Naujienų srautas

Sportas2019.02.02 21:03

Lenktynių „Sartai 2019“ Didįjį žiemos prizą iškovojo uteniškis E. Gudonis

ELTA 2019.02.02 21:03

Šeštadienio popietę Dusetose finišavo tradicinės respublikinės ristūnų žirgų lenktynės ir nacionalinį paveldą bei etnines vertybes propaguojanti žiemos mugė „Sartai 2019“, kurią organizavo Žemės ūkio ministerija kartu su Zarasų rajono savivaldybe.

Istoriniai šaltiniai byloja, kad šiemetinės lenktynes buvo jau 221-osios, o rengiamos oficialiai – 111-osios. Nuo 1933 metų jas organizuoja Žemės ūkio rūmai ir kiek vėliau vairą perėmusi Žemės ūkio ministerija.

Šiemet ši pamėgta žiemos šventė sutapo įspūdinga Dusetų, paskelbtų mažąja kultūros sostine, 500 metų istorijos sukaktimi, todėl mažą Aukštaitijos miestelį jau nuo ankstyvo ryto užplūdo tūkstančiai ne tik žirginio sporto mėgėjų.

Atvykę nenusivylė. Lenktynėse varžėsi pusšimtis eikliųjų ristūnų, kuriuos tramdė 35 Lietuvos, Latvijos ir Estijos sportininkai, o mugė tenkino net ir labai išrankius, ne tik pamaloninusius gomurį nacionalinio paveldo patiekalais, bet ir išsirinkusius kalnus lauktuvių.

Beveik visi bėgimai, kurių buvo septyni, pasižymėjo aštria, bekompromise kova.

Jau tradicija tapo, kad Sartų lenktynes vainikuoja bėgimas, kuriame eikliųjų ristūnų važnyčiotojai varžosi dėl garbingiausiojo apdovanojimo – Didžiojo žiemos prizo. Jį irgi tradiciškai steigia lenktynių organizatorė, žemės ūkio ministerija. Varžytuvės dėl šio prizo pagrįstai laikomos visų lenktynių centrine ašimi, o jo laimėtojas – varžybų karaliumi. Iki kitų metų, iki „Sartų 2020“ lenktynių.

Karštais žiūrovų aplodismentais sutiktas jau trejų paskutiniųjų Sartų lenktynių laimėtojas uteniškis Egidijus Gudonis, kuris su tuo pačiu Gardens Fairytale ir šiemet pirmas kirto finišo liniją. Nors 2017 metų rekordinis pasiekimas, kai 1609 m distancija buvo įveikta per 2 min. 0,165 sek., ir šiemet liko nepagerintas, tačiau nugalėtojo užfiksuotas laikas 2 min. 1,609 sek. byloja apie sportininko ir jo vadeliojamo ristūno stabilumą.

BNS nuotr.

Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys nuoširdžiai pasveikino Didžiojo žiemos prizo laimėtoją E. Gudonį ir įteikė jam pagrindinį lenktynių prizą.

Antra šio bėgimo finišą su Monet Augustinu (2 min. 3,106 sek.) kirto Monika Vinskutė , o trečias su Kouros Broline – Antanas Juškėnas (2.06,941).

Sartų šventės šurmulį pirmieji pajunta ne sportininkai ar organizatoriai, o ankstyvieji svečiai, aplankę ką tik duris atvėrusią tradicinę mugę. Iki lenktynių pradžios likus daugiau nei dviem valandoms, Dusetose ėmė šurmuliuoti neatsiejama renginio sudėtinė dalis - varžybas lydinti mugė, kurioje iš anksto vietas užsisakė itin gausus nacionalinio kultūrinio paveldo ir amatų puoselėtojų būrys, savo dirbiniais džiuginęs ir įnoringiausią svečią.

Mugės mąstą iškalbingai liudija daugiau nei trijų hektarų plotas, į kurį lankytojus kvietė prekybininkai, o apetitą žadinantys garuojančių valgių ir gėrimų kvapai žiūrovus viliojo iš tolo. Tad dėl lauktuvių neteko sukti galvos - pradedant įvairiais sūdytais, rūkytais, dar kadagio dūmais tebekvepiančiais skilandžiais, dešromis, duona ir sūriais, įvairiai paruošta žuvimi ar tradiciniais lietuviškais šakočiais ir baigiant audiniais iš lino ar moliniais puodais, unikaliais suvenyrais iš keramikos, kalvystės gaminiais ir kitais tik čia randamais siurprizais.

BNS nuotr.

Mugės šurmulį iškart papildė liaudies kapelijos, folklorinių ansamblių muzikantai iš visų šalies kampelių, o šventės atidarymo pradžią paskelbė Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras, vadovaujamas Vaido Andriuškevičiaus.

„Sartų 2019“ šventės atidaryme bei prieš tai vykusioje spaudos konferencijoje sportininkus ir žiūrovus, renginio organizatorius, linkėdami vieniems greitų sekundžių, o kitiems - įspūdingo reginio, sveikino LR Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, ES komisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, šventės organizacinio komiteto pirmininkė, žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė, Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, lenktynes 10 metus iš eilės rengiančios „Promo events“ direktorius Darius Jonušis, 500 metų sukaktį mininčių Dusetų seniūnas Saulius Kėblys ir kiti. Šventės vėliavą pakėlė pernykščių lenktynių nugalėtojas uteniškis Egidijus Gudonis, o garbė uždegti lenktynių ugnį suteikta vyriausiajam teisėjui Romaldui Pikauskui.

„Sartų 2019“ lenktynių pirmajame bėgime varžėsi suaugę D reitingo žirgai, o jų tramdytojai susigrūmė dėl Kūno kultūros ir sporto departamento prizo. Jau pirmasis lenktynių programoje bėgimas susilaukė ypatingo ne tik žiūrovų, bet ir šios sporto šakos specialistų dėmesio. Mat jame antruoju taku bėgo latvės Ilonos Malachovos vadeliojama 11 metų prancūzų ristūnų veislės sarta kumelė Upsala D'Isop. Tai Prancūzijoje išauginta, 87 lenktynėse dalyvavusi kumelė, kurios šeimininkai iš įvairių varžybų prizinių fondų pelnė net 254299,61 euro. Tai tituluočiausias šių lenktynių ristūnas.

Tačiau ne visada ir pripažinti favoritai griežia pirmaisiais smuikais. Taip nutiko ir šįsyk, kai latvė finišavo tik ketvirta. Daugeliui tai buvo pirmas didesnis netikėtumas, o jei būtų surengtas totalizatorius, daugeliui tektų graužtis nagus. Šio 1609 metrų tarptautinio važiavimo finišą pirma kirto prancūzų veislės bėra kumelė Upolis, vadeliojama Vaidos Barčės (2.08,017).

Visi trys prizininkai finišavo mažiau nei vienos sekundės intervale. 2 min.8, 344 sek. laikas antrąją vietą garantavo Juozui Kvakšiui, vadeliojusiam Arėją, o Eimantas Klebauskas su Favoritu distanciją baigė per 2 min. 8,623 sek.

Atkakli kova virė ir dėl vieno šios šventės rengėjos – Zarasų savivaldybės prizo, kurio piniginė vertė – 3500 eurų. Dėl jo toje pačioje distancijoje varžėsi suaugę B reitingo žirgai. Čia sėkmė lydėjo patyrusį uteniškį Žydrūną Vasilionką, kurio vadeliojamas Eruption Cass nuotolį įveikė per 2 min. 3,219 sek.

Pasidžiaugęs iš Zarasų mero N. Gusevo rankų gautu prizu, Žydrūnas pranoko irgi patyrusį Stanislovą Kėrį, su Ingo Sanna, distanciją įveikusį per 2 min. 5,982 sek., o trečiąją vietą užėmė Ernestas Juškauskas. Jo vadeliojamas Singlas 1609 m nubėgo per 2 min. 8,018 sek.

Jauni, 2015 metais gimę žirgai buvo išrikiuoti prie starto linijos trečiajame bėgime dėl 3000 eurų vertės prizo, kurio geidė aštuoni vadeliotojai. Didžiausia sėkmė ir čia lydėjo tik prieš keletą minučių Zarasų savivaldybės prizą iškovojusį Ž. Vasilionką, kuris dabar jau su Favorit Cass per 2 min. 5,725 sek. pirmas kirto finišo liniją.

Antras šiame bėgime per 2 min. 6,812 sek. finišavo Forum Cass, vadeliojamas labai patyrusio ukmergiškio Kazio Trotos, o trečiąją vietą užėmė viešnia iš Latvijos Tatjana Martinsonė su bėre Fors Fortis Cass, kuri distanciją nubėgo per 2 min. 8,102 sek.

Tribūnos prapliupo ovacijomis, kai ketvirtojo bėgimo, kurio dalyviai varžėsi irgi dėl 3000 eurų vertės prizo, finišą pirmoji kirto Gedvilė Vinslauskaitė su Pivonija, 1609 metrų distanciją baigusi per 2 min. 7,665 sek. Tai buvo pirmoji dailiosios lyties atstovės pergalė šeštadienio lenktynėse. Gedvilė pranoko Gintarą Radzevičių su Delavaru (2.08,369) ir trečiąją vietą užėmusį E. Juškauską su Jasmine Tooma (2.08,572).

Ateities bėgimu penktąjį važiavimą, kurio dalyviai varžėsi dėl „Dusetų krašto“ prizo, buvo linkę vadinti ne tik šio sporto specialistai. Mat šiame važiavime dalyvavo jauniausi, 2016 metais gimę žirgai, kuriems prognozuojama puiki ateitis. Su Magistru trasoje sugaišęs 2 min. 12,516 sek. pirmąją vietą užėmė E. Klebauskas, aplenkęs sūnų ir tėvą Trotas. Antras su Karina (2.15,257) finišavo Kastytis, o trečias su Gucis Cass (2.15,267) – tėvas Kazys.

BNS nuotr.

Šeštajame važiavime, kurio dalyviai varžėsi dėl 3000 eurų vertės prizo, favoritais laikyti svečiai iš Estijos – sutuoktiniai Jevgenijus Ivanovas ir Jelena Fironova. Būtent šis duetas 2011 metais Dusetose pirmą ir kol kas vienintelį kartą pasidalijo Didįjį žiemos prizą, finišavę kartu, o šįsyk jie abu 2400 metrų distancijoje tramdė Švedijoje gimusius ir augintus 10 metų bėrius.

Prognozės pasitvirtino su kaupu. Pirmas finišo liniją kirto Jevgenijus su Asko Q (3.16,684). Antroji finišavo Jelena su Damzel Eson (3.16,686), trečiąją vietą su Victory Boy T.G. užėmė latvė Sandra Soikonė (3.17,210).

Iš „Sartų 2019“ šventės glėbį prizų išsivežė ir nebūtinai pirmieji kirtę finišo liniją. Ilgamečio šių lenktynių entuziasto ir rėmėjo Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko prizu pagerbtas jauniausias vadeliotojas – šiemet 16-ąjį gimtadienį švęsiantis ukmergiškis Vigailas Perednikas. Algimanto Dumbravos prizu apdovanota jauniausia vadeliotoja – 23-jų ukmergiškė Ema Mosolkovaitė.

Prizais apdovanotos geriausių rezultatų pasiekusios visų trijų Baltijos šalių važnyčiotojos moterys, o specialusis prizas už ristūnų žirgų sporto puoselėjimą ir džentelmeniškumą sporte įteiktas dar vienam ukmergiškiui 68-erių metų Edvardui Vinskui – vyriausiajam iš lenktynėse dalyvavusių sportininkų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi