumų ilgai vargintas, bet pagaliau žaizdas išsilaižęs Gratas Sirgėdas. Taip pat prie komandos prisijungė jaunieji, daug žadantys lietuviai Dominykas Barauskas (21 metai), Paulius Golubickas (19) ir Eligijus Jankauskas (20).

Pirmą mėnesį komanda versis ir be raktikaulį susilaužiusio Jovano Čadjenovičiaus, tačiau to LRT.lt duotame interviu klubo vadovas Vidmantas Murauskas nesureikšmino bei teigė, kad bus išsiversta ir be jo.

Svarbiausiu klubo naujoku tapo aukščiausioje JAV ir Kanados MLS futbolo lygoje žaidęs 31-erių Tosaintas Rickettsas, kuris jau spėjo parodyti savo sugebėjimus ne tik tarpsezoniu, bet ir pirmame oficialiame starte Lietuvoje praėjusį savaitgalį. Nors po sezono buvo atsisveikinta su vilčių nepateisinusiu Rigino Cicilia, komandoje liko Sandro Gotalas (27) ir Mihretas Topčagičius (30). Tad standartines situacijas puikiai išnaudojanti komanda, galima sakyti, tik sustiprėjo ir išlaikiusi branduolį bei biudžetą (1–1,2 mln. eurų) turės puikias galimybes vėl pakartoti triumfą.

BNS nuotr.

Rimčiausiai į atlapus suvalkiečiams vėl kibs Vilniaus „Žalgiris“, kuriam iki „Sūduvos“ pritrūko vos dviejų taškų. Tačiau, skirtingai nei pagrindiniai konkurentai, sostinės atstovai A lygoje neišlaikė komandos branduolio – tarpsezoniu klubą paliko visa galybė žaidėjų – Mamadou Mbodjis, Slavko Blagojevičius, Jeremy Manzorro, Tomašas Malecas, Serge`as Nyuiadzi, Louisas Ogana. Vasario viduryje išvyko itin svarbus komandos žaidėjas Tomašas Šimkovičius.

Išvykęs buvo ir Liviu Antalis, tačiau nustebino futbolo specialistus ir grįžo į Vilnių. Panašų biudžetą kaip ir pernai (2,227 mln. eurų) turėsiantį klubą taip pat papildė puolėjai Tomislavas Kišas (24) ir Simonas Urbys (23), saugai Cristianu Portilla (30), 49 rungtynes „La Ligoje“ sužaidęs Victoras Perezas (31), Pau Moreras (23) ir Modestas Vorobjovas (23), gynėjai Sigitas Olberkis (21) ir Mevlanas Adilis (24) bei vartininkas Laurentiu Branescu (24).

„Bet kuris žaidėjas, kuris ateina į klubą, net nekalba apie tikslus, nes nėra kito tikslo – tik būti pirmiems. Nėra net kitos minties“, – LRT.lt teigė sporto operacijų direktorius Deividas Šemberas.

Svarbiausia dėlionės dalimi tapo komandos treneris. Komandos mechanizmą sustyguoti turėjęs Valdas Urbonas kiek netikėtai nusprendė imtis darbo Lietuvos rinktinėje. O iki mėnesio pabaigos buvo likęs vos mėnuo. Pagalbos ranką ištiesė jau anksčiau į pergales komandą vedęs Marekas Zubas. Tiesa, šįkart tai daryti jam bus kur kas sunkiau – prie komandos komplektacijos jis beveik neprisidėjo, o pirmasis sezono startas atvėrė komandos spragas. Jas specialistui iš Lenkijos teks spręsti kuo greičiau, tačiau atsakymų paieškos gali užtrukti, o tai turėtų įtakos ir „žaliai baltų“ ambicijoms atsikovoti čempionų titulą.

M. Zubas, BNS nuotr.

Arši kova dėl trečios vietos

Tai, kad sezono pradžia itin svarbi, pernai galėjo įsitikinti prie Vilniaus ekipos vairo stovėjęs Aurelijus Skarbalius, kuris birželio pabaigoje turėjo atsisveikinti su pareigomis. Tuomet dėl „Žalgirio“ trijų kluptelėjimų ir ketverių lygiųjų marijampoliečiai susikrovė nemenką pranašumą, kurio nepavyko išvaistyti ir patekus į duobę sezono antroje pusėje.

Dabar šis strategas rikiuoja iš „Trakų“ „Riteriais“ tapusios bei maždaug 700 tūkst. eurų biudžetą išlaikiusios komandos gretas. Pernai trečią vietą sezone užėmusi ekipa tarpsezoniu pakeitė trenerį ir didelę dalį komandos – Justinas Marazas persikėlė į Plocko „Wisla“ (Lenkija), M. Vorobjovas – į „Žalgirį“, Oscaras Dorley – į Libereco „Slovan“ (Čekija), kuriame žaidė jau nuomos pagrindais, Kevinas Ntika – į Jerevano „Ararat“ (Armėnija), Jevgenijus Osipovas – į Talino „Levadia“ (Estija), su Etiennu Mukanya, Vadimu Manzono ir Vaidotu Šilėnu nutrauktos sutartys. Taip pat karjerą baigė Deividas Česnauskis, vis dar nėra aiški Diniaro Bilialetdinovo situacija. Tačiau apie nerimo signalus buvo kalbama ir prieš praėjusį sezoną, tačiau viskas baigėsi su bronzos medaliais.

M. Vorobjovas, BNS nuotr.

„Kai išvyksta kažkokie lyderiai, tai yra didelis pasikeitimas, bet mes esame paruošę gerą terpę klube, į kurią ateina kiti. Be to, „Trakai“ turi daug jaunų žaidėjų“, – LRT.lt teigė A. Skarbalius.

Tačiau jis pats pripažįsta, kad gali būti ne vienas svyravimas, o kai komandos rimčiausi pirkiniai – 26-erių metų Mindaugas Grigaravičius, 18-metis Valdas Paulauskas, Lietuvos U-21 rinktinės vidurio gynėjas Ričardas Šveikauskas (21) ir U-19 rinktinės vidurio saugas Matas Ramanauskas (18), įkasti lyderiams gali būti itin sunku. Tad, panašu, kad jaunimą ugdyti ir į vyrų futbolą integruoti pasiruošę „Riteriai“ geriausiu atveju kovos dėl vietos ketvertuke.

Komandų vietos pasibaigus 2018 m. sezonui, fkzalgiris.lt nuotr.

O čia konkurencija gali būti didžiulė. Ginklus galanda lygos naujokas „Panevėžys“, kuris ne tik išlaikė komandos branduolį, bet ir sulaukė neblogo pastiprinimo. Minimalų A lygai 300 tūkst. eurą surinkusios komandos spalvas gins Ernestas Veliulis (26), Lukas Čerkauskas (24), Sigitas Urbys (23), Šarūnas Jurevičius (29), broliai Tadas (29) ir Tautvydas (27) Eliošiai, taip pat legionieriai Pavelas Krukas (27), Aleksandras Jerkinas (29) ir Sebastianas Vasquezas (22). Atskiro paminėjimo vertas puikai Lietuvos futbolo gerbėjams pažįstamas brazilas Rafaelis Ledesma (36), kuris jau įrodė, kad komandoje bus itin naudingas.

„Komandos tikslas, mano asmenine nuomone, turėtų būti patekimas į ketvertuką. Viskas priklauso nuo komandos, kad ji siektų tik pergalių. Ar tai būtų „Žalgiris“, ar „Sūduva“, ar „Trakai“, tikslas vienas – laimėti“, – LRT.lt atviravo klubo direktorius Bronius Vaitiekūnas.

O pasiekti jį panevėžiečiai gali, mat surinkta komanda ne tik subalansuota, bet ir pajėgi rodyti gerus rezultatus visą sezoną.

Panevėžio ekipa pernai triumfavo I-oje lygoje, FK Panevėžys nuotr.

Stipriausia Kauno ekipa

Praėjusiame sezone tik per plauką nuo trečiosios vietos likęs Kauno „Stumbras“ šį sezoną pasitinka liūdnesnėmis nuotaikomis. Į Portugaliją po sezono patraukė Kgaogelo Sekgota, Vilius Armalas ir rezultatyviausias praėjusio sezono komandos žaidėjas Marcosas Junioras. Komandoje nebeliko Rafaelio Floro, Dominyko Galkevičiaus ir Luko Čerkausko, nežinioje – ir Nasro Boucharebo likimas. Be to, iš vyriausiojo trenerio pareigų pasitraukė Mariano Barreto, o komandai vadovaus buvęs jo asistentas Joao Luisas Martinsas.

M. Barreto komanda 2017 metais iškovojo ir LFF taurę, BNS nuotr.

Blogiausia, kad pastiprinimas – liūdnas: jaunieji Nacionalinės futbolo akademijos atstovai Arnas Paura (18) ir Deividas Raulinaitis (19), o iš Utenos „Utenio“ atvyko Arnas Borodinas (19). Rimtesniu pirkiniu galima laikyti nebent atakuojantį saugą iš Brazilijos 24-erių Mateusą Gamą. Dieną prieš prasidedant sezonui klubas paskelbė pasirašęs sutartis su puolėju Luku Kochanausku (29), vartininku Airidu Mickevičiumi (19), saugu Andrei Ciofu (24) ir gynėju Gerardo Alonso (20). Tačiau vis tiek abejotina, kad tokia susilpnėjusi komanda sugebės mesti iššūkį kitoms A lygos dalyvėms, ir neaišku, ar bus bent jau stipriausia Kaune. Neaiškus ir komandos biudžetas, kuris pernai siekė 500 tūkst. eurų.

„Pradėjome sezonui ruoštis pakankamai vėlai ir pradžioje buvo daug neaiškumų, manau, jeigu išlaikytume tuos pačius rezultatus, būtų labai gerai. Be abejo, tą padaryti bus sudėtinga, ypač sustiprėjo „Kauno Žalgirio“ komanda, įdomi komanda yra „Panevėžys“. Atrodo, kad ir „Atlantas“ taip pat surinks neblogą komandą, „Palangoje“ – taip pat nauji žmonės. Bus sunku“, – situaciją portalui alyga.lt apibendrino „Stumbro“ vadovas Giedrius Klevinskas.

fcstumbras.lt nuotr.

O apie pusės milijono biudžetu disponuojantis „Kauno Žalgiris“ tarpsezoniu pasikvietė neblogą pastiprinimą – komandą papildė 35-erių gynėjas Tomas Mikuckis, saugas 32-ejų Dominykas Galkevičius, 30-metis krašto gynėjas Egidijus Vaitkūnas. Komandoje liko 33-ejų saugo pozicijoje rungtyniaujantis komandos kapitonas Linas Pilibaitis. Treneris Mindaugas Čepas bandys sumaišyti sprogstamąjį jaunimo ir vyresnių žaidėjų kokteilį – komandą papildė ir 20-metis Deividas Šešplaukis, 25-erių metų vidurio saugo ir gynėjo pozicijose rungtyniaujantis Martynas Dapkus, 22-ejų saugas brazilas Renato, 28-erių krašto saugas Jurijus Bušmanas, o vyšnia ant torto tapo naujiena apie prie komandos prisijungusį 22-ejų saugą Danielį Romanovskį.

D. Romanovskis, E. Žaldario nuotr.

Būtent šie žaidėjai mėgins įkrauti komandos baterijas tada, kai to labiausiai reikės, tad pernai pasiekta penkta vieta – tikrai ne lubos ambicingai M. Čepo kariaunai.

„Norime būti konkurencingi ir to siekiame vyresnių, vidutinio amžiaus žaidėjų ir jaunimo deriniu. Šiuo metu „Kauno Žalgiryje“ tvyro ambicingos šeimos atmosfera“, – rūbinės duris LRT.lt šiek tiek pravėrė M. Čepas.

Netikėtumai iš pajūrio

Buvo galimybė, kad A lygos sezonas šiemet prasidės susitraukęs iki šešių komandų ir be Vakarų Lietuvos atstovų – jaunimo ugdymo kriterijų neatitikusiam „Palangos“ klubui buvo suteikta tik I-os lygos licencija, o Klaipėdos „Atlantas“ neįvykdė ir jų bei buvo išvis bedingstąs iš Lietuvos futbolo žemėlapio.

Tačiau galiausiai nustekentam ir didžiulių, kone pusės milijono eurų siekiančių skolų turinčiam klubui pagalbos ranką ištiesė teisininkas Vidas Adomaitis, kurio žodžiais apie geresnį rytojų patikėjęs LFF Vykdomasis komitetas netikėtai atvėrė vartus į A lygą. Anot LFF vadovų, praėjusiais metais šeštas likęs „Atlantas“ negali registruoti naujų žaidėjų iki kol nebus atsiskaityta su buvusiais klubo atstovais, tačiau jau paskelbta apie iš „Sūduvos“ atvykusį Marių Činiką (32), prie komandos prisijungusius veteranus Vytautą Lukšą (34) ir Darvidą Šerną (34) bei naują komandos trenerį Viktorą Dobrecovą.

D. Šernas, BNS nuotr.

„Minimalus tikslas – išlikimas A lygoje. Antras tikslas – skolų sumažinimas. Būčiau labai patenkintas, kad komanda užimtų ir aukštesnę vietą, bet, žinant finansinius sunkumus, kalbėti apie labai didelius tikslus būtų neteisinga“, – LRT.lt pasakojo V. Adomaitis.

Tačiau itin nesubalansuotą ir jauną sudėtį šįmet turinčiam bei 350–400 tūkst. eurų biudžetą surinkusiam „Atlantui“ bus itin sunku pasiekti ir naujų vadovų iškeltą tikslą – išsilaikyti A lygoje. Situaciją galėtų apsunkinti birželio 30 dieną, jei nepavyks įvykdyti LFF reikalavimų, įsigaliosiančios sankcijos. Tiesa, „Kauno Žalgiris“ jau ne kartą parodė, kad ir užėmus paskutinę vietą aukščiausiame Lietuvos futbolo laiptelyje jame startuoti galima ir kitąmet.

V. Adomaitis, E. Jankausko/ve.lt nuotr.

Kur kas aukštesnius tikslus kelia praėjusį sezoną priešpaskutinę, septintą vietą užėmusi „Palanga“. Iš vyriausiojo trenerio Valdo Trakio komandos vairą perėmęs duetas iš Rusijos Aleksandras Ušakinas ir Artiomas Gorlovas komandą sustiprino užsieniečių desantu – gynėjais Thomu Phibelu (32) ir Christosu Intzidisu (26), saugais Vladimiru Radočaju (20), Sergejumi Mošnikovu (31) ir Ivanu Baklanovu (23), puolėjais Andrejumi Myazinu (31) ir Yao N‘Goranu (27), Rusijos U-20 rinktinės žaidėju Idrisu Umaevu (20).

Y. N`Goranas, alyga.lt nuotr.

300 tūkst. biudžetą surinkusios „Palangos“ sporto direktorius Edgaras Barkus teigė, kad sustiprėjusiai komandai keliami aukštesni tikslai.

„Bus naujų rėmėjų, dėl to ir keliame ir aukštesnius tikslus – norime į šešetuką, bet pasvajojame ir apie geresnę vietą“, – LRT.lt teigė E. Barkus.

Tai įmanoma, tačiau pasiekti tai bus itin sunku. Ypač kai didelė dalis A lygos dalyvių tarpsezoniu dirbo išsijuosusios. O pirmuosius to darbo vaisius matys jau šeštadienį, kai prasidės dar vienas staigmenų kupinas Lietuvos futbolo sezonas.

Pirmas turas:

Šeštadienis 

15 val. „Atlantas“ – „Kauno Žalgiris“ (Klaipėda)

17 val. „Stumbras“ – „Panevėžys“ (Kaunas)

Sekmadienis 

17 val. „Sūduva“ – „Riteriai“ (Marijampolė)

19.30 val. „Žalgiris“ – „Palanga“ (Vilnius)

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.