Naujienų srautas

Sportas2019.02.18 14:21

Lengvaatlečių dėmesys – Lozanoje: prasideda C. Semenya karjerą galintis nulemti teismas

LRT.lt 2019.02.18 14:21

Tarptautinis sporto arbitražo teismas (CAS) pirmadienį Lozanoje atverčia jau dabar skandalais apaugusių ir viso pasaulio lengvosios atletikos bendruomenės dėmesį pritraukiančią Caster Semenya bylą. Pietų Afrikos Respublikos atstovė ginčija tarptautinės lengvosios atletikos federacijos (IAAF) norą reguliuoti testosterono kiekį moterų sportininkių organizme, praneša naujienų agentūra AFP.  

28 metų sportininkė yra dukart olimpinė ir trissyk pasaulio čempionė 800 metrų bėgimo rungtyje. C. Semenya organizme yra natūraliai padidėjęs vyriško hormono testosterono kiekis, dėl ko kitos varžovės teigia, kad joms kovoti kartu su C. Semenya yra nesąžininga. C. Semenya sutrikimas vadinamas hyperandrogeniškumu.

IAAF nuo praėjusių metų lapkričio pirmosios norėjo įvesti taisyklę, kad hyperandrogeniškos sportininkės pusę metų iki varžybų privalėtų dirbtinai sumažinti testosterono kiekį organizme arba varžytis su vyrais.

Pati C. Semenya tokiai taisyklei prieštarauja, teigdama, kad „esu moteris ir esu greita“. Ją palaiko daugybė sportininkų, gerbėjų ir mokslininkų visame pasaulyje.

C. Semenya – Rio olimpinė čempionė. AFP/Sanpix nuotr.

Lengvosios atletikos valdžia savo sumanymo atsisakyti nežada, motyvuodama tuo, kad tokios atletės, kaip C. Semenya turi vyrų lygio testosterono kiekį, jos turi tokį patį kaulų ir raumenų augimo pranašumą kaip ir vyrai brendimo laikotarpiu. Tai jiems iš suteikia fizinį pranašumą prieš moteris.

„Šiandien yra labai, labai svarbi diena. Šie apribojimai įvesti siekiant užtikrinti sąžiningą varžymąsi“, – atvykęs į teismą kalbėjo IAAF prezidentas Sebastianas Coe.

Pati C. Semenya pirmadienį komentarų nedavė.

Sportininkės pusėje yra Jeilio universiteto mokslininkė Katrina Karkazis. Ji specializuojasi testosterono tyrimuose.

Reuters/Sanpix nuotr.

„IAAF aklai ir oportunistiškai bando klaidingai interpretuoti biologinės lyties mokslą. Jie bando sukurti savo pačių lyties apibrėžimą, kuris paremtas klaidingais įsitikinimais apie biologiją ir lytį. Tai neturi pagrindo ir yra žiauru. Tai padarys daugiau žalos ir paskatins diskriminaciją“, – teigė K. Karkazis.

Mokslininkai negali atsakyti į klausimą, ar IAAF siūlomas testosterono kiekio kraujyje mažinimas tokioms moterims nesukels pašalinių veiksnių ateityje.

Be to, pagal taisyklę, pradėti procedūras reikia pusę metų prieš svarbiausias varžybas, o tai reikštų, kad taisyklę priėmus dabar, C. Semenya turėtų praleisti kone visą 2019 metų sezoną. Taip pat ir rugsėjį Dohoje vyksiantį pasaulio čempionatą.

Dar viena į afrikietės pusę stojusi sportininkė, Čekoslovakijos teniso legenda Martina Navratilova mano, kad IAAF kovoja ne tiek prieš hyperandrogeniškas sportininkes, kiek prieš C. Semenya konkrečiai. Mat taisyklę IAAF siūlo taikyti tik lengvaatletėms, besivaržančioms distancijose nuo 400 metrų iki mylios (apie 1600 metrų).

„Nejaugi teisinga yra versti atletus vartoti vaistus? Kas atsakys, jeigu ilgalaikės pasekmės dėl to pakenks sveikatai? Tikiuosi, kad ji laimės“, – AFP cituoja M. Navratilovą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi