Sportas

2015.09.08 13:45

Rusijos krepšinio rinktinės vedlys A. Švedas: Lietuvos rinktinė mums – ne dirgiklis

Modestas Krukauskas, 15min.lt2015.09.08 13:45

Į mūsų šalį sužaisti trijų kontrolinių mačų atvykusi 2011-ųjų Senojo žemyno krepšinio čempionato Lietuvoje bronzos medalininkė ir 2012-ųjų olimpiados trečiosios vietos laimėtoja Rusijos rinktinė jau pirmose rungtynėse gavo riebų skambų antausį – ją 74:72 įveikė kukli ir titulų bado kamuojama Čekija.

Į mūsų šalį sužaisti trijų kontrolinių mačų atvykusi 2011-ųjų Senojo žemyno krepšinio čempionato Lietuvoje bronzos medalininkė ir 2012-ųjų olimpiados trečiosios vietos laimėtoja Rusijos rinktinė jau pirmose rungtynėse gavo riebų skambų antausį – ją 74:72 įveikė kukli ir titulų bado kamuojama Čekija.

„Važiavote į Lietuvą lengvai pasiimti trijų pergalių – koks dabar būtų komentaras? – po pralaimėjimo rusų žurnalistai bandė kamantinėti savo rinktinės žaidėjus, tačiau šie „atsimušinėjo“ aptakiomis frazėmis.

„Jei būtume atvykę tos sudėties, kurią turėjome 2012 metų Londono olimpiadoje, būtų visai kitas vaizdas. Dabar mes nesame tokie, kokie buvome prieš metus – daugelis krepšininkų dėl tam tikrų priežasčių atsisakė padėti Rusijai, todėl mums belieka tik labai stengtis. Tai vienintelis mūsų šansas“, – ne visada pakeldamas akis po dvikovos su Čekijos rinktine portalui 15min.lt kalbėjo rusų nacionalinės komandos vedlio vaidmenį „užsikrovęs“ nuo praėjusio sezono NBA klubui „Minnesota Timberwolves“ atstovaujantis 24 metų 198 cm ūgio A. Švedas.

Ir tai tiesa – rusams šiose pirmenybėse neatstovaus jų žvaigždė NBA žaidėjas Andrejus Kirilenka, lyderiais vadinami Saša Kaunas, Timofejus Mozgovas, Viktoras Chriapa ir Sergejus Bykovas.

Savo šalyje vis dar liaupsinami rusai kontroliniame turnyre Lietuvoje tikėjosi triumfo – įveikti Čekiją, Lietuvą bei Suomiją ir iškovoti pirmąją vietą. Tačiau jau pirmoje kontrolinio turnyro akistatoje nei A. Švedo pelnytų 17 taškų, nei Vitalijaus Fridzono įmestų 19 taškų neužteko pergalei prieš kukliuosius čekus.

„Ne jie laimėjo, o mes čekams atidavėme pergalę“, – su trečiadienio nesėkme nenorėjo susitaikyti A. Švedas.

Ketvirtadienį 19.15 val. Vilniaus „Siemens“ arenoje rusai bandys savo pyktį išlieti ant Lietuvos rinktinės, kuri vakar šiaip ne taip 78:76 palaužė suomius. Kitame šios dienos turnyro mače susikaus Suomija ir Čekija.

– Prieš pat pasirengimą Europos krepšinio čempionatui pas jus pasikeitė visas trenerių štabas: rinktinės strategu sausį paskirtą graiką Fotsį Katsikarį po liepos mėnesį vykusio savotiško perversmo Rusijos krepšinio federacijoje pakeitė Vasilijus Karasiovas. Ar toks žingsnis pasiteisino? – 15min.lt paklausė A. Švedo.

– Visi nori klausytis naujo trenerio... Bet reikia suprasti, kad mūsų komandoje pasikeitė labai daug žaidėjų. Jis stengiasi... Sunku ką nors kalbėti, jei taip pralaimi varžovams.

– Ne kartą yra konstatuota, kad Rusijos krepšinio rinktinei yra būtinas tik užsienio treneris – jo mentalitetas skiriasi nuo rusų trenerių ir jis nenaudoja taktikos „bėk-mesk“. Kol prie Rusijos rinktinės vairo buvo amerikietis Davidas Blattas, komanda atrodė grėsmingiau. Trečiadienio mače su čekais pasikartojo istorija – kol varžovai leido bėgti ir mesti, jūs pirmavote... Bet tik pasibaigė bėgimas, pasibaigė ir jūsų sėkmės istorija.

– O kas taip sako, kad mes žaidėme „bėk-mesk“? Specialistai? Ką aš žinau... Rusijos krepšinio federacija trenerį paskyrė vadovauti rinktinei – vadinasi, jis turi jai vadovauti. Iki šiol jam sekėsi gerai – su studentų rinktine vasarą laimėjo universiadą Kazanėje, jam neblogai pavyko laviruoti su Liubercų „Triumf“ klubu. Aš negalvoju, kad mums reikalingas treneris užsienietis – krepšininkai turi kovoti iš visų jėgų, klausytis V. Karasiovo, dirbti gynyboje ir viskas bus gerai. Tada turėsime ir rezultatą.

– Antrasis kontrolinio turnyro Vilniuje mačas – su šeimininke Lietuva. Rusijos komandai Lietuvos ekipa – dirgiklis?

– Kodėl? Mūsų šalys draugauja. Lietuva tikrai nėra mūsų ekipai dirgiklis. Aš turiu labai daug draugų lietuvių krepšinio rinktinėje – tad tikrai negalima sakyti, kad Lietuva yra kažkas dirginančio mus...

– Bet galiu patikinti, kad Lietuvos ir Rusijos krepšinio rinktinių akistata yra daugiau nei eilinis mačas su Bulgarijos ar Angolos ekipa.

– Žinoma, būtina prisiminti galingų komandų – CSKA ir „Žalgirio“ priešpriešą. Aš turiu ne vieną draugą Lietuvos rinktinėje, tačiau tai nereiškia, kad ketvirtadienio dvikovoje bus tam tikrų nuolaidų. Aš ginsiu savo šalies vėliavos spalvas ir padarysiu viską, kad nugalėtume. Bet po rungtynių mes su lietuviais ir vėl būsime draugais – specialiai netrankysiu jiems per rankas (juokiasi).

– Jūs neturite nuostatos, kad būtina įveikti Lietuvos rinktinę?

– Mes prieš kiekvieną mačą turime vienintelę nuostatą – nugalėti. Lietuva – nėra išimtis. Ir ji nėra išskirtinė komanda. Patikėkite – mes nesirengiame dvikovai su jūsų šalies ekipa labiau nei su kitomis rinktinėmis. Jūsų nacionalinė komanda nėra kuo nors išskirtinė. Tačiau reikia pripažinti, kad jūsų šalyje jau maži vaikai mušinėja krepšinio kamuolį ir krepšinis yra dievinamas. Aš džiaugiuosi už jus. Gaila, bet Rusijoje nėra taip...

– Krepšinio specialistai šių metų Europos krepšinio čempionato laurus atiduoda ispanams, prancūzams ir graikams. Kol kas Lietuva ir Rusija yra užribyje. Tokios prognozės jūsų neglumina?

– Tegul tie orakulai mus palieka šiek tiek šone – pasižiūrėsime per Europos čempionatą, kas ko vertas. Jei komanda turėtų tuos pačius žaidėjus kaip ir praėjusiais metais, Slovėnijoje tikrai kovotume dėl medalių. Aš nemėgstu spėlioti, kas kokią vietą užims, tačiau jei kovosime ne šimtu, o šimtu dvidešimčia procentų, tada ir bus reikiamas rezultatas.

– Ką galėtumėte pasakyti apie Lietuvos rinktinę?

– Tai puiki komanda. Praėjusiais metais vykusioje olimpiadoje kovojome su ja dėl teisės varžytis pusfinalyje ir tai buvo puikus rezultatas lietuviams. Tačiau jie pralaimėjo mums... Jūsų ekipoje liko nemažai veteranų, bet yra ir daug jaunimo. Svarbiausia – jūsų rinktinei vadovauja labai patyręs treneris Jonas Kazlauskas. Aš su juo dirbau CSKA klube ir galiu pasakyti – jis suranda bendrą kalbą su visais krepšininkais ir sugeba siekti aukščiausių tikslų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.