Sportas

2019.03.01 13:21

Glazge susirinko stipriausi Europos lengvaatlečiai – kaip čia atrodo lietuviai?

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2019.03.01 13:21

Kovo 1–3 dienomis Glazge vyksiančiame Europos uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionate startuos net devyni Lietuvos sportininkai. Nors šių mūsų šalies atstovų rezultatai reitinguose nespindi, tačiau Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva įsitikinusi, kad šie rodikliai nieko nelemia. O ir šansų, kad kažkas „iššaus“ yra daugiau, mat tai antra pagal gausumą delegacija tokio tipo turnyre. Didesnis būrys sportininkų vyko tik į 2009 metais Italijos mieste Turine vykusį renginį. Tačiau tuomet iš dešimties Lietuvos atstovų net keturios merginos dalyvavo vienoje rungtyje – estafetėje 4 po 400 metrų, o šįkart 9 sportininkai – 8 rungtys.

„Sirgaliai gali tikėtis gerų įspūdžių, kadangi dalyvauja visas būrys sportininkų. Tad nuobodu tikrai nebus, nors labai sunku kažką prognozuoti. Ten važiuoja stiprūs, konkurencingi sportininkai, tad tikimės, kad pavyks, kad yra galimybė kovoti dėl medalių“, – LRT.lt teigė į Škotiją su sportininkais išvykusi N. Medvedeva.

Jauniausiai dalyvei – vos 18

Čempionatas, kurio kovas galėsite tiesiogiai stebėti per LRT PLIUS ir naujienų portale LRT.lt, dėmesį turėtų traukti ir dėl debiutantų – Europos uždarų patalpų čempionate jų šįkart dalyvaus net penki. Jauniausioji – 60 metrų distancijoje besivaržysianti Akvilė Andriukaitytė, kuriai kovo 9 dieną sukaks 19-a.

A. Andriukaitytė, A. Pliadžio nuotr.

Ji į turnyrą prasibrovė kone paskutinę akimirką, kai vasario 21 dieną Vilniuje bėgo vos 0,02 sek. greičiau nei Senojo žemyno pirmenybių normatyvas – distanciją įveikė per 7,40 sek. Nuo geriausią laiką šiemet pademonstravusios lenkės Ewos Swobodos sportininkė atsilieka 0,32 sek., o šios rungties reitinge užima vos 92 vietą. Tačiau N. Medvedeva to nesureikšmina.

„Ji vasarą buvo įvykdžiusi normatyvą į suaugusiųjų čempionatą 200 m distancijoje, tačiau dėl traumos neišvyko. Tad nuo vasaros taikėsi į šią vietą. 60 m nėra visiškai jos rungtis, bet mes džiaugiamės sportininke, jos talentu ir tobulėjimu. Šis čempionatas jai bus praktikos įgijimas, o vasarą laukia pagrindinis startas Europos U-20 čempionate“, – pozityvius dalykus įžvelgė pašnekovė.

Kur kas ilgesnę distanciją – 1500 metrų – bėgs kita debiutantė, JAV gyvenanti 28-erių Natalija Piliušina, kuri šiemet vienos mylios (1,6 km) lenktynėse Sietle distanciją įveikė per 4.34,69 min., o tai, nors distancija nėra vienoda, yra tolokai nuo sezono lyderės lenkės Sofios Ennaoui – 4.05,22 min.

Šimtmečio bėgiko startas

Tokio pat ilgio distancijoje šiame čempionate debiutuos ir šimtmečio bėgiku tituluojamas Simas Bertašius. Praėjusią vasarą jis gerino Pavelui Fedorenkai priklausiusį šios distancijos Lietuvos rekordą, o vasario pradžioje Liuksemburge 25-erių bėgikas pagerino ir šio sportininko uždarų patalpų rekordą– 3.42,83 min. Tai vos 0,23 sek. greičiau nei prieš 31-erius metus P. Fedorenkos užfiksuotas laikas.

Nors S. Bertašius pagal šį rezultatą Europos reitinge yra vos 34-oje vietoje, tačiau toli nuo lyderių statistinėse grafose jis buvo ir prieš vasarą Berlyne įvykusį Europos lengvosios atletikos čempionatą. Vokietijos sostinėje tuomet jis ne tik prasibrovė į finalą, bet jame buvo rimtasvaržovas ir užėmė aukštą 6 vietą.

Nors nuo geriausią sezono rezultatą pasiekusio Josho Kerro lietuvis atsilieka daugiau nei septyniomis sekundėmis (3.35,72 min.), tačiau vien Liuksemburge užfiksuotas Lietuvos rekordas buvo pirmasis S. Bertašiaus, kuris, kaip pripažino, bėgimo metu padarė ne vieną svarbią klaidą, startas ne Lietuvoje esančiame manieže. Tad dar geresnės sąlygos Škotijoje gali tapti tramplinu į dar geresnį rezultatą.

„Reitingas nieko nereiškia. Jis išvažiavo į Europos čempionatą taip pat su prastu reitingu, tačiau šiose rungtyse viską lemia tos dienos rezultatai, nes kai visi bėgikai susirenka į vieną krūvą, tai prasideda ir taktinė kova, prisideda didesnis pasiryžimas ir kovojimas. Didelę reikšmę turi ir tai, kokį varžovą gauni. Jei gausi pasaulio lyderius, nėra taip paprasta prasibrauti ir į finalą“, – įsitikinusi N. Medvedeva. 

Anot jos, svarbiausias startas S. Bertašiaus laukia vasarą, o varžybos Glazge bus geras jėgų išbandymas.

„Manieže jam sunkiau bėgioti dėl posūkių, dėl kitų greičių. Tačiau jis moka kovoti, tad mes tikimės, kad pavyks kažkas gero. Ypač kai tai yra svarbus etapas pasirengimui vasaros startams“, – LRT.lt teigė pašnekovė.

N. Medvedeva, I. Ripinskytės/LRT.lt nuotr.

Šuolininkų į aukštį tikslai – skirtingi

Kitas Lietuvos atstovas vyras – Adrijus Glebauskas, kuris pasirodys šuolių į aukštį rungtyje. Į čempionatą jis pateko peršokęs į 2,18 metro aukštį iškeltą kartelę. 24-erių sportininkas šio sezono reitinge yra 42-as ir nuo sezono lyderio italo Gianmarco Tamberi atsilieka net 14 cm (2,32 m).

Kur kas geriau atrodo 26-erių Airinės Palšytės rezultatas, kuri Europos uždarų patalpų čempionate dalyvaus jau ketvirtą kartą. 2011 metais ji užėmė 19 vietą, 2015 m. liko per plauką nuo medalio, o 2017 m. pasipuošė aukso medaliu.

Ji šiame sezone aukščiausiai šoko 1,94 metro ir Europos sportininkių gretose užima aukštą 9 vietą.

„Airinė visada gali kovoti dėl medalių – priklauso nuo to, kaip ji pasirengusi, kokia psichologinė būsena, kaip susikaups varžyboms. Ji treniravosi, rengėsi, mano žiniomis, didelių problemų ir trukdžių neturėjo“, – pozityviai apie sportininkės pasiruošimą kalbėjo LLAF generalinė sekretorė.

Didžiausia lietuvės konkurentė Glazge neabejotinai bus sezono lyderė Marija Lasickienė, nuo kurios A. Palšytė atsilieka net 10 cm (2,04 m). Buvo atsiradusi tikimybė, kad rusė šiose varžybose nestartuos dėl Rusijai taikomų sankcijų už Antidopingo kodekso pažeidimus, tačiau galiausiai jai buvo leista rungtis po neutralia vėliava.

Daug žadantys bėgikių startai

Aukštų vietų tikimasi ir iš dviejų Lietuvos bėgikių, kurios yra toli gražu ne naujokės tokiame renginyje. 2009 metais Agnė Šerkšnienė estafetės rungtyje užėmė 6 vieta, o šįkart nustebinti mėgins 400 m distancijoje. Joje 31-erių lietuvė vasario viduryje pasiekė antrą rezultatą uždarose patalpose per visą savo karjerą – 52,75 sek.

Tai geriausias šio sezono rezultatas Lietuvoje ir 16-as Senajame žemyne. Greičiausiai šią distanciją šiemet įveikė rusė Antonina Krivošapka – 51,86 sek., tačiau jos čempionate nebus, o kitoms sportininkėms nemažai įtakos gali padaryti ir tai, kad šiuo sezono metu jų pasirengimas toli gražu nebuvo vienodas.

„Labai komplikuotas sezonas suaugusiems, nes itin ilgas ir neįprastas. Pats pikas turėtų būti rugsėjo pabaiga – spalio pradžia. Paprastai dabar tokiu laikotarpiu lengvaatlečiai ilsisi, nes jiems yra pasibaigęs sezonas. Tai teko sezoną pratęsti, susiplanuoti savo varžybų grafiką taip, kad galėtų išlaikyti savo grafiką iki spalio pradžios“, – apibendrino N. Medvedeva.

Ne naujokė uždarų patalpų čempionate bus ir 800 m bėgsianti Eglė Balčiūnaitė, kuri 2011 metais šioje rungtyje užėmė ketvirtą vietą. Vasario 10 dieną Prancūzijoje surengtų varžybų „Meeting Elite en salle de Metz“ finale 30-metė lietuvė šią distanciją nubėgo per 2.04,71 min. bei pasiekė geriausią Lietuvos sezono rezultatą. Tiesa, toks rezultatas Europos mastu yra tik 46-oje vietoje ir gerokai atsilieka nuo britės Lauros Muir (1.59,50 min.) ir sezono lyderės rusės Aleksandros Guliajevos (1.59,37 min.), tačiau pastaroji nedalyvaus Glazge įvyksiančiame čempionate.

Tikslas – 14 metrų

Nebus Škotijoje ir sezono lyderės trišuolio rungtyje – rusės Jaketerinos Konevos, kuri dar sausio pabaigoje nušoko net 14,81 metro.

Tačiau šioje rungtyje Glazge bus dvi lietuvės – jau trečią kartą čempionate dalyvausianti Dovilė Dzindzaletaitė (2013 m. – 14 vieta, 2015 m. – 16 vieta) bei turnyro debiutantė 21-erių Diana Zagainova.

D. Dzindzaletaitė, Reuters/Scanpix nuotr.

Pastaroji kelialapį į Glazgą pasiėmė pasiekusi asmeninį rekordą – 13,97 m bei aplenkė prieš tai Lietuvoje septynerius metus nepralaimėjusią 25-erių D. Dzindzaletaitę – 13,96 m. Šie sportininkių rezultatai – atitinkamai 14 ir 15 vietose Europoje. Tačiau tam, kad patektų į rungties finalą, anot N. Medvedevos, reikia šokti dar toliau. Bet neatmeta ir kitokios įvykių sekos galimybės.

D. Zagainova, A. Pliadžio nuotr.

„Trišuolyje reikia šokti gerokai virš 14 metrų. Jei jos užfiksuos tą rezultatą, tai bus finale. Reitingai nustatomi pagal dalyvavimą ir rezultatus – tai suteikia informaciją, kokios yra sportininkų galimybės. Tačiau viskas prasideda ten, tą dieną, tame sektoriuje“, – LRT.lt teigė pašnekovė.

Lietuvių pasirodymų tvarkaraštis:

Penktadienis

Rytinė programa:

13:10 E. Balčiūnaitė. 800 m R1

13:55 S. Bertašius. 1500 m R1

14:00 D. Dzindzaletaitė ir D. Zagainova. Trišuolio kvalifikacija

14:30 A. Glebauskas. Šuolių į aukštį kvalifikacija

15:00 A. Šerkšnienė. 400 m. R1

21:06 A. Palšytė. Šuolių į aukštį kvalifikacija

21:10 N. Pliušina. 1500 m R1

21:36 A. Šerkšnienė. 400 m pusfinalis (jei pateks)

Šeštadienis

13:13 A. Andriukaitytė. 60 m R1

20:00 A. Glebauskas. Šuolių į aukštį finalas (jei pateks)

20:06 E. Balčiūnaitė. 800 m finalas (jei pateks)

20:50 A. Andriukaitytė. 60 m pusfinalis (jei pateks)

22:10 A. Šerkšnienė. 400 m finalas (jei pateks)

22:35 A. Andriukaitytė. 60 m finalas (jei pateks)

Sekmadienis

12:00 D. Dzindzaletaitė ir D. Zagainova. Trišuolio finalas (jei pateks)

21:15 A. Palšytė. Šuolių į aukštį finalas (jei pateks)

21:18 E. Balčiūnaitė. 800 m finalas (jei pateks)

22:01 S. Bertašius. 1500 m finalas (jei pateks)

22:12 N. Pliušina. 1500 m finalas (jei pateks)

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.