Naujienų srautas

Sportas2019.02.05 09:18

Dviejose kėdėse sėdintis „Sūduvos“ vadovas – apie keistus LFF norus ir klubų „donorystę“

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2019.02.05 09:18

Jau 16 metų Marijampolės „Sūduvos“ klubą savo rankose laikantis Vidmantas Murauskas šiemet atsidūrė ir naujame vaidmenyje – gruodžio pradžioje pradėjo eiti ir A lygos valdybos pirmininko pareigas. Su aukščiausios Lietuvos futbolo pakopos realybe iš dar arčiau susidūręs futbolo senbuvis atviras – problemų ir nesutarimų apstu, o šiemet galimai startuosiantis septynių komandų čempionatas tikrai nebūtų į naudą nei vienai komandai. Taip pat ir jo „Sūduvai“, kuri pernai apgynė čempionų titulą ir vėl buvo vos per žingsnį nuo Europos lygos grupių etapo.

– Sibiu „Hermannstadt“ (Rumunija) klubas išpirko vieno iš komandos lyderių saugo Danielio Offenbacherio kontraktą. Kaip ketinama šią netektį kompensuoti?

– Jis buvo svarbus žaidėjas, bet bus ir kitų žaidėjų. Aikštės viduryje praradome ir Gersoną Acevedo, bet panašaus profilio žaidėjas yra komandos naujokas Gratas Sirgėdas. Dar vieno žaidėjo į šią poziciją ieškome.

– Susidaro įspūdis, kad G. Sirgėdas buvo perkamas į D. Offenbacherio vietą. Ar buvo žinoma apie Danielio išvykimą anksčiau?

– Taip, buvo numanoma, kad jis gali išvykti, tad mes ruošėmės. Jei būtų neišvykęs, tai šioje pozicijoje būtų didelė konkurencija. D. Offenbacheris prie mūsų prisijungė su sąlyga, kad galės už tam tikrą užmokestį palikti klubą. Jis nuolat kontaktuodavo, mus informuodavo ir jau būtų grįžęs į Marijampolę, bet galiausiai gavo pasiūlymą.

E. Šemioto/fksuduva.lt nuotr.

– Jovanui Čadjenovičiui sausio viduryje lūžo raktikaulis. Ar tai padarys įtaką komplektuojant komandą?

– Jis į treniruotes grįš po mėnesio, o link kovo pabaigos sugrįš ir sportinė forma. Sezoną pradėsime su Povilu Leimonu, tad pamaina Jovanui neieškoma. Ypač kai kiekvienoje pozicijoje yra po du žaidėjus, o ir registruoti galima tik 25 futbolininkus.

– Marijampolės „Sūduvos“ naujokas kanadietis Tosaintas Rickettsas, panašu, yra svarbiausias komandos pastiprinimas?

– Turėjome galimybę pratęsti sutartį su Rigino Cicilia, tačiau nusprendėme ieškoti kito puolėjo. Tos paieškos užsitęsė, o su tokiu žaidėju kaip T. Rickettsas nėra lengva susitarti, ypač kai jis nėra buvęs Lietuvoje. Tad užtruko visi klausimai, o kai jis galiausiai priėmė pasiūlymą, mes tuo džiaugėmės.

– Tad sudėtis jus jau tenkina ar dar ieškoma naujokų?

– Trūksta centro gynėjo. Jei pavyktų, įsigytume ir centro saugą.

– Tarpsezoniu komandą papildė ir nemažai lietuvių – Dominykas Barauskas (21 metai), Paulius Golubickas (19), Eligijus Jankauskas (20) ir Gratas Sirgėdas (24). Koks jiems numatomas vaidmuo komandoje?

– Reikia laikytis nuostatų ir įregistruoti jaunuolius (A lygos klubuose turi būti registruoti 5 Lietuvos Respublikos piliečiai, gimę ne anksčiau nei 1998-01-01 – LRT.lt), o P. Golubickas ir E. Jankauskas atitinka kriterijus. Mums tose pozicijose trūko konkurencijos, tačiau ar jie sugebės ją sudaryti, paaiškės sezono eigoje.

G. Sirgėdas, BNS nuotr.

Reikalavimas komandoje registruoti penkis jaunuosius žaidėjus, švelniai tariant, yra keistas. Bet dėl jo nereikia kaltinti vien tik Lietuvos futbolo federacijos, nes ir klubai nesutaria, kiek komandose turėtų būti naujųjų futbolininkų. Asmeniškai aš nesuprantu tokio prievartinio reikalavimo – 5 jauni žaidėjai komandoje, 8 komandos, tai iš viso – 40 jaunų žaidėjų. Jei mes turėtume 40 gerų jaunų žaidėjų, tai kur mūsų U-21 rinktinė turėtų būti? Tai dirbtinai sugalvoti, išpūsti skaičiai, kurie nieko neduoda. Kas keisčiausia, vėliau turės būti 7 jauni žaidėjai. Tai ką mes darome su A lyga? Jaunimo pirmenybes? Reikėtų turėti reikalavimą turėti dar vieną veteraną iki 35 metų, vieną virš 35 metų, tai gal pradėsime taip spręsti ir socialines problemas?

Tas laisvės neturėjimas kertasi su klubų stiprinimu ir nieko gero tam jaunimui neduoda – jie turi žaisti I-oje lygoje ir ten įgauti praktikos. Tad šį reikalavimą traktuoju kaip mažėjančią galimybę klubams stiprėti. Pavyzdžiui, 1997 metais gimęs Giedrius Matulevičius jau neatitinka šio reikalavimo.

– Nepaisant, kaip sakote, mažėjančių galimybių stiprėti, pasiruošimas sezonui pradėtas itin gerai. Nugalėta Kauno „Hegelmann Litauen“ 2:0, Rygos „Metta“ – 3:1, „Palanga“ – 3:0, sužaista lygiosiomis 0:0 su „Wigry“, bet 1:3 pralaimėta Rygos RFS komandai. Kaip toliau vyks pasiruošimas sezonui?

– Pasiruošimas vyksta jau nuo sausio 9 dienos, o daugiau rungtynių komanda sužais stovykloje Kipre. Jei niekas nepasikeis, laukia trys varžovai: Kinijos aukščiausios lygos Šidziadžuango „Ever Bright“, Serbijos aukščiausios lygos Belgrado „Čukarički“ ir Sofijos „Levski“ (Bulgarija). Vyksta derybos dėl dar vienerių rungtynių, kuriomis pasiruošimas ir baigtųsi. Į Lietuvą komanda grįš vasario 15 dieną, ir dar viena savaitė bus skirta grįžimui į lietuviškas sąlygas.

– Pirmas svarbus išbandymas komandos laukia jau vasario 24 dieną rungtynėse dėl LFF Supertaurės. Ar labai svarbu, kad jos vyks Marijampolėje?

– Aš asmeniškai balsavau už Vilnių (juokiasi). Nėra labai svarbu, kur jos vyks, nes tai yra dviejų komandų kova dėl garbingo prizo. Be to, Lietuvoje tik du uždari maniežai turi sąlygas surengti šias rungtynes. Vienas turi vienus privalumus, kitas – kitus.

– Sakote, balsavote už Vilnių?

– Man patinka važiuoti į svečius (juokiasi). Tad ne prieš ir Vilniuje žaisti.

Marijampoliečiai LFF Supertaurę iškovojo ir pernai, BNS nuotr.

– Koks planuojamas komandos biudžetas? Buvo kalbama apie 1-1,2 mln. eurų kapšą?

– Toks ir planuojamas. Jis pagrįstas, tokio tikimės, o kaip bus, matysime.

– Kokie tikslai ateinančiam sezonui?

– Taurės yra garbės reikalas, tad dėl jų nekeliamas tikslas. O čempionate svarbiausia apginti titulą. Europiniuose turnyruose švaistytis užduotimis negali, nes daug kas priklauso ir nuo burtų. Labai sunku kažką konkrečiau kalbėti, nes ir pernai atrodė, kad nesėkmingi burtai, bet įveikėme.

Komandai ir toliau diriguos Vladimiras Čeburinas, BNS nuotr.

– Taip pat esate A lygos valdybos pirmininkas. Ar pavyksta lengvai užimti dvi vietas vienu metu?

– „Sūduvos“ komandos gyvenime šiandien mažiau dalyvauju, nes aiškus darbų pasiskirstymas bei funkcijos. O A lygoje dalyvauju, kad ji funkcionuotų ir būtų geriau nei buvo – kad geriau veiktų organizavimas, informacijos viešinimas ir t.t.

– Perėmėte A lygos organizavimą iš LFF. Ar tai buvo teisingas sprendimas?

– Nebuvo užgrobus to federacija ir pastaruosius trejus metus, nors federacijai liko nemažai svarbių funkcijų – licencijavimas, drausminiai dalykai, pagalba sudarant tvarkaraštį. Buvo šiek tiek netiesos, kad A lyga bankrutuoja ir t.t. Nėra gera padėtis, bet nėra tragiška.

– O ko trūksta iki geros?

– Trūksta finansų – reikia generalinį rėmėją surasti, uždirbti iš televizinių teisių pardavimo. Tačiau yra dirbama. Visi stengiasi, kad būtų gerai.

BNS nuotr.

– Problemos dėl finansų kamuoja ir klubus. A lygoje šiemet, panašu, šiemet bus tik 7 komandos, nes kai kurie klubai dėl finansinės situacijos taip pat neskuba į ją?

– Kiekvienas klubas turi savo finansus, norus, tačiau neiti į A lygą yra tam tikras praradimas klubui. Daug kas pasistvėrę vieno žmogaus pareiškimą, kad dalis A lygos klubų yra „donorai“, bet ar sportinėje olimpiadoje yra tik trys prizininkai, o visi kiti „donorai“? Tai juk ne „donorų“ olimpiada, tad man tokie pareiškimai nesuprantami.

Čia Artūro Gimžausko išrastas terminas, tai dabar, kiek girdėjau, kad antroje lygoje „Utenis“ jau nebus „donorais“. Be to, ateidami į A lygą klubai užsitikrina tam tikras pajamas, nes už tas pačias jaunimo komandas yra kompensacijos. 2017 metais LFF sumokėjo kiekvienai komandai daugiau nei 52 tūkst. eurų sumą, kuri kasmet auga. Bet „Utenis“ negavo tų pinigų, nes čia jų nebuvo.

– O kalbant apie A lygos dalyvių skaičių. Ar labai blogas sprendimas būtų surengti 7 komandų čempionatą?

– 8 klubų čempionatas yra geresnis sportiniu principu ir žaidybiniu režimu – yra numatytas tvarkaraštis, kai žaidžiama kartą per savaitę. Tad jei lieka 7 komandos, vieną savaitę, jei per ją žaidžiamos vienerios rungtynės, kažkam reikia praleisti. Tuomet reikia ieškoti draugiškų rungtynių, kad būtų palaikoma sportinė forma. Tai yra negerai, nes visi žaidžia. Teko su latviais šnekėti, tai kai buvo 7 komandos, buvo daug problemų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi