Naujienų srautas

Sportas2019.02.07 18:40

Sezoną „Trakuose“ pasitinkantis A. Skarbalius: laiko klausimas, kada rezultatai stabiliai gerės

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2019.02.07 18:40

Praėjusius 2018-us metus Vilniaus „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio poste pradėjęs Aurelijus Skarbalius šiemet A lygos kovoms jau rikiuoja „Trakų“ gretas. Tačiau, skirtingai nei pernai, šįkart strategui, panašu, skirtas kur kas didesnis pasitikėjimo kreditas.

Praeityje „Brondby“ klubo marškinėlius vilkėjęs ir po profesionalo karjeros pabaigos šiai komandai porą metų vadovavęs 45-erių futbolo specialistas galiausiai sugrįžo į Lietuvą ir ėmėsi darbo savo jaunystės klube. Tačiau laikas Vilniaus „Žalgiryje“ apkarto – birželio pabaigoje jis buvo atleistas dėl, pasak klubo, prasto komandos žaidimo – A lygos pirmenybėse per 17 turų buvo iškovota 10 pergalių, 4 kartus sužaista lygiosiomis ir patirti 3 pralaimėjimai.

Šį sezoną A. Skarbalius į pergales bandys vesti jau principinę „Žalgirio“ varžovę – praėjusiame sezone bronzos medaliais pasidabinusią „Trakų“ komandą, kuri artimiausiu metu turėtų vadintis jau „Riteriais“. Lietuvis vyriausiojo trenerio poste pakeitė laikinai komandai po Kibu Vicunos pasitraukimo vadovavusį Albertą Rybaką.

Trejų metų kontraktą su klubu sudaręs specialistas mano, kad praėjęs sezonas nors ir suteikė jam naudingų pamokų, tačiau savo treniravimo stiliaus jis nekeisiąs.

BNS nuotr.

„Aš, kaip žmogus ir treneris, žiūriu, kur galima tobulėti ir visada bandau visokias naujoves. Bet, iš principo, aš nepasikeisiu ir žiūrėsiu objektyviai į tai, ar mes atliekame tuos reikalingus veiksmus, ar sukuriame tam tikrą skaičių pavojingų šansų, ar mes apsiginame nuo varžovų. Jei pavyks šįkart ilgiau padirbti nei aną kartą (juokiasi), tai tik laiko klausimas, kada mūsų rezultatai stabiliai gerės. Man didžiausias noras matyti progresą tiek su kiekvienu žaidėju individualiai, tiek su komanda. Ir pradėti matyti, kad stabiliai pradedami rinkti taškai. Tai yra mano siekiamybė“, – teigė pašnekovas.

Tačiau rinkti taškus jam bent jau sezono pradžioje gali būti sudėtinga. Komandoje tarpsezoniu neliko daugybės svarbių žaidėjų – Justinas Marazas persikėlė į Plocko „Wisla“ (Lenkija), Modestas Vorobjovas – į Vilniaus „Žalgirį“, Oscaras Dorley – į Libereco „Slovan“ (Čekija), kuriame žaidė jau nuomos pagrindais, Kevinas Ntika – į Jerevano „Ararat“ (Armėnija), Jevgenijus Osipovas – į Talino „Levadia“ (Estija), su Etiennu Mukanya, Vadimu Manzono ir Vaidotu Šilėnu nutrauktos sutartys. Taip pat karjerą baigė Deividas Česnauskis, o vis dar nėra aiški Diniaro Bilialetdinovo situacija.

J. Marazas, E. Genio/LRT nuotr.

Bet A. Skarbalius ramus – nepakeičiamų žaidėjų nėra.

„Renkame, lipdome prie to, ką turime iš pernai ir judame toliau. (...) Kai išvyksta kažkokie lyderiai, tai yra didelis pasikeitimas, bet mes esame paruošę gerą terpę klube, į kurią ateina kiti. Be to, „Trakai“ turi daug jaunų žaidėjų. Yra ir kitų žaidėjų, kurie atvyksta, ar yra arti susitarimo“, – ramino futbolo specialistas, tačiau pavardėmis kalbėti dar nesiryžo.

Ne veltui jis mini jaunimą, mat jis ir yra šio futbolo klubo pagrindas. Talentų futbolo akademijoje, kurios direktorius yra ir „Trakų“ klubo vadovas Virmantas Lemežis, treniruojasi daugiau nei 300 vaikų. Prie jų auklėjimo prisideda ir naujasis „Trakų“ vairininkas

„Norime burti, didinti vaikų skaičių, o aš esu šio projekto vadovas, idėjų generatorius, savo patirties dalintojas. Norime sukurti akademiją, kuri būtų pamatas iki pat pirmos komandos. (...) Laikui bėgant turėtume savo užaugintus jaunus žaidėjus, kurie iškart jau atėję iš antros komandos žinotų, ko iš jų norima, kokie yra susitarimai“, – apie ateities planus kalbėjo A. Skarbalius.

V. Lemežis, BNS nuotr.

Be to, jaunimas, anot V. Lemežio, turi ir didesnį klaidų kreditą nei vyresnieji.

„Čia yra daug progresyvaus jaunimo ir yra galimybė parodyti, kad galime su juo daug ką nuveikti. (...) Mes siekiame aukščiausių tikslų, bet tuo pačiu norime ir naudojamės tais žaidėjais, kurie turi potencialo ir vėliau gali žaisti aukštame lygyje, norime duoti jiems minučių, per kurias jie tobulėja – tai ir yra kertiniai mūsų pamatai. Link to ir ketiname eiti. Norime ir pergalių, bet suprantame, kad visada bus bangavimų žaidžiant su jaunimu. Tačiau nereikia to bijoti“, – apie klubo viziją pasakojo „Trakų“ strategas.

Kad jaunuoliai turi nemažai pasitikėjimo, buvo matyti ir pernai – 13 „Trakų“ futbolininkų, gimusių 1997 metais ar vėliau, iš viso sužaidė 5139 minutes. Tai didžiausias rezultatas po „Atlanto“, kurio jaunimas pernai sužaidė net 6158 minutes. Tačiau reikia prisiminti, kad 21 jaunuolį uostamiesčio gyvenimas registravo ne iš gero gyvenimo – su rimtomis finansinėmis problemomis susidūręs „Atlantas“ vos baigė pirmenybes, o šiemet išvis negavo A lygos licencijos.

Ugdyti kuo daugiau jaunų žaidėjų ir šiemet pasiryžę „Trakai“ neatskleidžia, ar bus iš kito stiprinti komandą pavyzdžiu jiems galinčiais tapti kur kas daugiau žaidybinės praktikos turinčiais lietuviais ar legionieriais, t.y. galutinio biudžeto, kuris pernai siekė 700 tūkst. eurų. Taip pat ir pagal komandos komplektaciją bus sprendžiama, kokių tikslų artėjančiame sezone riteriai turėtų siekti.

Aišku tik tai, kad didelis dėmesys bus kreipiamas į jaunuosius žaidėjus. O jų šiemet turėtų būti daugiau visose A lygos komandose. Pagal Lietuvos futbolo federacijos nuostatus, šiemet kiekvienoje A lygos dalyvėje turėtų būti registruoti penki 1998-01-01 ar vėliau gimę lietuviai. Pernai tokių žaidėjų aukščiausios Lietuvos futbolo pakopos dalyvėse buvo po keturis. Ar toks reikalavimas geras, A. Skarbalius atsakyti negalėjo.

„Sudėtinga tiesiogiai atsakyti. Skatinti yra gerai, tačiau visada iškils klausimas, ar tai yra visos futbolo bendruomenės noras. Ar LFF turi aiškų modelį, kur aiškiai pasakyta, ko norima iš vaikų, kai ateina maži, kai eina link rinktinių jaunimo, kaip mes norime greičiau privesti žaidėjus prie suaugusiųjų lygio, kaip sukurti terpę tiems žaidėjams tiek A lygoje, tiek I-oje lygoje gauti daugiau minučių? Tai yra svarbūs klausimai. Galima pasakyti, kad reikia po penkis žaidėjus, bet jei jų nėra po penkis visoms komandoms, tai mes dirbtinai įtraukiame juos – ne pagal tai, ar nusipelnė. Nesakau, kad taip yra, bet mums visiems tai reikia apmąstyti. Čia yra pliusų ir minusų“, – samprotavo strategas.

Tačiau ir kokius 21-erių dar nesulaukusius lietuvius A lygos dalyvės sukvies pas save, jau dabar aišku, kad itin pasistiprinusios komandos leis džiaugtis konkurencingu sezonu.

„Šiemet bus labai stiprus čempionatas. Ypač žiūrint, ką „Žalgiris“ įsigijo, kaip pasistiprino „Sūduva“, kaip „Kauno Žalgiris“ sustiprėjo. Be to, su kokia jėga, entuziazmu „Panevėžys“ ruošiasi, su kokiais žaidėjais pasirašinėja kontraktus ir išlaiko tęstinumą su treneriu. Taip pat „Palanga“ stiprinasi. Tik dėl „Stumbro“ klaustukas. Bet tikrai bus penkios-šešios labai konkurencingos komandos“, – įsitikinęs A. Skarbalius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi