Naujienų srautas

Sportas2019.02.26 20:00

Projektuojant rinktinės dvyliktuką – garantuotos vietos ir didžiausi klaustukai

Paulius Cubera, LRT.lt 2019.02.26 20:00

Dainius Adomaitis išbandė net 30 žaidėjų FIBA Pasaulio taurė atrankos varžybose, kuriose per dvylika susitikimų Lietuvos rinktinės pralaimėjo tik sykį. FIBA pristačius naująją langų sistemą iškart buvo aišku, kad dėl kalendoriaus nesuderinamumo su NBA ir Eurolygos tvarkaraščiais, dėl kelialapių į Kiniją kovos vieni, o ten važiuos – kiti. Greičiausiai tokių bus ir D. Adomaičio rinktinėje.

Gynėjai

D. Adomaitis rinktinėje išbandė 9 įžaidėjus ir atakuojančius gynėjus – Marių Grigonį, Adą Juškevičių, Mantą Kalnietį, Luką Lekavičių, Renaldą Seibutį, Marių Girdžiūną, Žygimantą Janavičių, Šarūną Vasiliauską ir Dovį Bičkauskį.

A. Juškevičius rinktinėje sužaidė visas dvylika atrankos rungtynių, o R. Seibutis praleido tik du mačus. M. Kalniečio treneriui prireikė šešeriose rungtynėse, nors greičiausiai Mantas būtų su mielu noru į rinktinį atvykęs ir dažniau. Paskutiniajame atrankos lange rungtynėms su Nyderlandais ir Italija geriausių žaidėjų D. Adomaičiui tiesiog nebereikėjo, nes bilietas į Kiniją jau buvo iškovotas.

Iš viso šio devyneto M. Kalnietis yra absoliučiai naudingiausias rinktinės žaidėjas, per 6 susitikimus rinkęs po 15 naudingumo balų. Dabar Vilerbano ASVEL rungtyniaujantis gynėjas įmesdavo po 11,8 taško ir atlikdavo po 6,2 rezultatyvaus perdavimo, dvitaškius mesdamas net 69 proc., tritaškius – 45,5 prc. taiklumu.

Mantas Kalnietis, BNS nuotr.

Iš visų 30-ies rinktinėje bandytų žaidėjų naudingiau žaidė tik NBA duetas – Jonas Valančiūnas ir Domantas Sabonis – bet jiedu sužaidė tik po dvejas rungtynes.

Galime užtikrintai teigti, kad M. Kalnietis ir Kinijoje laikys rinktinės žaidimo vadžias. Jo dubleriu greičiausiai bu Lukas Lekavičius, sužaidęs tik ketverias atrankos rungtynes, bet per jas fiksavęs 8,8 taško vidurkį.

Kinijoje turėtume išvysti ir visada rinktinei atsidavusį R. Seibutį, kurio patirtis ne vienos rungtynėse itin pravertė svarbiausias momentais. Kaip mače su Nyderlandais išvykoje, kuriame R. Seibutis sužaidė savo geriausias rungtynes atrankos cikle – 20 tšk. ir 17 naud. balų.

Tiesa, starto penkete atakuojančio gynėjo pozicijoje greičiausiai žais vis geriau aukščiausiame lygyje – Eurolygoje – besijaučiantis Marius Grigonis. Tiesa, jis sužaidė tik 4 mačus rinktinėje, tačiau jo lyderio savybės, aštrūs prasiveržimai ir tritaškiai D. Adomaičiui bus itin reikalingi.

Penktąją vietą gynėjų grandyje Kinijoje užpildome Adu Juškevičiumi, galinčiu žaisti tiek antrojo, tiek pirmojo numerio pozicijoje. Prancūzijoje rungtyniaujantis Adas buvo svarbus rinktinės žaidėjais ir 2017-ųjų Europos pirmenybėse.

Adas Juškevičius, BNS nuotr.

Kalbant apie nepanaudotus rezervus, visų pirma į galvą šauna Artūro Milaknio ir Martyno Gecevičiaus pavardės. Vis dėlto abu rinktinės atrankoje nežaidė, nors Prienuose žaidžiantis M. Gecevičius tikrai galėtų. Vis dėlto ką tik LKL snaiperio konkursą laimėjęs vilnietis yra labai silpnas gynyboje ir labai mažai šansų, kad sulauks kvietimo net ir išplėstiniame sąraše. A. Milaknis žaidė Europos čempionate 2017 m., tačiau ten nebuvo svarbus rinktinės narys. 32-ejų snaiperio sezonas „Žalgiryje“ klostosi sunkokai, tad ne pirmos jaunystės žaidėjui vasarą gali norėtis poilsio. Juolab, kad A. Milaknis dažniausiai gerą formą įgauna tik ilgesniame periode.

Puolėjai

Lengvojo krašto puolėjo pozicija D. Adomaičiui kelia mažiausiai galvos skausmo. Čia turime ir Mindaugą Kuzminską ir Edgarą Ulanovą, ir Joną Mačiulį, ir puikų sezoną Vokietijoje žaidžiantį Roką Giedraitį.

Visas šis ketvertas tikrai sulauks kvietimų vasarą ruoštis pasaulio čempionatui, greičiausiai trys iš jų bus ir galutinėje rinktinės sudėtyje. Didžiausias klaustukas – J. Mačiulis ar R. Giedraitis. D. Adomaičiui gali tekti rinktis tarp veterano ir jauno talento, tarp patirties ir visose 12-oje rungtynių į rinktinę atvažiavusio ateities žaidėjo.

Renkantis kandidatus ketvirtojo numerio pozicijoje, D. Adomaičiui teks gerokai pasukti galvą. 

Sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje yra du žaidėjai, kurių atrankos varžybose nebuvo. Su Donatu Motiejūnu treneris Dainius Adomaitis yra kone atvirame kare, tad sunku tikėtis karo kirvio užkasimo. Nors Kinijos krepšinio lyga ir nėra itin aukšto lygio, bet D-Mo ten renka tiesiog fantastinius skaičius ir net nekviesti jo į nacionalinės komandos stovyklą atrodo kvaila.

Vis dėlto, galime atsigręžti ir į „Ryto“ klubą, kuriame šį sezoną aiškiai nepritapęs ir komandą griovęs Dominique‘as Suttonas galiausiai tapo treneriui nereikalingas. Tad sunku tikėtis, kad D. Adomaičio rinktinėje D. Motiejūnui atsiras vieta.

Kitas kandidatas – Paulius Jankūnas. Vis dėlto, „Žalgirio“ kapitonas šį sezoną buvo itin kamuojamas traumų, praleido ne vienerias rungtynes, o rinktinėje niekada nežaidė taip gerai, kaip Kauno klube. Tikėtis, kad balandį jau 35-ąjį gimtadienį švęsiantis veteranas vasarą rizikuotų savo sveikata, o ne skirtų ją atsistatymui po itin sudėtingo sezono, labai sudėtinga.

Rokas Giedraitis, BNS nuotr.

Taigi D. Adomaičiui ir vėl teks eksperimentuoti. Sunkiuoju kraštu greičiausiai teks žaisti M. Kuzminskui arba J. Mačiuliui, šalia Jono Valančiūno gali bandyti žaisti ir Domantas Sabonis arba „Ryto“ klube šalia Arciomo Parachouskio rungtyniavęs Martynas Echodas.

„Ryto“ klube nuolat ketvirtu numeriu rungtyniauja Eimantas Bendžius, sužaidęs visas 12 rinktinės atrankos rungtynių, kuriose rinko po 10,6 taško, tritaškius mesdamas net 46 proc. taiklumu. Jis ir išmetė, ir įmetė augiausiai tolimų metimų (26/56).

Tačiau E. Bendžius yra labai silpnas fiziškai, dažnai tinkamai neužsiima pozicijos kovoje dėl kamuolių, tad net būdamas 203 cm ūgio vidutiniškai fiksuoja tik 2,8 atkovoto kamuolio. Būtent galvos skausmas dėl sunkaus krašto pozicijos ir gali tapti E. Bendžiaus bilietu į Kiniją.

Centrai

Jeigu ne Artūro Gudaičio trauma, Lietuvos rinktinės vidurio puolėjų linija atrodytų tikrai įspūdingai. D. Sabonis ir J. Valančiūnas tikrai turi garantuotas vietas rinktinėje lieka tik palinkėti jiems sveikatos ir išvengti traumų. Nors mūsų NBA duetas sužaidė tik po dvi atrankos rungtynes, per jas buvo tikri komandos lyderiai.

Marus Grigonis ir Jonas Valančiūnas, BNS nuor.

Įdomiausias klausimas – kas žais šalia jų. Šešerias rungtynes atrankoje žaidęs Martynas Echodas per 15 minučių fiksavo solidžius skaičius – 8,3 taško, 5,5 atkovoto kamuolio ir 1 bloko. Kaip minėta vos aukščiau, M. Echodas klube visai gerai jaučiasi žaisdamas šalia tikro centro A. Parachouskio, tad tą patį gali bandyti daryti ir rinktinėje. Tiesa, silpnokas metimas iš tolimesnių distancijų tuomet kiek apriboja puolimą.

Atrankoje D. Adomaitis išbandė ir Lauryną Birutį, Egidijų Mockevičių bei Martiną Geben, tačiau nė vienas jų vietos rinktinėje savo pasirodymais neužsitarnavo. Visi trys yra gana lėti, metimo iš toliau neturintys centrai, kurių vienintelis pranašumas prieš M. Echodą – fizinė jėga. Tačiau pastarasis yra kur kas mobilesnis, labiau koordinuotas bei turi patirties žaidžiant ketvirtu numeriu. Pastarosios savybės gali jam lemti trečio centro vietą rinktinėje, nors žaisti itin daug ir neteks.

Rinktinės dvyliktukas ir arčiausiai esantys žaidėjai:

PG: M. Kalnietis, L. Lekavičius;

SG: M. Grigonis, A. Juškevičius, R. Seibutis;

SF: E. Ulanovas, J. Mačiulis, R. Giedraitis (?);

PF: M. Kuzminskas, E. Bendžius (?);

C: J. Valančiūnas, D. Sabonis, M. Echodas (?), M. Gebenas (?).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi