Naujienų srautas

Sportas2019.01.29 08:05

Su A lyga atsisveikinusios „Jonavos“ atstovas: Lietuvoje turi veikti sportinis principas

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2019.01.29 08:05

„Ketinome jau pradėti treniruotes, bet užsnigo, tai dilema, kur“, – juokiasi naujasis „Jonavos“ sporto direktorius Džeraldas Rocys. Tačiau tai toli gražu ne vienintelis jo galvos skausmas prisijungus prie šio dar praėjusiame sezone A lygoje ambicingus tikslus kėlusio futbolo klubo.

Neteko namų

Kiek daugiau nei 450 tūkst. eurų pirmai komandai skirtu biudžetu pernai disponavę jonaviečiai prieš prasidedant sezonui taikėsi į A lygos ketvertuką bei bilietą į europinius turnyrus, tačiau galiausiai surinko vos 19 taškų liko paskutiniai ir turėjo atsisveikinti su aukščiausia Lietuvos futbolo pakopa. Tad šiemet itin pasikeitusio klubo tikslai – kur kas kuklesni.

„Tikslas – susigrąžinti jonaviečius. Kai 2015 metais laimėjome I-ą lygą, tai komandos pagrindą sudarė jonaviečiai. Bet žaidžiant A lygoje buvo nueita nuo to kelio – ne visi gali „patempti“ tokį lygį. Po to, kai susigrąžinsime visus, kurie gali, vėliau formuosime komandą iš jaunų ir perspektyvių žaidėjų. Juos ketiname augintis ir per 2–3 metus grįžti į A lygą“, – niekur neskubėti žada pašnekovas.

Pernai ir dėl galvų kapojimų pagarsėjusio klubo – pirma iš vyriausiojo trenerio posto atleistas portugalas Filipe Ribeiro, vėliau klube neliko jo įpėdinio Dariaus Gvildžio, o sezoną užbaigė Artūras Ramoška – pasikeitė ir vadovybė. Sporto direktoriaus pareigų ėmėsi Dž. Rocys, o direktoriumi tapo Jonavos kūno kultūros ir sporto centro prezidentas Vaidas vaškevičius.

Klubas į ateitį atsargiai žvelgia ir dėl infrastruktūros. Mat pagal projektą iki 2020 metų mieste turėjo iškilti naujas stadionas, tačiau jau dabar aišku, kad darbai užtruks.

„Pagal projektą jis turėjo būti pastatytas anksčiau – iki praėjusių metų pabaigos, bet kaip būna su valdiškais projektais, darbai užsitęsė. Kitąmet viskas turėtų eiti į pabaigą, o 2021 metais turėtų būti pabaigta. Tai bus daugiafunkcinės tribūnos, kurios net atitiks jaunių Europos ar pasaulio čempionatų standartus – panašiai kaip Alytuje“, – džiaugiasi Dž. Rocys.

Teko susiveržti diržus

Pagal projektą prie Joninių slėnio įkurdintame stadione išdygs ne tik tribūnos, bet ir bus suremontuoti takai, įrengtas privažiavimas bei apšvietimas. Iš viso tai savivaldybei kainuos kiek daugiau nei 3,9 mln. eurų. Iki kol stadione bus iškilmingai perkirptas jo atidarymą simbolizuojantis kaspinas, FK „Jonava“ glausis šalia esančiame dirbtinės dangos stadione ir turės gyventi kur kas kukliau. Kai pernai Jonavos savivaldybė šiam futbolo klubui skyrė 100 tūkst. eurų, tai šiemet tokia suma sudarys didžiąją dalį viso biudžeto.

„Nėra A lygos, tad ir rėmėjai neduoda tiek pinigų, tad tikrai neplanuojame tokio biudžeto, koks buvo pernai. Planuojame apie 150 tūkst. eurų, ko I-ai lygai užtenka. Norime būti arčiau prizininkų, galbūt patekti į trejetuką, bet planų sugrįžti į A lygą nėra. Visų pirma, to neleis infrastruktūra. Jau turėjome pavyzdžių, kai dar 2006 metais Kėdainių „Nevėžis“ bandė žaisti Kaune ir prarado sirgalius, o galiausiai iškrito. Mes nesiruošiame žaisti kitur“, – LRT.lt tvirtino „Jonavos“ sporto direktorius.

2018 metų sezone „Jonava“ turėjo 575 tūkst. eurų biudžetą, tačiau metus baigė su 43 tūkst. eurų skola. Nors ji, anot Dž. Rocio, su rėmėjų pagalba bus padengta artimiausiu metu, tačiau tai, kad viso klubo biudžetas šiemet sudaro mažiau nei pusę to, kas pernai buvo skirta žaidėjų atlyginimams, verčia atsisakyti dalies komandos.

„Dalies žaidėjų paslaugų atsisakyta, nes tai nėra A lyga, mums dauguma futbolininkų yra pernelyg brangūs. (...) I-ai lygai rasime jaunimo, kuris per tuos kelerius metus pilnai patenkins, o vienas kitas gal išaugs ir iki A lygos“, – apie tai, kad po klubas rinksis ir iš po jo sparnu augančių kone 200 jaunųjų futbolininkų, pasakoja pašnekovas.

Į balą išmesti pinigai

Dar tik biudžeto gaires turintys jonaviškiai ramiai rengiasi sezonui, kuris jiems šiemet prasidės kiek vėliau – kovo pabaigoje. Jau pamažu renkama ir komanda, kuri jau turėjo pradėti treniruotes, tačiau tam sutrukdė intensyvūs krituliai. Tačiau ne tik jie drumstė pasiruošimą. Kaip pripažino Dž. Rocys, „Jonavos“ galimybėmis žaisti A lygoje domėjosi ir Lietuvos futbolo federacija (LFF). Tačiau toks dėmesys nieko nekeičia.

„Viskas paprasta – iškritome, tai iškritome. Ateinantis sezonas prasidės I-oje lygoje. Be to, vyksta aikštės rekonstrukcija, turime tik I-ai lygai skirtą dirbtinės dangos aikštę, o važinėti į kitą miestą būtų absurdas. Negali būti nė kalbos apie A lygą“, – kategoriškai atšovė pašnekovas.

Veržtis į aukščiausią Lietuvos futbolo lygmenį dar tuomet „Lietavos“ vardu besivadinęs klubas dėl finansinių aspektų nedrįso ir 2012 metais, kai triumfavo I-oje lygoje. Dar po trejų metų tokią pasiekimą pakartojęs klubas po 27 metų pertraukos grįžo į A lygą. 2016 metų reguliarųjį sezoną „Lietava“ baigė penktoje vietoje, o po papildomo rato sezoną užbaigė šešta. Dar kitąmet jau „Jonavos“ vardu pasivadinęs 1946 metais įkurtas klubas džiaugėsi ketvirta vieta ir tik Kauno „Stumbro“ iškovota LFF taurė bei taip pagriebtas kelialapis į tarptautinį futbolą neleido varžytis Europos lygos atrankoje. Būtent patekimas į šiuos turnyrus ir yra vienintelis būdas, anot Dž. Rocio, klubams patiems išgyventi.

„Jonavoje“ tas pats buvo – pamatė, kad niekas nesigauna ir pradėjo nutraukinėti finansavimą, nes tai išmesti pinigai. Tie mažieji A lygoje norintys dalyvauti klubai turi turėti 300 tūkst. eurų, bet jau žino, kad tai bus išmesti pinigai. (...) Kai turėsime stabilius finansiškai klubus, kai generuos pinigus, tada ir galėsime turėti 8 komandų turnyrą. O dabar tie pinigai tik „taškomi“. Pirmos keturios komandos generuoja pinigus, o kitos keturios yra donorai, kad tiems keturiems būtų gerai, ką yra pasakęs Artūras Gimžauskas“, – tvirtina „Jonavos“ sporto direktorius.

Dž. Rocys, kjonava.lt

Vienas iš Utenos „Utenio“ dalininkų anksčiau LRT.lt duotame interviu pasakojo, kad „tos komandos, kurios nepretenduoja į ketvertuką (ir patekimą į europinių futbolo turnyrų atrankas bei taip negauna UEFA skirstomų lėšų – LRT.lt), yra savotiški donorai – mes surenkame lėšas tam, kad kažkas uždirbtų“.

Ydingų pavyzdžių toli ieškoti nereikia

Nepatenkintas tokiu būtinu aštuonių komandų A lygos formatu Dž. Rocys beda pirštu į ne vieną pavyzdį Lietuvos futbole.

„Nėra visiškai logikos, kad laikytumėmės įsikibę į A lygą. Lietuvoje turi veikti sportinis principas – iškritai, tai iškritai, grįžai, tai grįžai. Pernai atsirado „Kupiškis“ I-oje lygoje iš kažkur... Kitos komandos nebeturi pinigų sezono eigoje ir nebežino, ką daryti. Tai yra nesąmonių nesąmonė ir federacija neturėtų leisti – turi būti sportinis principas“, – piktinasi pašnekovas.

Ne veltui jis mini išimties tvarka I-oje lygoje startavusį „Kupiškį“, kuris pernai ten užėmė priešpaskutinę vietą. Kaip ir licencijavimo barjero taip pat neįveikęs Klaipėdos „Koralas“, kuris išvis nebaigė pirmenybių. Be to, šių komandų tarpusavio dvikova, kuri baigėsi „Kupiškio“ pergale net 12:0 prieš 11 žaidėjų namuose nesugebėjusį surinkti „Koralą“ atkreipė dėmesį dėl galimai sutartų rungtynių.

Pernai A lygos sezoną šiaip ne taip baigė kitas uostamiesčio klubas „Atlantas“, kurio šiemet, panašu, A lygoje nepamatysime. Tad LFF ieško, kas galėtų užpildyti net savivaldybės reikalavimų paramai gauti neįvykdžiusio klubo vietą pirmame Lietuvos futbolo ešalone.

„Galbūt federacija su gerais norais nori išlaikyti didesnį čempionatą, tačiau daug pavyzdžių yra, kad nepriveda prie gero – Vilniaus REO 2012 iš aukščiausios lygos dingo po pusės metų, „Atlantas“ buksuoja jau dvejus metus ir visi už ausų tempia. Tas pats su „Ekranu“ buvo. (...) Na ir kas, kad nesurinks aštuonių komandų. Latvijoje buvo ne kartą, kad sezono nebaigė visos komandos. Ką daryti, jei tokia situacija?

Pavyzdžiui, „Atlante“ žaidėjai sukandę dantis žaidė be pinigų. Gerai, jei vyresni, žaidę kur užsienyje, turi santaupų, o ką daryti jaunimui? Kaip gyventi? Jei tėvai turi pinigų, gali padėti, o jei ne? Tenka išvažiuoti dirbti svetur ir tiek. Visų pirmiausia reikia spręsti tokius dalykus, o ne tempti klubus, kad būtų 8 komandos“, – teigia „Jonavos“ atstovas.

Tačiau, panašu, LFF mąsto kitaip. Aštuonių komandų A lygos pirmenybes besistengianti išlaikyti Lietuvos futbolo reikalus tvarkanti organizacija nusitaikė ne tik į Jonavą, bet ir Alytų, tačiau klubas pirmadienį (sausio 28 d.) jau pranešė, kad A lygoje nedalyvaus.

„Buvo susidomėjimas, ar galėtume žaisti, bet žiūrime į savo galimybes. LFF suinteresuota, kad būtų daugiau komandų, bet mes ne iš tų, kurie nori, jog vidury sezono baigtųsi sezonas. Ta pati „Dainava“. Nežinau, kokia dabar finansinė padėtis, bet pernai I-os lygos sezoną baigė su skolomis, tai apie kokią A lygą mes kalbame?“ – retoriškai klausė Dž. Rocys.

O iki naujojo sezono lieka vos kiek daugiau nei mėnuo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi