Naujienų srautas

Sportas2019.02.15 13:57

Teisėjų asociacijos prezidentas – apie L. Lamonicos efektą: džiaugiuosi, kad visuomenė užstojo vietinius

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2019.02.15 13:57

Vienas labiausiai gerbiamų Eurolygos teisėjų Luigi Lamonica tikriausiai ir pats negalėjo nuspėti, kiek daug diskusijų Lietuvoje sukels sprendimas italą paskirti vienu iš „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės finalo ketverto teisėjų. Apie tai neigiamai pasisakė Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Ryto“ klubų vyriausieji treneriai, šia tema diskusijos liejosi virtualioje erdvėje ir taip paprastų krepšinio sirgalių. Portalo LRT.lt kalbintas Lietuvos krepšinio teisėjų asociacijos prezidentas Kęstutis Pilipauskas nebuvo linkęs sureikšminti šio klausimo.    

„Nors pagal sutartį LKL čempionate teisėjauti gali tik mūsų šalies arbitrai, KMT teisėjų klausimą lėmė lygos vadovų sprendimas, – aiškino K. Pilipauskas. – Lygos atstovai nori padidinti turnyro reikšmę, suteikti naujų spalvų turnyrui. Galų gale, tai, jog pakviestas tik vienas užsienio arbitras įrodo, kad nėra keliamo nepasiteikėjimo vietiniais teisėjais. Tiesiog lygos vadovai norėjo šiek tik kilstelėti turnyro prestižą į tarptautinį lygį. Manau, visa ši istorija susijusi su tuo.“

Kategoriški didžiųjų LKL klubų vyriausiųjų trenerių pasisakymai bei socialiniuose tinkluose vystomos karštos diskusijos trenerių tema, pasak K. Pilipausko, turi šviesiąją medalio pusę – Lietuvoje pradėta ir teigiamai atsiliepti apie krepšinio teisėjus.

BNS nuotr.

„Džiaugiuosi, jog prasidėjus kalboms apie užsienio teisėjus, visuomenė stojo mūru už vietinius arbitrus. Pagaliau apie teisėjus buvo pasakyta ir gerų žodžių. Turėjome gerą „piarą“. Kai mes bandome sakyti, kad mūsų teisėjai yra geri ir paklausūs visoje Europoje, teisėjauja svarbiausiems klubiniams turnyrams, tokia informacija neranda didelio palaikymo. Gerai, kad šitas faktas iššaukė platesnę diskusiją. Mūsų krepšinio visuomenės atstovai ir sirgaliai iš esmės pasakė, jog lietuviai teisėjai yra geri“, – tvirtino teisėjų asociacijos prezidentas.

Kaip sekasi Lietuvos teisėjams konkuruoti tarptautiniame lygmenyje? Šiuo metu stipriausiame Europos klubiniame turnyre – Eurolygoje dirba trys Lietuvos arbitrai – Jurgis Laurinavičius, Gytis Vilius ir Artūras Šukys. FIBA Čempionų lygoje teisėjauja dar keturi mūsų šalies teisėjai – Tomas Jasevičius, Gvidas Gedvilas, Vilius Mačiulaitis ir Gintaras Vitkauskas.

KMT finalo ketverto turnyre darbuosis visas Lietuvos teisėjų elitas – G. Gedvilas, T. Jasevičius, J. Laurinavičius, V. Mačiulaitis, A. Šukys ir G. Vilius.

Aukščiausio tarptautinio klubinių varžybų lygio dar nepaisekę teisėjai turi galimybę darbuotis ir vasarą vykstančiuose jaunimo čempionatuose bei žemesnio rango klubiniuose turnyruose. Tarptautinę kategoriją mūsų šalyje turi dar keturi arbitrai.

Į teisėjų darbo kokybę kuris laikas atsižvelgiama ir vietiniame fronte. Pastaraisiais metais LKL čempionato rungtynėse besidarbuojantys arbitrai po rungtynių rašo savo darbo analizes, sezono metu rengiami teoriniai ir vaizdo testai. Be to, šiame sezone buvo sumažintas ir aktyvių arbitrų skaičius – nuo 20 iki 17 (trys papildomi teisėjai yra rezerviniai) – taip teisėjai ne tik gauna didesnį rungtynių krūvi, bet ir atlygį. Atlyginiamas teisėjams už vienerias rungtynes šiame sezone buvo padidintas beveik dukart. Tiesa, K. Pilipausko teigimu, didžiausias teisėjų darbo kokybės katalizatorius – krepšinio lygio kilimas LKL čempionate.

„Tiek lyga, tiek teisėjų asociacija nori, kad teisėjų lygis kiltų. Pagrindinis aspektas, kuris leidžia kilti teisėjų lygiui – daug aukšto lygio LKL čempionto rungtynių. Šiame sezone praktiškai nebeliko tokių dvikovų, kurios būtų nuspėjamos iš anksto. Kartais ir tie klubai, kurie yra lentelės apačioje, sugeba įkąsti favoritams“, – aiškino praeityje ne viename aukščiausio lygio mače teisėju dirbęs K. Pilipauskas.

Nors pastarosiomis dienomis Lietuvos krepšinyje teisėjus užstoja vietiniai treneriai bei kiti krepšinio visuomenės atstovai, neretai vietinių arbitrų darbas sulaukia nemažos kritikos.

Šį sezoną LKL čempionate buvo panaikintos piniginės baudos už kritiką teisėjams, todėl nenuostabu, jog buvo susilaukta ir skambių pasisakymų po šio sezono dvikovų. Ką apie tokią kritiką mano patys teisėjai? Buvęs teisėjas K. Pilipauskas pripažįsta, jog kritika teisėjams – neatsiejama krepšinio dalis, tačiau patys arbitrai turi mokėti, kur yra neargumentuotos kritikos strėlės, o kur teisingos pastabos.

„Mūsų laikais gaudavome pakankamai kritikos ir per žiniasklaidą. Jeigu teisėjas jaučia, jog jis gerai teisėjavo rungtynėse, patikėkite, niekas geriau nežino teisėjų klaidų už juos pačius, tokiu atveju, klubo atstovų bandymai įkąsti nėra jiems aštrūs, todėl tokia kritika neišmuš iš balno. Vėlesnės diskusijos, kurioje dalyvauja plačioji visuomenė yra daugiau vieno klubo fanų atstovų pasispardymas prieš kito. Teisėjai tokiose konfrontacijose yra naudojami kaip šoviniai. Kai nerandami reikalingi argumentai, analizuojamas teisėjų darbas“, – tvirtino K. Pilipauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi