Naujienų srautas

Sportas2019.02.26 19:43

Buvęs A. Jakimavičiaus kolega apie priekabiavimo skandalą: yra ir daugiau tokių trenerių

Lietuvos dviračių treko rinktinės treneriui, 61-erių Antanui Jakimavičiui mesti kaltinimai dėl seksualinio priekabiavimo yra pagrįsti, LRT RADIJUI teigia buvęs trenerio kolega, masažuotojas Egidijus Tutkus.

Trenerį nederamu elgesiu – nuolat laidžius seksualinio pobūdžio pastabas, stovyklose ir išvykose girtavus, buvus gašliam, lindus į lovą, liepus svertis vilkint tik apatinius drabužius – apkaltino net trys jo buvusios auklėtinės.

„Buvome kaip ne žmonės, o daiktai: kur nori, ten pastūmė, kur nori, pastatė, kur nori, padėjo. Vaikščiojantis košmaras. Nulis bendravimo, nulis psichologijos, viskas remiasi baime, teroru. Jis tiesiog atsigulė ir dėjo ranką ant pilvo. Lyg apkabino. Tai įsivaizduokite mano reakciją: tik apsisukau, kojas į pilvą ir kaip šveičiau jį iš tos lovos. Jis pats išsigando ir pradėjo mane raminti“, – pasakojo viena iš priekabiavimą patyrusių sportininkių.

Tokias istorijas bei mestus jam kaltinimus A. Jakimavičius neigia ir tvirtina, kad pats yra tapęs priekabiavimo auka.

„Tokios nesąmonės vyksta. (...) Aš nei prie vienos nepriekabiaudavau, prie manęs buvo priekabiaujama“, – teigė treneris.

Tačiau kad tokie dalykai iš tiesų vyko, patvirtina nuo 1999 metų su aukščiausio lygio atletais dirbantis ir 2004-ųjų į dviračių sportą atėjęs masažuotojas Egidijus Tutkus.

„Be abejonės – teisios (sportininkės, kurios kaltina A. Jakimavičių – LRT.lt). Kiekvienas jų žodis yra visiška teisybė. Galiu patvirtinti, užtikrinti. Jis taip elgėsi, kaip sakė jos. Kai kuriuos dalykus mačiau ir savo akimis, nes daug laiko praleisdavau sporto stovyklose. Būdavo, išvažiuodavom ir mėnesiui, ir dviem. Visi gyvenome viename name ir ten viskas buvo matyti.

E. Tutkus, stop kadras

Dažniausiai vakarais būdavo įvairios atsistatymo procedūros, kurių metu merginos labai skųsdavosi. Joms ir psichologinis krūvis, ir išsikalbėti norėdavosi, tad labai daug ką pasakydavo. Ne kiek apie priekabiavimą, bet apie psichologinį smurtą. Dėl seksualinio priekabiavimo, tai nebuvo nei vienos minutės, kad nebūtų netinkamų prisilietimų, užuominų ir t. t. iš trenerio pusės“, – situaciją paaiškina E. Tutkus.

Nors Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė LRT RADIJUI teigė, kad apie tokį A. Jakimavičiaus elgesį anksčiau nebuvo žinoma, o apie skandalą sužinota iš spaudos, E. Tutkus tvirtina, kad tai – vieša paslaptis.

„Per daugiau nei 30 metų, praleistų sporte, nežinau žmogaus, kuris nežinotų apie tokius A. Jakimavičiaus pomėgius. Esu kalbėjęs ir su sporto vadovais. Yra ir kita pusė – merginos ir pačios turi liudyti, o kai yra (patiriamas – LRT.lt) psichologinis smurtas, tai ne taip paprasta padaryti. Kai praėjo daug metų, kai jos sukūrė šeimas, jos nenori grįžti į tą pragarą. (...) Jis privalo baigti visus šiuos dalykus, bet, kaip matau, nebaigė ir net nesiruošia“, – įsitikinęs masažuotojas.

Jis taip pat prakalbo ir apie dar vieną A. Jakimavičiaus ydą – nesaikingą alkoholio vartojimą.

„A. Jakimavičius, kaip minėjo Panevėžio treneriai, kad „prasigėręs“. Kad iliustruočiau savo žodžius, tai vienoje stovykloje Kroatijoje, kur buvome du mėnesius ir gyvenome viename kambaryje, jis per tuos du mėnesius negėrė tik dvi dienas“, – apie seksualiniu priekabiavimu kaltinamą trenerį kalbėjo E. Tutkus.

A. Jakimavičius, 15min.lt nuotr.

Tiesa, jis apibendrina, kad tokios problemos egzistuoja ne tik dviračių sporte.

„Yra ir daugiau tokių trenerių. Kai tos problemos yra viešinamos, pasikeitė visuomenė, pačios merginos tapo drąsesnėmis, daug moterų užsimena ir apie kitus trenerius, kad ten buvo daugybė dalykų. Tačiau jos turi savo šeimas, gyvenimus, tad abejoju, ar dar prabils apie tai garsiai“, – LRT RADIJUI teigė E. Tutkus.

Anot jo, tam, kad būtų panaikintos tokios problemos, visų pirma turi keistis ir finansavimo sistema, kuri neleistų treneriams būti nebaudžiamiems. Taip pat, kad apie tai garsiau kalbėtų ir nukentėjusios. Jas netylėti antradienį paragino ir LTOK vadovė.

„LTOK smerkia bet kokius smurto, prievartos ar seksualinio priekabiavimo sporte atvejus, o sporto bendruomenę, susidūrusią su panašiomis aplinkybėmis, ragina nedelsiant kreiptis į teisėsaugos institucijas, kurios turėtų atitinkamai jas ištirti ir įvertinti“, – į nukentėjusias kreipėsi D. Gudzinevičiūtė.

R. Bakutis ir D. Gudzinevičiūtė, BNS nuotr.

Ji antradienį dalyvavo susitikime Dviračių sporto federacijos prezidentu Romualdu Bakučiu bei aptarė priemones, kad būtų užkardytos galimybės pasikartoti tokiems įvykiams.

Nebelikus trenerių licencijavimo mechanizmo, ši federacija galės pareikšti, kad A. Jakimavičius niekada nebedirbtų su sportininkėmis. Šio trenerio likimas turėtų būti sprendžiamas jau ateinančią savaitę, kai jis grįš iš dviračių treko pasaulio čempionato Lenkijoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi